Witamy na forum, na którym można odbyć wizytę Online, za darmo! 
07 mar 2013 - 00:26:17
Witam,

mam 20 lat, od 1,5 roku mam żółto-biały nalot na języku. Nie boli ani nie szczypie. Ciężko usunąć ten nalot, bo potem znów to wraca. Np. jak zjem coś słodkiego, jest tego więcej. Jeszcze na końcu języka mam krosty.

Oczywiście, systematycznie myję zęby oraz język. Od pojawienia się tego problemu zacząłem używać specjalnej szczoteczki do mycia języka oraz płynu colgate do płukania jamy ustnej. Nawet zacząłem już unikać słodzonych napojów, piję tylko wodę niegazowaną oraz herbatę bez cukru. Zero rezultatów. Nie palę papierosów.

Z ust pojawia się nieprzyjemny zapach. Po umyciu świeży oddech utrzymuje się tylko przez godzinę, następnie to już brzydko pachnie.

Od dwóch miesięcy, co jakiś czas (nie codziennie) rano podczas wstawania zaczyna mnie boleć gardło, ale później ból ustępuje – przez całe popołudnie czy wieczór, gardło mnie nie boli. Nie wiem, czy to ma związek z temperaturą pokojową, czy może nalotem na języku?

Może warto dodać, mam wzdęcia oraz czasami zaparcia. Byłem z tym u lekarza, który przepisał mi lek Duspatalin retard. Nie wspomniałem o nalocie, bo akurat wtedy mało wiedziałem na ten temat. Do dziś żałuję, że tego nie powiedziałem. Myślałem, że sam uporam się z tym problemem.

Zastanawiam się, czy przez ten nalot na języku pojawiły się te dolegliwości – mam na myśli wzdęcia oraz zaparcia.

Czy nalot na języku może oznaczać, że to grzybica?

Chcę się udać do lekarza. Czy od tego jest dermatolog? Czy zleci jakieś badania?

Co jeszcze mogę zrobić, oprócz używania płynu do płukania jamy ustnej oraz regularnego mycia zębów i języka rano i wieczorem? Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
magdalenap
07 mar 2013 - 08:23:17
Witam, przede wszystkim napisz czy masz zdrowe zęby, wszystkie ubytki uzupełnione?? bo drugie czy odwiedzałeś w ostatnim czasie laryngologa w związku z tym pobolewaniem gardła?? po trzecie czy miewasz pieczenie w przełyku, częste odbijania i takie uczucia cofania się pokarmu z żołądka do przełyku?? Odpowiedz Cytuj
07 mar 2013 - 13:20:42
U dentysty byłem dwa lata temu w celu uzupełnienia ubytków. Wg dentysty, nie mam zdrowych zębów. Mam jednego martwego zęba, ale stwierdziła, że nie trzeba go wyrwać. Czyli najlepiej najpierw się udać na kontrolę do dentysty, a potem do dermatologa w sprawie nalotu na języku?

Nie byłem u laryngologa. Jutro pójdę się zarejestrować.

Tak, mam częste odbijania po jedzeniu oraz w trakcie posiłku, a mimo, że wolno jem. Czasami miewam pieczenie w przełyku od tygodnia.

Do tej pory jeszcze mi się nie zdarzyło, żeby pokarm mi się cofał z żołądka do przełyku. Odpowiedz Cytuj
07 mar 2013 - 13:39:43
Ja ostatnio w wieku 35 lat dostałam pleśniawek ale bolały mnie też migdały . Odpowiedz Cytuj
08 mar 2013 - 17:59:20
W sumie sam nie wiem, co to może być. Pleśniawki czy grzybica? Ale migdały mnie nie bolą.

Nie wiem, co teraz mam robić. Co pani doktor o tym sądzi? Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
magdalenap
08 mar 2013 - 18:51:04
W takim razie najpierw wskazana jest kontrola u lekarza rodzinnego w związku z tym odbijaniem i pieczeniem w przełyku, gdyż przyczyną może być refluks żołądkowo-przełykowy i może to jest przyczyną tego nalotu. W następnej kolejności powinien obejrzeć Cię laryngolog i oczywiście także dentysta żeby ocenić, że zęby jednak nie wymagają naprawy. Odpowiedz Cytuj
09 mar 2013 - 23:52:51
Dziękuję za odpowiedź.

No tak, najpierw trzeba się udać do lekarza rodzinnego i liczę na to, że da skierowanie do laryngologa.

Myślę, że raczej to nie refluks żołądkowo-przełykowy, bo najpierw to się pojawił nalot na języku, a odbijanie oraz pieczenie dopiero kilka miesięcy później.

W sumie nie jestem lekarzem, więc nie wiem, jak to wygląda.

A jeśli będzie to grzybica, to da się ją wyleczyć? Czy można bez obaw się całować? Odpowiedz Cytuj
10 mar 2013 - 03:07:51
moze to byc poprostu zla dieta...nalot na jezyku moze byc od zoladka...te krosty na koncu jezyka..jeli mamy na mysli przy gardle to sa kubki smakowe...byc moze masz to na mysli...jesli nigdy wczesniej nie zwracalo sie na to uwagi... Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
magdalenap
10 mar 2013 - 08:51:51
Tak, nawet jeśli to grzybica to da się to wyleczyćsmiling smiley zobaczymy co powie lekarz rodzinny, to on musi obejrzeć gardło i język i zadecydować co z tym robić dalej. Odpowiedz Cytuj
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.