Witamy na forum, na którym można odbyć wizytę Online, za darmo! 
12 lut 2013 - 17:07:28
Dwukrotna w przedziale 1,5 r wykonana gastroskopia wykazała mi refluks dwunastniczo-żołądkowy z powikłaniem zapalenia błony śluzowej żołądka . Pobrane próbki do badań histopatologicznych potwierdziły stan zapalny błony śluzowej żołądka ale nie wskazały, że zapalenie jest na podłożu żółci. W opisie badań gastroskopii napisano, że w żołądku znajduje się żółć a błona jest opuchnięta i przekrwiona.Nie mam typowych objawów gastrycznych a lekarz gastroenterolog powiedziała mi, że nie kwalifikuję się do leczenia bo nie mam objawów. Nie przypisała mi żadnych leków jedynie mam stosować dietę.Zaznaczam, że od 4 lat nie mam pęcherzyka żółciowego, nie mam bakterii Helikobacter, nie piję alkoholu, nie palę papierosów, nie mam stresów, nie biorę leków z grupy NLPZ.Mam pytania: Jakie badanie może potwierdzić,że mam refluksowe, żółciowe zapalenie żołądka.Jeżeli w żołądku podczs dwukrotnej gastroskopii wykryto żółć, mam zapalenie żołądka ale nie mam objawów gastrycznych to może oznaczać, że to nie refluks dwunastniczo-żołądkowy i że to nie żółciowe zapalenie?. Czy żółciowe zapalenie żołądka może być bezobjawowe jeżeli tak to czy decyzja mego lekarza była prawidłowa w moim przypadku. Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
12 lut 2013 - 17:50:00
no a z jakiego powodu aż dwukrotnie była wykonywana gastroskopia?
zapalenie błony śluzowej żołądka może przebiegać bezobjawowo, moim zdaniem nie ma też sensu za wszelką cenę różnicować czy jest to żółciowe czy nieżółciowe zapalenie, masz żółć w żołądku więc na pewno w jakimś stopniu się ona przyczynia, generalnie zapalenie może być wieloczynnikowe, niewiele to zmienia, bo w razie czego leczenie jest bardzo podobne Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
magdalenap
12 lut 2013 - 17:52:19
Witam, skoro nie miała Pani żadnych dolegliwości to z jakiego powodu było wykonywane badanie gastroskopowe i to aż 2 krotnie?? czy była Pani u lekarza gastrologa i to on uznał, że leczenie nie jest konieczne?? Odpowiedz Cytuj
12 lut 2013 - 18:40:43
Pierwsza gastroskopia była wykonana z powodu dolegliwości wzdęcia, bóle brzucha a druga to tylko gastroskopia kontrolna.Moje obawy to takie, że lekarz gastroenterolog odstąpił od leczenia mego zapalenia bo jak twierdzi nie mam objawów. To co dowiedziałem się z internetu to moja choroba może przebiegać bezobjawowo a tymczasem żółć będzie mi trawić żołądek. Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
magdalenap
12 lut 2013 - 18:59:18
No szczerze powiem, że nie wiem czy w takim przypadku leczenie ma sens, skoro nie ma Pani żadnych objawów. Na pewno zastosowanie standardowego leczenia czyli inhibitorów pompy protonowej przez 6-8 tygodni nie zaszkodziłoby, ale nie wiem czy będzie miało jakikolwiek wpływ stan zdrowia (zwykle chorzy mają dolegliwości a zastosowanie leków prowadzi do ich ustąpienia). Myślę, że gastrolog wie co robi i jeśli uznał, że w takim przypadku leczenie nie jest konieczne to można mu zaufać. Odpowiedz Cytuj
14 lut 2013 - 13:48:46
Lekarz wykonujący dwukrotnie gastroskopię wykazała, że mój żołądek zawiera treść żółciową, że błona śluzowa żołądka jest przekrwiona i opuchnięta. W dalszym opisie wskazano, że opuszka i część poza opuszkowa dwunastnicy jest prawidłowa.Rozpoznanie to refluks duodeno gastralis.Gastritis antralis.Test ureazowy ujemny. Wycinki pobrane do badań histopatologicznych potwierdziły zapalenie błony śluzowej żołądka.Reasumując gastroskopia wykazała podejrzenie refluksu dwunastniczo-żołądkowego z powikłaniem czyli zapaleniem żołądka.Po wizycie u lekarza gastroenterologa w Olsztynie pani doktor bez jakichkolwiek wyjaśnień w swoim rozpoznaniu napisała "gastropatia (bezobjawowa)". Mam zatem pytania: czy można tylko na podstawie wywiadu i wyników gastroskopii bez badań p-hametrycznych stwierdzić, że nie mam refluksu a moje zapalenie błony śluzowej żołądka to zwykły nieżyt żołądka - gastropatia.Czy obecność w żołądku żółci bez dokładniejszych badań można uznać jako okoliczność związana z samym badaniem endoskopowym i ruchów wymiotnych.Czy leczenie stanu zapalnego w tych okolicznościach tylko dietą jest prawidłowe?.
Czy wykonanie gastroskopii kontrolnej za jakiś czas by zobaczyć czy moje zapalenie ustąpiło cz się pogarsza byłoby zasadne a może konieczne by leczenie było prawidłowe? Odpowiedz Cytuj
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.