Witamy na forum, na którym można odbyć wizytę Online, za darmo! 
Zarejestrowany: 7 lat temu
Posty: 0 sjclon11
06 lis 2010 - 13:52:09
Witam.

Równe siedem miesięcy temu mój ojciec (63l.) przeszedł operację klasyczną zaopatrzenia tętniaka aorty brzusznej stent graftem. Operacja przebiegła bez powikłań. Okres okołooperacyjny również bez powikłań. Pacjent po 10 dniach wypisany do domu w stanie dobrym z *klasycznymi* po tej operacji zaleceniami. Przez około 3 tyg. od opuszczenia oddziału z niewielkiego miejsca blizny pop. wyciekał żółtawo bursztynowy, bezzapachowy, rzadki płyn. Lekarz prowadzący stwierdził po badaniu, że nie jest to nieprawidłowość i zazwyczaj ustępuje w krótkim czasie. Przepisał octenisept i zalecił przemywanie. Wysięk ustąpił po około 2 tyg. i *otworek* się zabliźnił.

Wczoraj tata otrzymał opis wyniku badania angio-TK po operacji TAB (7 miesięcy).
Bardzo się zdenerwował, był wręcz roztrzęsiony. Cytuję wynik poniżej.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Opis badania:
Badanie angio-TK aorty brzusznej. Stan po operacji tętniaka aorty brzusznej.

Obecnie tętniak widoczny od poziomu tętnic nerkowych o max. wymiarach 46 X 45 mm, z okrężną skrzepliną o grubości 9 mm. W dystalnej części tętniaka, przy tylnej ścianie na długości ok. 55 mm widoczny wykrzepiony kanał rzekomy.

Tętniak w dystalnej części lewej tętnicy biodrowej wspólnej o wym. 19 x 12 mm, na długości ok. 19 mm. Tętnice biodrowe nieposzerzone.

Niedrożność obu tętnic udowych w widocznych w zakresie badania odcinkach.

Zwężenie w miejscu odejścia pnia trzewnego o ok.80%, obu tętnic nerkowych o ok.50- 70%.

Nieregularny hipodensyjny obszar miąższu dolnego bieguna nerki prawej - zawał?
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Wszyscy w rodzinie jesteśmy roztrzęsieni po przeczytaniu opisu z badania kontrolnego.

Proszę mi napisać, czy może się pojawić nowy tętniak w miejscu zaopatrzenia tętniaka stent graftem? Czy to możliwe aby *nowy* tętniak w czasie 7 miesięcy wyrósł do rozmiarów 4,5cm? sformułowanie *OBECNIE TĘTNIAK...* mnie zastanawia. Rozumiem je tak, jak by żadna operacja zaopatrzenia tętniaka nie miała miejsca a opis badania kontrolnego był opisem obserwacji tętniaka bez interwencji chirurgicznej (operacji).

Przed operacją opis angio-TK wyglądał następująco:

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
- podano 100ml kontrastu lomeron 400l/mg/ml

Uwidoczniono tętniaka aorty brzusznej tuż poniżej tętnicy krezkowej górnej.
W początkowym odcinku worka tętniaka z jego przednio - bocznych ścian odchodzą tętnice nerkowe zwężone krytycznie w początkowych odcinkach (zwraca uwagę słabe kontrastowanie się miąższu nerek).
Worek tętniaka skrzywiony lewostronnie w największym wymiarze axialnym o wym. 50 x 44 x 42mm dł. worka ok. 90mm. W dolnym biegunie worka, na tylnej ścianie cechy rozwarstwienia ściany na krótkim odcinku ściana zakontrastowana dł. 25mm axialnie 15 x 9mm. Tętniak sięga do rozwidlenia tętnic biodrowych wspólnych. W dolnym zakresie badania uwidoczniono wielomiejscowe krytycznie zwężone i całkowicie niedrożne tętnice udowe powierzchowne, mniej nasilone zmiany w tętnicach biodrowych wew. Liczne grube przyścienne rozsiane blaszki miażdżycowe w aorcie brzusznej, worku tętniaka oraz tętnicach odchodzących od aorty.


Serdecznie dziękuję za odpowiedź. Odpowiedz Cytuj
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.