Witamy na forum, na którym można odbyć wizytę Online, za darmo! 
06 lip 2010 - 13:49:19
Witam.
Chciała bym prosić o interpretację dwóch wyników rezonansu magnetycznego.

1. Kręgosłup lędźwiowy:
Wysokość trzonów kręgów w lędźwiowym odcinku kręgosłupa zachowana.
Obniżenie krążka międzykręgowego na poziomie L4/L5 z cechami jego dehydratacji.
Na poziomie L4/L5 widoczne jest niewielkie, obwodowe uwypuklenie krążka międzykręgowego, dyskretnie modelujące przednią powierzchnię worka oponowego i w niewielkim stopniu zmniejszające światło kanałów korzeniowych - bez cech ucisku nerwów rdzeniowych.
Niewielkie, obwodowe uwypuklenie krążka międzykręgowego widoczne jest również na poziomie L5/S1.
Wyraźne nierówności blaszek granicznych trzonów kręgów, głównie w przejściu piersiowo-lędźwiowym. Zmianom tym towarzyszą również zmiany zwyrodnieniowe na krawędziach trzonów kręgów piersiowych.
Całość sugeruje chorobę Scheuermanna.
Kifotyczne ustawienie trzonów Th11 i Th12 z uwypukleniem tarczy międzykręgowej.

I 2 badanie odcinek szyjny:
Wyrównanie fizjologicznej lordozy szyjnej.
Trzony kręgów szyjnych o prawidłowej wysokości i prawidłowych sygnałach.
Tarcze międzykręgowe o prawidłowej wysokości i prawidłowych sygnałach, z dyskretnymi, obwodowymi uwypukleniami pierścieni włóknistych, bez cech dyskopatii.
Kanały korzeniowe dyskretnie zwężone, szczególnie na poziomie C5/C6 (nie wykluczone modelowanie nerwów rdzeniowych, głównie po stronie lewej).
Rdzeń kręgowy bez patologicznych sygnałów.
Wnioski:
Spondyloza szyjna miernego stopnia.

Bardzo proszę o szybką interpretację tych wyników. Czekam teraz jeszcze na dopełniający to wszystko chyba wynik z MR odcinka piersiowego. Odpowiedz Cytuj
06 lip 2010 - 14:40:27
ile masz lat? bolą Cię stawy? lub są jeszcze jakieś dolegliwości, czy było robione USG wątroby, śledziony czy są w normie? Odpowiedz Cytuj
06 lip 2010 - 14:46:45
Lat mam 22. Bolą mnie stawy, ale to raczej tylko przy zmianie pogody. Inne dolegliwości to na pewno bardzo częste drętwienie dłoni, a czasami tylko samych palców bądź nawet i ręki; silny ból promieniujący do nogi szczególnie lewej.

Jeśli chodzi o USG wątroby i śledziony są w normie (były badane ok 6 miesięcy temu) Odpowiedz Cytuj
06 lip 2010 - 15:09:31
a puchną palce ,dłonie? Odpowiedz Cytuj
06 lip 2010 - 15:10:29
czy ktoś z twojej rodziny choruje lub cgorował na jakieś choroby przewlekłe, reumatyczne? Odpowiedz Cytuj
06 lip 2010 - 15:20:28
A RTG stawów biodrowych byłorobione? Jak nie to trzeba zrobić. Odpowiedz Cytuj
06 lip 2010 - 15:23:04
czy twoje plecy są okrągłe a sylwetka pochylona do przodu, barki wysunięte do przodu? Odpowiedz Cytuj
06 lip 2010 - 15:35:26
Palce puchną czasami, widzę to jak nie umiem zdjąć pierścionków z ręki.
Moja mama ma problemy z kręgosłupem też a na choroby reumatyczne chyba choruje dziadek (tata mojej mamy).
RTG stawów biodrowych było robione kiedyś tam, ale nie wykazało nic.

A jeśli chodzi o sylwetkę jak stoję prosto to wszystko jest barki są jedynie troszeczkę bardziej wysunięte do przodu. Odpowiedz Cytuj
06 lip 2010 - 15:46:23
Ok więc moja rada czym prędzej ze wszystkimi wynikami udaj się do reumatologa może to i ta choroba co radiolog zasugerował-jakieś początki ale im ws=cześniej zacznie się leczenie tym lepiej. 2-3 lata i będzie wyleczona, o ile lekarz dobrze ustawi leki bo to bardzo ważne, do tego odpowiednia dieta i ćwiczenia, będzie dobrze. Powodzenia. Odpowiedz Cytuj
06 lip 2010 - 15:51:36
Leczę się u neurologa a nie u reumatologa, już albo znowu jeszcze, bo właśnie truli mnie tylko lekami. A leki na chwilę pomaga a później jest znowu to samo. Ile ja się Ketonalu przez ostatnie 3 lata nałykałam to tylko ja wiem.
Może lepsze będą jakieś zabiegi? rehabilitacja? albo może i operacja?
poddam się wszystkiemu obu tylko tak nie bolało sad smiley Odpowiedz Cytuj
06 lip 2010 - 17:18:51
Nie łam się twoja choroba jest uleczalna gorzej mają Ci co mają cierpienie do końca życia i już nawet leki sterydowe nie dają ulgi w bólu. Ja mam ŁZS i umieram z bólu i będzie tylko gorzej bo to taka choroba. Osobiście przy tej chorobie co stwierdził radiolog polecam reumatologa bo to jest jego dziedzina. U mnie neurolog to tylko stwierdził co wyszło z prześwietlenia ZZSK i tyle zero wywiadu i poznania dodatkowych objawów. Reumatolog zastosował leczenie ukierunkowujące chorobę, bo wyleczyć się tego nie da, bolą wszystkie stawy. Odpowiedz Cytuj
06 lip 2010 - 20:20:23
No właśnie już kilka lat temu leczyłam się u reumatologa. Kiedy robiła prześwietlenie okazało się, że wykryto tylko niewielkie guzki schmorla, przepuklinę międzykręgową i skoliozę z rotacją lewostronną; dostawałam leki przeciwbólowe i na tym się skończyło. Z resztą to właśnie Pani doktor zaproponowała wizytę u neurochirurga bo stwierdziła, że od samych tabletek mi to nie przejdzie a zabiegi nie dawały żadnego rezultatu. Dopiero pod koniec roku mam wizytę u neurologa więc zobaczymy co on będzie chciał dalej z tym robić. Bo uważam, że jak na swoje lata to troszkę tych zmian jest za dużo i jakieś leczenie czy rehabilitacja są tutaj niezbędne. Całe szczęście, że lekarz jest konkretny i diagnozę zaczyna od zrobienia badań a nie leczenia tylko po wywiadzie z pacjentem.

Zdaję sobie sprawę z tego, że niektórzy mają gorzej niż ja, dlatego staram się nie załamywać i mam nadzieję, że da się to chociaż w jakimś stopniu wyleczyć i w końcu dostanę zdolność do pracy bo bez tego ani rusz a już dwóch lekarzy wystawiło mi właśnie niezdolność... a nie przyznać się do tych problemów to praca tylko na moje własne ryzyko.
Cóż zobaczymy co lekarz z tym zrobi. Jeszcze tylko wynik MR kręgosłupa piersiowego i będzie pełny obraz kręgosłupa i wszelkich zmian. Odpowiedz Cytuj
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.