Witamy na forum, na którym można odbyć wizytę Online, za darmo! 
23 paź 2009 - 20:34:33
Witam

Od około roku doskwierają mi bóle w dole pleców, ból podobny do rwy kulszowej, ból nie jest mocny raczej na stałym poziomie-takie ćmienie, ból promieniuje na nogi, ból pod kolanami i w górnej części ud. Poniżej przedstawiam mój opis wyniku badania diagnostycznego rezonansu magnetycznego odcinku kręgosłupa bez kontrastu z dnia 09.10.2009r:

Tomografia rezonansu magnetycznego kręgosłupa w odcinku Th9-S5 wykazuje na poziomie VL3/VL4 paracentralną wypuklinę krążka międzykręgowego (z pęknięciem pierścienia włóknistego), uciskającą worek oponowy, bez ucisku na korzenie nerwów rdzeniowych. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego na tym poziomie wynosi 13,5mm.
Na poziomie VL4/VL5 paracentralna wypuklina krążka międzykręgowego (z pęknięciem pierścienia włóknistego), uciskająca worek oponowy i zwężająca obustronnie otwory międzykręgowe dla korzeni nerwów rdzeniowych. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego na tym poziomie wynosi 14mm.
Na poziomie VL5/VS1 paracentralna wypuklina krążka międzykręgowy, nieznacznie modelująca worek oponowy i zwężająca otwór międzykręgowy dla korzenia nerwu rdzeniowego po stronie lewej. Wymiar strzałkowy kanału kręgowego na tym poziomie wynosi 13mm.
Ponadto w uwidocznionym odcinku kręgosłupa stwierdza się zmiany zwyrodnieniowe krążków międzykręgowych L3/L4 i L4/L5 w postaci ich dehydratacji.
W trzonach kręgów L4, L5 i S1, w sąsiedztwie przestrzeni międzykręgowych L4/L5 i VL5/VS1, obecny jest nierówny zarys blaszek granicznych trzonów kręgów wtórny do dyskopatii.

Ogromnie będę wdzięczna za wstępną konsultację tego wyniku, czy te zmiany są już bardzo poważne? Chciałabym wiedzieć czy w moim przypadku operacja jest już konieczna, czy ćwiczenia mogłyby tu pomóc. Niepokoją mnie te wyniki a termin oczekiwania na wizytę u neurologa niestety jest dość odległy, więc czekając na wizytę bardzo chciałabym się co nie co dowiedzieć na temat mojej choroby i wyników.
Oczywiście z góry dziękuję i pozdrawiam serdecznie.

Katarzyna Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
24 paź 2009 - 12:07:50
z badania MRI wynika że masz uszkodzonych kilka dysków, pierścienie włókniste to ich zewnętrzna część która pęka i powoduje wydostanie się jądra pierścienia na zewnątrz tworząc wypuklinę
na temat tego czy konieczna jest operacja musi wypowiedzieć się neurochirurg, w każdym razie z opisu wynika że wypukliny nie uciskają na korzenie nerwów ani na sam rdzeń kręgowy, powodują jednak ucisk na opony rdzeniowe co także może dawać dolegliwości
bardzo trudno w tym przypadku powiedzieć czy zabieg będzie konieczny, nie zawsze wykonuje się klasyczne operacje w takich przypadkach, czasem wystarczy zabieg przezskórny, w którym wprowadza się specjalny cewnik za pomocą którego usuwa się wypuklinę, jest to dużo mniej inwazyjna metoda Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
24 paź 2009 - 12:10:05
zabiegi inwazyjne zazwyczaj stosuje się wtedy kiedy ból nie ustępuje po leczeniu zachowawczym Odpowiedz Cytuj
27 paź 2009 - 00:28:45
Witam
Bardzo serdecznie dziękuję za odpowiedź, mam jeszcze jedno pytanie, gdzie mogę sprawdzić lub dowiedzieć się które szpitale w Polsce wykonują takie nie inwazyjne zabiegi w dyskopatii kręgosłupa refundowane przez NFZ, zdaję sobie sprawę że takich szpitali jest bardzo mało ale czytałam, że są, niestety nie mogę znaleźć takich informacji które, wiem, też że czas oczekiwania na taki zabieg jest bardzo długi, będę wdzięczna za podpowiedź, pozdrawiam Odpowiedz Cytuj
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.