Witamy na forum, na którym można odbyć wizytę Online, za darmo! 
30 mar 2013 - 23:37:08
Witam. Jestem mamą 1,5- rocznej dziewczynki. 18.03 dziecko było szczepione szczepionką przeciwko śwince, odrze i różyczce. Podczas wizyty, lekarka powiedziała nam o możliwych skutkach ubocznych, czyli wysypce, goraczce itd. 7-21 po szczepieniu. Córka miała dwa razy temparature nie przekraczającą 38 stopni. Jednak pare dni temu, najpierw na łokciu, potem na policzkach aż w końcu na łydkach i stopach (w odstepie jednego dnia), pojawiła się wysypka - drobna kaszka. Na dzień dzisiejszy wysypka ta zmieniła się tak, iż jest niewyczuwalna pod palcami, jedynie widać podskórne wybroczynki, malutkie kropeczki.
Dzisiaj natomiast, córeczka dostała wysypki - różowe plamki - na całych pleckach i brzuszku.
Nie widać, by to drapała, apetyt ma normalny, zachowuje się też jak zwykle.
Czy powinnam te objawy łączyć ze szczepieniem?
Najbardziej mnie martwią te wybroczyny, chociaż nie widzę, by pojawiały się nowe. Córka przechodziła sepsę tuż po narodzinach, dlatego jestem wyczulona na wszelkie takie symptomy... Mieszkamy zagranica, a tu niestety bagatelizowane są wysypki u dzieci, jeśli nie ma gorączki. Zastanawiam się jednak, czy nie pojechać jutro do szpitala...
Proszę o radę.
Pozdrawiam! Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
magdalenap
30 mar 2013 - 23:46:16
Witam, nie można wykluczyć, że te zmiany mają związek ze szczepieniem i zapewne nie jest to nic poważnego. Uważam jednak, że z racji wystąpienia takich wybroczynek warto by było skontrolować morfologię krwi, żeby wykluczyć na przykład małopłytkowość jako ich przyczynę. Odpowiedz Cytuj
31 mar 2013 - 21:54:06
Witam raz jeszcze i dziękuję za odpowiedź. Zagłębiłam się bardziej w temat małopłytkowości u dzieci. Czy wybroczynki na skórze córki mogą być przyczyną samoistnej plamicy małopłytkowej?
Wystąpiły one około tydzień po szczepieniu, a często jest to ponoć właśnie z tym związane i występuje u dzieci.
Dzisiaj zauważyłam, że poszczególne wybroczynki zaczynają znikać, a niektóre jaśnieją. A morfologię zrobimy po świętach.

Pozdrawiam serdecznie! Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
magdalenap
01 kwi 2013 - 13:00:57
Tak małopłytkowość może być skutkiem ubocznym takiego szczepienia i myślę, że jeśli rzeczywiście te wybroczynki to efekt małopłytkowości to jest to przejściowe i niegroźne, ale oczywiście morfologię trzeba koniecznie skontrolować. Odpowiedz Cytuj
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.