Witamy na forum, na którym można odbyć wizytę Online, za darmo! 
01 mar 2011 - 15:59:24
Witam, czy chora trzustka zawsze boli? Bo mam od pewnego czasu, problemy z niestrawnością i czasami biegunki. Czy po wynikach badania krwi można stwierdzić w jakim stanie jest trzustka? Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
01 mar 2011 - 19:08:42
nie zawsze, najczęściej ostre epizody zapalenia trzustki dają objawy i są raczej silne
jeśli masz jakieś dolegliwości bólowe pod żebrami po lewej stronie albo pod mostkiem to mogą to być problemy żołądkowe, mogą one też powodować luźne wypróżnienia, warto powiedzieć o tym lekarzowi, przepisze lek zmniejszający kwaśność soku żołądkowego i powinno być lepiej
trzustkę diagnozuje się takimi badaniami jak amylaza, lipaza, badania obrazowe (USG, tomografia brzucha) Odpowiedz Cytuj
01 mar 2011 - 19:47:21
znaczy, mnie nie boli, ale odczuwam, że z wiekiem mam lekkie problemy z wypróżnianiem, tylko taka prawda, że moja dieta nie jest zbyt zdrowa. Brałem tabletki Hepato Protect i Lipancrea, i jakby widać poprawę. Dlatego zdecydowałem się zrobić badania krwi w kierunku wątroby i trzustki, jeśli wyjdą w porządku to wystarczy brać leki wspomagające trawienie? Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
02 mar 2011 - 16:15:29
w jakim jesteś wieku?
chorujesz na coś?
stosujesz jakieś leki poza tymi które wymieniłeś?
przydałoby się najpierw ustalić przyczynę tych bólów
w którym dokładnie miejscu one się znajdują? po lewej stronie brzucha? na środku? ewentualnie po prawej stronie?
na jakiej wysokości? tuż pod żebrami? na wysokości pępka? niżej?
czy promieniują gdzieś? do szyi? do barku? do pachwiny? na plecy? pod którąś łopatkę?
pojawiają się kwaśne odbijania? nudności? luźny stolec? stolec nie sprawia wrażenia tłustego?
schudłeś w ostatnim czasie bez przyczyny?
czy bóle mają jakiś związek z posiłkami?> Odpowiedz Cytuj
02 mar 2011 - 19:42:51
57 lat. nie mam bóli, tylko korzonki, ale to czuję ból gdy się schylam. Tylko właśnie problemy z wypróżnianiem, i czasami biegunki. Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
03 mar 2011 - 17:44:35
jeśli problemy z wypróżnianiem polegają na tym że masz zaparcia na początek proponuję popracować nad dietą, bardzo dobrze na wypróżnienia robi picie wody (codziennie po 2-2,5 l wody + inne napoje) i dieta bogata w błonnik, w tym warzywa, płatki pełnoziarniste, można też stosować błonnik w preparatach dostępny w aptekach Odpowiedz Cytuj
04 mar 2011 - 18:04:34
Witam. Dostałem już wyniki badań, i lekarz powiedział, że wszystko w normie tylko jeden jakiś niezbyt ważny wskaźnik lekko podwyższony. I przepisał lipanthyl, najmniejszą dawkę co dwa dni. To jest lek na cholesterol? Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
04 mar 2011 - 18:17:33
tak, to jest lek przepisywany na wyrównanie gospodarki lipidowej organizmu, obniża poziom "złego cholesterolu" i trójglicerydów a zwiększa stężenie tego "dobrego" cholesterolu więc ma działanie ochronne i przeciwmiażdżycowe Odpowiedz Cytuj
04 mar 2011 - 20:11:55
tylko powiedział, żeby brać ten lek 2 miesiące a potem ponowne badania. Czy będzie można odstawić ten lek potem? Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
04 mar 2011 - 20:23:32
wszystko będzie zależało od tego jakie będą wyniki po tym leczeniu i ewentualnie po odstawieniu leku, jeśli cholesterol będzie wysoki to lepiej brać ten lek niż narażać się na niekorzystne działanie cholesterolu
trzeba się zatroszczyć o dietę i aktywność ruchową, ale nie na miesiąc czy dwa tylko na całe życie, może okazać się to wystarczające i nie będzie potrzeby stosowania podobnych leków więcej Odpowiedz Cytuj
05 mar 2011 - 13:12:34
tak głownie zła dieta. Ale czy to może mieć też jakieś powiązanie z trzustką? Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
05 mar 2011 - 13:21:15
pisałeś wcześniej że miałeś wykonywane badania laboratoryjne między innymi na trzustkę i nic nie wyszło złego w tych badaniach, nie powiedziałbym że te dolegliwości wynikają z zapalenia trzustki, podwyższony poziom cholesterolu też raczej nie ma bezpośredniego związku z trzustką Odpowiedz Cytuj
05 mar 2011 - 13:36:43
Dziękuję. A czy kawa może powodować podwyższenie stężenia tłuszczów w organiźmie? Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
05 mar 2011 - 15:09:16
nie sądzę aby kawa miała na to jakiś wpływ, odnośnie kawy są różne głowy o tym żeby podnosiła poziom cholesterolu czy trójglicerydów nie słyszałem i nie sądzę aby miała takie działanie
na pewno może podrażniać żołądek, może podnosić ciśnienie, jednak substancje zawarte w kawie mogą mieć właściwości przeciwmiażdżycowe i ochronnie działać na serce, chociaż tak na prawdę tego nikt jeszcze do końca nie udowodnił, dlatego przy jej spożywaniu też trzeba zachować rozsądny umiar Odpowiedz Cytuj
07 mar 2011 - 17:37:42
a czy niestrawność i takie właśnie dziwne stolce mogą być spowodowane tym, że jem głównie białe pieczywo i mięso? i nie jadam jogurtów, czasami jakieś owoce i warzywa tylko. Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
07 mar 2011 - 21:50:15
myślę że to już może mieć znaczenie, najlepiej odpowiedzieć sobie samemu na to pytanie zmieniając swoje przyzwyczajenia żywieniowe, chleb najlepiej pełnoziarnisty, dużo płynów, owoce i dużo warzyw, mięso najlepiej drobiowe i od czasu do czasu czerwone, no i o rybach nie wolno zapominać! Odpowiedz Cytuj
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.