Witamy na forum, na którym można odbyć wizytę Online, za darmo! 
10 maj 2010 - 09:23:21
Chciałabym prosić o przejrzenie wyników badań mojej 3,5 letniej córeczki, u której wykryto DODATNIE przeciwciała przeciwjądrowe.
Pół roku temu (październik 2009) u mojej 3 letniej córki wystąpiła wysypka siegająca od lewej pachy aż do pasa.Były to podskórne grudki. Pod pacha pojawiły się wybroczyny, które podczas ucisku nie znikały. Do tego doszła wysoka temp. (39 stopni). Lekarz pediatra podejrzewał Zespół Schoenleina-Henocha, zalecił obserwacje i leczenie objawowe.
Przez ok. 1,5-2 miesięcy córeczka bardzo cierpiała z powodu bólów stawów. Były to bóle wędrujące i bardzo silne z obrzekiem. Objeły staw barkowy, łokciowy, kolanowy i wierzchnia część stopy. Kolejnym niepokojącym objawem były częste bardzo wysokie temperatury niewiadomego pochodzenia (bez żadnych dodatkowych objawów), które po ok. dobie mijały samoczynnie. Córeczka miała równiez bardzo dokuczliwy świąd skóry, głównie wewnętrzna strona dłoni, brzuch oraz plecy. Skóra na dłoniach była pomarszczona jak u starszej osoby, do tego łuszczyła się na paluszkach. Nie było to związane z alergią kontaktową.
Wykonaliśmy badania podstawowe oraz na boreliozę, ponieważ w lipcu córeczka miałą kleszcza lecz rumień sie nie pojawił. Wynik ujemny.
Po kolejnej wysokiej temperaturze bez objawów dodatkowych oraz ze złymi wynikami krwi(OB - 22; CRP - 12,3, morfologia nie najlepsza) zostałyśmy skierowane na Oddział Pediatryczno-Reumatologiczny we Wrocławiu. Tam okazało się również, ze córka ma paciorkowca w gardle oraz zmiany na płucach.
Wyleczono ja antybiotykiem. Zrobiono równiez badania pod kątem przeciwciał przeciwjądrowych ANA. Wynik DODATNI.
Zrobiono również ANA 2 kompleksowe - wynik:
"ANA 2 test kompleksowy dodatni. Metoda immunofluorescencji pośredniej (IIF) STWIERDZONO obecność przeciwciał przeciwjądrowych dających na komórkach HEp-2 obraz świecenia ziarnisty oraz "nuclear dits" w mianie 1:1280. Autoprzeciwciał tych nie zidentyfikowano jako: przeciwjąderkowych, nRNP, SM, TOPO-1(Sci-70), SS-A(Ro), SS-B(La), ACA, "Jo-1, rybosomalnych, mitochondialnych, cytoszkieletowych, przeciw aparatowi Golgiego, lizosomom oraz przeciw wrzecionu podziałowemu".

Na chwilę obecną nie podjęto leczenia córki. Jedyne i kategoryczne zalecenie to zabranie dziecka z przedszkola w celu ochrony przed wirusami. Od 11 marca córka jest w domu, nie chodzi do przedszkola.

Bardzo prosze o opinie na temat wyniku. Czy jest możliwość wykonania jakiś dodatkowych badań w celu wykrycia choroby i ewentualnego leczenia? Martwi mnie ten stan rzeczy. Na chwilę obecną nie jesteśmy w stanie nic zrobić jak tylko czekać.
Czy tak wysokie miano nie wskazuje na toczącą się chorobę?
Będę bardzo wdzięczna za odpowiedź.
Pozdrawiam Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
10 maj 2010 - 10:08:03
w reumatologii często jest problem z postawieniem właściwej diagnozy na podstawie badań, bo te wszystkie choroby reumtologiczne lubią się na siebie nakładać, zarówno jeśli chodzi o wyniki badań jak i o objawy
faktycznie u Twojej córki miano przeciwciał jest dość wysokie i może to oznaczać że coś jest na rzeczy, jeśli lekarze nie są w stanie już teraz postawić diagnozy to pewnie chcą poczekać i poobserwować Twoją córkę

ja także nie chciałbym próbować typować czy i co to dokładnie za choroba może być Odpowiedz Cytuj
11 maj 2010 - 18:05:31
Ok. A czy spotkał sie Pan z takim postepowaniem jak w przypadku mojej córki? Chodzi mi o to, że aby ja chronić przed wirusami i zarazkami, które mogłyby wywołać atak choroby musielismy zabrać dziecko z przedszkola.
Wiązało się to z moja rezygnacja z pracy.
Powiem szczerze, że takie czekanie czy coś się wydaży mnie stresuje i męczy. Boję się, że coś przeoczymy. Odpowiedz Cytuj
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.