Witamy na forum, na którym można odbyć wizytę Online, za darmo! 
12 paź 2009 - 19:28:06
Witam serdecznie.
Od września 2008 choruję na trzustkę. Pierwsze ozt we wrześniu. Postać łagodna 8 dni w szpitalu i po rezonansie magnetycznym stwierdzony kamień w przewodach żółciowych (4mm)i skierowanie na ERCP (pecherzyk zółciowy usuniętu prawie 6 lat temu) w pażdzierniku ERCP powikłane ozt o bardzo ciężkim przebiegu ( 36 dni w szpitalu w tym część na OIOM-ie).
Aktualnie Cały czas mam dolegliwości ze strony układu pokarmowego (nudności, uczucie pełności, bóle nadbrzusza, okresowe chudnięcie i brak apetytu) Biorę różne leki (gasec, gasprid, duspatalin,ulgastran i sulpiryd), ale średnio mi pomagają :-( W lipcu miałam gastroskopię a oto jej wynik:
*w zołądku duża ilość gęstej żółci, fałdy żołądkowe podatne na insulfację, perystaltyka żolądka prawidłowa, błona śluzowa przekrwiona krucha inkrustowana żółcią, przy odźwierniku widoczny polip o śr. 4 mm, który usunięto w całości i pobrano do badania. Odźwiernik przekrwiony, obrzęknięty, kanał szeroki, nie zamyka się. Opuszka dwunastnicy kaształtna z prawidłową błoną śluzową. Część pozaopuszkowa - widoczne wręby na szczycie fałdów.
rozpoznanie: polypus ventriculi partis antralis. enterogastric endoscopic reflux gastritis. Reflux biliaris.
Tydzień temu temu miałam atak bólu brzucha taki jak przy OZT ale po godzinie na szczęście ból ustąpił. Wczoraj zrobiłam badania krwi i amylazę mam w normie, lekko podwyższone ob - 16, ggtp 49, alat 35 oraz potas 5,5, poza tym wyniki są w normie. Dzisiaj miałam USG j. brzusznej i trzustka jest hiperechogeniczna (nie wiem co to znaczy),w wątrobie lub przewodach wewnątrzwątrobowych (lekarz robiący usg nie był w stanie określić dokładnie gdzie) widoczne są zwapnienia o wielkości od 4 do 8 mm. I teraz starsznie się boję, że powtórzy się ozt, bo przecież pierwsze miałam na tle kamnicy przewodów żółciowych. Przez 5 lat męczyłam się z atakami bólu , aż w końcu doszło do ozt, czego i teraz strasznie się boję sad smiley
Panie Doktorze co ja mam zrobić, jak mogę uniknąć ponownego ozt, bo ta choroba to koszmar, a lekarz robiący usg nie dał mi dużej nadziei na powrót do zdrowia sad smiley a ja mam dopiero 31 lat.
Pozdrawiam i bardzo liczę na odpowiedź. Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
13 paź 2009 - 23:35:42
przede wszystkim podstawowe zasady żywienia w przypadku ryzyka wystąpienia ostrego zapalenia trzustki to unikanie smażonych potraw i bezwzględny zakaz spożywania jakichkolwiek alkoholi, w tym także piwa
spożywanie nadmiernych ilości alkoholu to około połowa przyczyn ostrych zapaleń trzustki
drugą co do częstości przyczyną jest właśnie kamica, czy przy drugim ozt także miałeś kamienie w przewodach trzustkowych? Odpowiedz Cytuj
14 paź 2009 - 09:38:08
Drugie OZT to było powikłanie po zabiegu ERCP, który był wykonany, aby usunąć kamień (4mm) z przewodu żółciowego. Od roku jestem na diecie, nie jem NIC smażonego, jestem szczupła, moje BMI to 20, nie piję alkoholu i nie palę papierosów.
A czy to zwapnienie, które teraz mam może znowu spowodować OZT??? Może lepiej wcześniej pozbyć się tego, ale w jaki sposób? operacyjnie??
Pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź. Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
15 paź 2009 - 00:12:19
nie mam w tych sprawach tak szczegółowej wiedzy najlepiej będzie jeśli poradzisz się swojego lekarza, który leczył Cię przy tych ostrych zapaleniach trzustki

wydaje mi się jednak że te zwapnienia nie powinny mieć znaczenia no chyba że są bardzo blisko ujścia przewodu żółciowego i trzustkowego, u Ciebie natomiast z tego co czytam są wewnątrz wątroby więc nie powinny wpływać w żaden sposób na przewody trzustkowe, ale najlepiej zapytaj o to swojego lekarza Odpowiedz Cytuj
15 paź 2009 - 14:53:16
Dziękuję bardzo za pomoc. Mój lekarz kazał pilnie powtórzyć USG. Idę w poniedziałek na to badanie. Pozdrawiam serdecznie Odpowiedz Cytuj
12 mar 2012 - 15:17:01
Witam ponownie. Piszę w moim wątku aby Pan doktor miał pełen obraz mojego przypadku.
Niestety moje dolegliwości powróciły. Miałam bardzo silny ból brzucha przez 6 dni. Rezonans i tomograf nie uwidoczniły kamieni i opis jest dobry. Moje wyniki to GGTP 140, Alat 200 Aspat 90. Po lekach wyniki się trochę obniżyły. Ale ... od dwóch miesięcy mam stan podgorączkowy 37,2 do 37,5 pobolewania w nadbrzuszu i ostatnio bardzo mocno krwawiłam przy wypróżnianiu (może to były hemoroidy, ale krew była w muszli i było jej dużo). Do lekarza na wizytę kontrolną mam iść za miesiąc ale nie wiem czy w związku z tymi objawami powinnam zgłosić się wcześniej. Jak Pan doktor uważa od czego ta podwyższona temperatura (choć nieznacznie to ja ją czuję i jestem osłabiona)i od czego to krwawienie? Bardzo proszę o pomoc bo to dla mnie krępujące a nie wiem czy mogę to lekceważyć.
Pozdrawiam Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
26 gru 2012 - 17:49:45
krwawienia z odbytu, nawet takie obfite mogą wynikać z żylaków odbytu, ale oczywiście lekarz powinien zbadać Cię przez odbyt, niekiedy wskazane są również badania endoskopowe przez odbyt w celu potwierdzenia żylaków odbytu albo znalezienia innej możliwej przyczyny

co do badań biochemicznych krwi to tutaj na pewno trzeba będzie je jeszcze skontrolować i wykonać szereg innych badań aby ustalić przyczynę, nie wiem czy ma sens tutaj ich wymienianie ale na pewno morfologia krwi z rozmazem, OB, CRP, bilirubina, badanie moczu, badania wirusologiczne i inne
lekarz na pewno będzie wiedział co dalej i odpowiednio cię pokieruje, ewentualnie może skierować do szpitala gdzie od ręki zrobią Ci pełną diagnostykę Odpowiedz Cytuj
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.