Witamy na forum, na którym można odbyć wizytę Online, za darmo! 
04 cze 2013 - 22:32:23
Mam problem, z którym męczę się już 1,5 roku. Zaczęło się od dziwnego bólu brzucha: po prawej stronie, na wysokości pępka, uczucie jakby w środku coś ostro naciskało na jelita. Doszły do tego wzdęcia i zaparcia. Później ból zaczął promieniować - najpierw do prawej pachwiny, później aż do kolana w prawej nodze. Ból nie był (i nadal nie jest) ciągły - zwykle pojawia się na wieczór, zdarza się, że mam od niego przerwę nawet dwu lub trzytygodniową. Jakieś pół roku temu na zmianę z zaparciami pojawiły się biegunki, ból pojawia się teraz także z lewej strony (ale jest i tak dużo słabszy od tego z prawej). Zdarza mi się też mieć stan podgorączkowy (37 - 37,5 stopni) właściwie bez konkretnego powodu.
Oczywiście, próbowałam się wcześniej dowiedzieć, jaka jest przyczyna bólu: robiłam badania krwi (wszystko ok, tylko CRP wyszło 1,5 przy normie do 0,5), kału (także na krew utajoną - wyszło, że wszystko jest w porządku), robiłam USG (wszystko wzorowo, wyrostek nie zmieniony zapalnie, wykluczone problemy z aortą brzuszną, nerkami, trzustką, wątrobą), byłam nawet u ortopedy (oprócz minimalnego skrzywienia kręgosłupa wszystko dobrze). Lekarze zbywają mnie stwierdzeniami, że skoro nic nie wychodzi w badaniach, to pewnie jest to zespół jelita drażliwego i nie należy się tym przejmować, ale ten ból naprawdę utrudnia mi życie.
Dodam, że pracę mam raczej siedzącą niż stojącą i nie jestem szczególnie "sportowa". Moja praca jest dość stresująca, nie mam zbyt wiele wolnego czasu.
Bardzo proszę o pomoc, bo naprawdę mam już dość swoich dolegliwości... Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
04 cze 2013 - 22:39:17
czy masz tek że te bóle brzucha sprawiają że częściej się wypróżniasz? stolec jest wtedy luźniejszy a po wypróżnieniu ból mija?
czy te dolegliwiści bólowe się nasilają w spoczynku albo w trakcie aktywności fizycznej?
od czasu kiedy masz te bóle schudłaś bez konkretnego powodu? Odpowiedz Cytuj
04 cze 2013 - 22:48:44
Bóle nie wpływają na tryb wypróżnień, ale wydaje mi się, że czasem maleją po wypróżnieniu. Ból jest mniej odczuwalny, kiedy się ruszam, a najsilniejszy, kiedy siedzę lub półleżę. W pozycji leżącej prawie nic nie boli, ból nie budzi mnie również w nocy. Od początku występowania bóli nie schudłam - chyba nawet wręcz przeciwnie winking smiley Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
04 cze 2013 - 22:58:22
to faktycznie mogą być zaburzenia czynnościowe przewodu pokarmowego, właśnie wtedy dość charakterystyczne jest to że bóle są silniejsze w spoczynku, kiedy mamy więcej czasu na myślenie o nich, ostecznie nie jestem w stanie tego zweryfikować, to już zadanie dla Twojego lekarza, który może Cię zbada, zlecić wykonanie dodatkowych badań i powykluczać inne możliwości Odpowiedz Cytuj
04 cze 2013 - 23:15:25
to znaczy, że jednak zespół jelita drażliwego? jakie dodatkowe badania można zrobić, by się upewnić? Odpowiedz Cytuj
04 cze 2013 - 23:25:42
witam.leczę sie na ibs od półtorej roku objawy te same mialam.potwierdziło sie z kolonoskopii dopiero.stres złe odżywianie a w zasadzie bardzo nieregularne i dopadłó mnie. Odpowiedz Cytuj
05 cze 2013 - 06:20:30
Miałam identyczne objawy. Morf, usg,Tk wychodzilo super. Po kolonoskopii wyszło mikroskopijne zapalenie jelit. Oczywiście gdyby nie wycinki,też pewnie by byl uwielbiany wymysł lekarzy: jelito drażliwe. Odpowiedz Cytuj
05 cze 2013 - 06:24:21
Trzeba zrobić kolonoskopie, koniecznie z wycinkami,nawet gdy jelito jest bez zmian gołym okiem. Inaczej to jest zgadywanka i splawienie pacjenta. Oczywiście nie dadzą ci sierowania,bo powiedzą,że po co. Oszczędność NFZ. Jedynie prywatnie. Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
05 cze 2013 - 15:23:39
Anusia:
ile masz lat?
nie ma badań jednoznacznie potwierdzających zespół jelita drażliwego, rozpoznaje się je poprzez wykluczenie innych chorób i prawidłowe wyniki badań
jak chcesz to rób sobie kolonoskopię, ale moim zdaniem mija się to z celem jeżeli jesteś młodą osobą, bo badanie nie jest przyjemne, no chyba że masz na prawdę problem z tymi jelitami i trudno z tym funkcjonować
może spróbuj stosować jakiś probiotyk, pij kefir Odpowiedz Cytuj
05 cze 2013 - 15:36:07
arturo, ale jesli kogos boli podbrzusze, ma biegunki, to chyba warto zrobic kolonoskopie?
Wiek o niczym nie swiadczy. Ile osob mlodych ma zapalenie jelit,a to nie jest choroba starszego wieku.
Zobacz tutaj
[crohn.home.pl] wiekszosc ma ponizej 30roku zycia, a maja kolonoskopie raz na rok ze wzgledu na zapalenie jelit. Sa tam nawet osoby okolo 30roku zycia z nowotworem jelita (i sa tez tacy, gdzie nie sa obciazeni genetycznie ani nie ma polipowatosci w rodzinie). Przeciez jak byly robione wszystkie badania, a bol nadal jest w prawym podbrzuszu to jedyne wyjscie to sprawdzic jelito grube.
Wiek o niczym nie swiadczy. Jak ja bylam na kolonoskopii to po mnie byla osoba 16letnia...
Moze sie zdarzyc, ze tutaj dziewczyna ma lekkie zapalenie jelit i nieleczone moze pozniej dojsc do powazniejszyc powiklan (mikroskopijne zapalenie jest bez krwawienia, czasami biegunki, bol podbrzusza, nogi, miednicy, czasami stany podgoraczkowe itp)

Polecam lekture, i moze wtedy juz nie bedzie porad : za mloda. Bo przeciez kolonoskopia to nie tylko do diagnozy nowotwora, ale rowniez do zapalenia. A to moze byc w kazdym wieku.

Pozdrawiam Odpowiedz Cytuj
05 cze 2013 - 15:38:32
acha, badanie nie jest przyjemnie, ale jak sie doplaci okolo 200zl to jest pod pelna narkoza (okolo 20min, bez intubacji).

Ja arturo mialam kolonoskopie, mam 31 lat i pamietam jak tez mi pisales, ze za mloda, ze jelito drazliwe :-)

teraz sie lecze na zapalenie jeli i kontrolna kolonoskopia za rok:-) Odpowiedz Cytuj
05 cze 2013 - 17:07:52
dziękuję za przedstawienie wszystkich opcji. trochę się boję tej kolonoskopii, ale wolałabym już przejść przez nią bez narkozy... podobno da się przeżyć. słyszałam jedynie, że jest niewielkie ryzyko przebicia jelita, dlatego lepiej robić kolonoskopię w pobliżu szpitala. kto mógłby dać mi skierowanie na takie badanie? lekarz rodzinny, czy lepiej od razu uderzyć do gastroenterologa? a może ktoś wie, ile takie badanie kosztuje prywatnie? Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
05 cze 2013 - 17:19:23
ja nie mówię że 30 lat to za mało na zapalenie jelita grubego, ale to jest raczej wieku w którym u osoby niepredysponowanej (np. wywiad rodzinny) nie ma dużego ryzyka choroby nowotworowej jelita grubego
kierowanie każdego z jakimiś tam dolegliwościami brzusznymi od razu na kolonoskopię moim zdaniem jest przesadą, warto wcześniej wyczerpać inne możliwości (nie twierdzę że w ogóle nie należy tego badania wykonywać), poza tym - tak jak napisałem wcześniej, wszystko zależy od nasilenia dolegliwości i od tego jak długo trwają, a ostatecznie decyzję co do badania podejmuje lekarz prowadzący z pacjentem, ewentualnie sam pacjent decydujący się na badanie prywatnie - po prostu przedstawiam tutaj swoją opinię, a każdy zrobi jak uważa Odpowiedz Cytuj
05 cze 2013 - 20:36:46
Rozumiem artura,ale dziewczyna miała wszystkie badania,a bóle jelita sie utrzymują długi czas plus biegunki. Idź na kolonoskopie,bo skads to sie bierze. I będziesz spokojna i może w końcu znajdziesz przyczynę. Odpowiedz Cytuj
04 sie 2013 - 19:10:14
moja koleżanka od 4lat leczy wrzodziejące jelito grube,wykryte jak miała 26lat przez kolonoskopie.co do badania ja jestem z okolic stolicy i moj lekarz rodzinny dał mi skierowanie tzw.do kliniki jednego dńia na kolonoskopie i mialam robiona w szpitalu pod narkoza i nic nie płaciłam. Odpowiedz Cytuj
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.