Witamy na forum, na którym można odbyć wizytę Online, za darmo! 
10 sty 2013 - 15:09:32
witam, dwa dni temu złamałam kostkę w dwóch miejscach, z boku i z tyłu, ogólnie mnie nie boli ale od wczoraj ból znacznie się nasilił, szczególnie w bocznej części tak jakby tuż nad kostką. gips mam założony aż ponad połowę uda co jest dla mnie okropnie niewygodne szczególnie , że zasypiam tylko na brzuchu, staram się trzymać nogę wysoko nie wiem czy tak powinno być? nie dostałam żadnych leków na zmniejszenie obrzęku jedynie zastrzyki przeciwzakrzepowe. gips jest tak ciężki i tak wysoko że nawet nie mogę wstać z łóżka za tydz mam wizytę w przychodni czy mogę poprosić o lżejszy gips czy niestety muszę czekać? i jeszcze jedno, czuję lekkie mrowienie w obrębie kostki nie wiem czy tak powinno być ?czy jest to normalne ? Odpowiedz Cytuj
Pomocnik forum
wieka-58
10 sty 2013 - 17:24:21
Szkoda ,że od razu nie poprosiłaś o lekki gips /trzeba dopłacić/,
jeśli ból będzie się nasilał,musisz zgłosić się do lekarza, bo to będzie równoznaczne z puchnieciem stawu,
pewnie wtedy zdejmą gips a co dalej to już musi zdecydować ortopeda,
jeśli,ponownie będziesz miała zakładany gips,nie ma problemu ,żebyś poprosiła o
lekki,
bardzo ważne jest, żebyś miała prześwietlenie po założeniu gipsu w celu sprawdzenia czy coś się nie przesunęło w międzyczasie,
bardzo ważne też jest ,żeby opuchlizna utrzymawała się jak najkrócej,tzn.jak będzie gips zdjety ,a kostka będzie spuchnięta ,rób okłady najlepiej z zimnych liści kapusty. Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
10 sty 2013 - 17:54:57
może tak być że odczuwasz mrowienie, możesz też odczuwać ból, w końcu masz złamaną nogę
gips musi być tak założony ponieważ chodzi o unieruchomienie sąsiednich stawów, a staw kolanowy jest sąsiednim więc również musi zostać unieruchomiony
obecnie stosuje się gipsy z tworzyw sztucznych, są one lżejsze, ale nie sądzę aby ktoś chciał Ci wymieniać gips, standardowo używa się właśnie takich gipsów, myślę że kilka tygodni wytrzymasz Odpowiedz Cytuj
11 sty 2013 - 12:37:50
tzn ból się nie nasila , boli mnie jednostajnie czasem w ogóle czasem czuje jak mi się ból "ciągnie : aż do połowy łydki, palce mam wciąż opuchnięte i nie wiem czy tak powinno być , jak leżę na plecach z nogą prosto to czuje parcie gipsu na kostkę. z gipsem poczekam jeszcze kilka tyg i dopiero poproszę o lekki wolę , żeby wszystko się dobrze zrosło. pytanie tylko jak długo czekać aż opuchlizna zejdzie? dopiero 3 dzień mija więc chyba jeszcze nie ma powodów do zmartwień? Odpowiedz Cytuj
Pomocnik forum
wieka-58
12 sty 2013 - 19:54:00
Na pewno nie masz powodu do zmartwień,skoro mocno nie boli,a gips z reguły jest zakładany nie dłużej jak 6 tyg i jak będzie tak dalej to dobrze ,
gipsu nikt Ci nie bedzie zmieniał bez konkretnego powodu ,wytrzymasz,
lepiej jakby noga bardziej nie puchła i męczyc się w starym gipsie,
najważniejsze ,żeby za bardzo nie bolala ,a wszystko powinno być ok. Odpowiedz Cytuj
Pomocnik forum
wieka-58
12 sty 2013 - 19:59:55
...opuchlizna właśnie lubi długo się utrzymywać,zależy od organizmu i nikt nie jest w stanie powiedzieć,do kiedy,
jest to zawsze ruch obronny organizmu,z dugiej strony lepiej ją minimalizować. Odpowiedz Cytuj
13 sty 2013 - 16:12:06
dziękuję za odpowiedzi, trochę mnie uspokoiliście , kostka boli ale do wytrzymania, staram się czasem ruszać z łóżka żeby odleżyn nie dostać , ale też nie chcę za dużo chodzić bo raz że jest to ciężkie to jeszcze grawitacja robi swoje i gips mocno ciąży mi na kostkę co powoduje ból dodatkowy, w tyg idę na kontrolę muszę spisać sobie pytania , żeby nie zapomnieć smiling smiley

dodam , że noga chyba spuchła jeszcze bardziej, musiałam ją w nocy nadwyrężyć , staram sie spać zazwyczaj w jednej pozycji i kontrolować każdą zmianę ułożenia dzisiaj spałam jak kamień i nie czułam rano obudził mnie lekki ból i uczucie opuchlizny :/ Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
13 sty 2013 - 19:35:17
chyba trochę za bardzo się tym przejmujesz
gips zazwyczaj jest ciężki, taka już jego uroda a noga po złamaniu i unieruchomieniu może boleć i puchną, jeżeli nie jest to bardzo sile, to nie przejmowałbym się tym, po prostu poczekaj do kontroli, lekarz sprawdzi czy wszystko jest w porządku, ale ja myślę że tak Odpowiedz Cytuj
29 sty 2013 - 14:50:29
bylam u lekarza i skrócił mi gips do kolana jest o wiele lepiej!! dodatkowo naciął mi trochę przy śródstopiu bo uciskał mnie w tym miejscu i opuchlizna zeszła od razu! niestety prześwietlenia nie zrobił... od 2-3 dni zauważyłam , że noga przy chodzeniu od razu robi się mocno czerwono-bordowo-sina i puchnie, ale jak położę ją wysoko od razu wraca do normy, mimo to widzę że wciąż jest minimalnie opuchnięta( myślę , że to normalne więc nie zwracam na to uwagi), najbardziej martwi mnie fakt , że tak mocno reaguje na opuszczenie w dół - jestem już 3 tydz pod gipsem. Powinnam to zignorować czy jednak nie jest to normalne? Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
29 sty 2013 - 22:45:56
nie wiem, nie widzę Cię, nie widzę Twojego gipsu, nie jestem więc w stanie Ci powiedzieć na ile to jest normalne a na ile nie Odpowiedz Cytuj
Pomocnik forum
wieka-58
29 sty 2013 - 23:03:31
Absolutnie nie jest to normalne,powinnaś zgłosić te objawy lekarzowi ,widzę ,że Tobie też kroi się zespół sudecka /czytaj w necie i w poprzednich postach/,
ja lekarzem nie jestem ,ale przy złamaniach lepiej jak jest operacja,wtedy też jest gwarancja ,że kość dobrze sie zrośnie i bedą mniejsze powikłania niż po gipsie,
ostatnio słyszałam,że sąsiadka złamała sobie rekę ,w gipsie jej sie źle zrosła i miała i tak operację,
dlatego powinnaś domagać się zdjecia rtg, ,a te zaburzenia krążenia masz też z winy gipsu,
dziwię się ,że u nas ortopedzi nie są przeczuleni na puncie powikłań po urazach jakim jest zespół sudecka,ja odniosłam wrażenie,że po prostu się na tym nie znają,
a to po tym ,jak opisywałam niedawno perypetie mojej znajomej,każdy ortopeda radzi inaczej... Odpowiedz Cytuj
30 sty 2013 - 00:51:02
o.O jezu ale mnie wystraszyłeś teraz :/ nie jestem osobą która lubi z byle czym chodzić do lekarza więc nie sądziłam, że jest to coś złego, ale teraz to trochę spanikowałam jak poczytałam na ten temat :/. Jutro zadzwonię i się umówię na wizytę. Myślę czy nie zapisać się do prywatnego lekarza bo na poprzedniej wizycie Pan doktor nawet nie obejrzał dobrze nogi. Odpowiedz Cytuj
30 sty 2013 - 01:11:51
przepraszam, z tych całych nerwów nie zauważyłam , że jesteś kobietą , a opcja "Edytuj" coś mi nie działa.

gips mam raczej dość luźny jak podnoszę nogę w górę to czuję lekki "luz", a stopa po kilku chwilach nie jest już aż tak czerwona ale czuję "parcie" i tak jakby puchło , dodam zdjęcie po przejściu kawałka Odpowiedz Cytuj
Pomocnik forum
wieka-58
30 sty 2013 - 12:08:50
Sama widzisz ,że stopa jest taka jak pisałaś,
jest to skutek upośledzenia krążenia,ja zaczełam sie tym interesować ze względu na przypadek mojej znajomej,
problem jest w tym ,że ortopedzi nie wiedzą jak postępować w takich przypadkach,każdy zaleca inne metody,
dlatego ja bym Ci radziła,żebyś zadzwoniła do NFZ ,niech Ci podadzą gdzie w Twojej oklicy jest lekarz specjalizujący sie w tym temacie,
bo bardzo ważne są wskazówki jak po kolei postepować,tak,że jak trafisz do ortopedy ,który nie leczył takich przypadków,czarno to widzę,
nie chciałabym Cię martwić,ale zawsze uważam ,że lepiej wiedzieć więcej niż mniej,
staw skokowy jest najbardziej skomplikowanym stawem,byłam w szoku jak ostatnio czytałam,że dziewczyna po złamaniu kostki łódkowej ,miała nogę 6 tyg. w gipsie,po zdjeciu gipsu okazało sie ,że wcale się nie zrosła,z tym ,że wszystko pozostałe było ok.,
lekarz stwierdził,że on już zrobił swoje, po jakimś czasie,źle staneła i od nowa obrzęk ,itp.,proponowali jej ponowny gips!?
Dlatego chce Cię uczulić,żebys nie dała się zbyć lekarzowi domagaj sie badań, leczenia i rehabilitacji po zdjeciu gipsu ,
może niech zdejmą Ci ten gips a nogę włożą szynę,w każdy razie jak wiesz jakie są zagrożenia ,bedzie Ci łatwiej rozmawiać z lekarzem. Odpowiedz Cytuj
Pomocnik forum
wieka-58
30 sty 2013 - 13:46:14
A póki co ja bym Ci radziła kierując się logiką i tym co zalecił jeden ortopeda już po czasie,mojej znajomej,
żebyś nie chodziła,leżąc lub siedząc ,cały czas trzymać nogę wyżej i 3 x dziennie robić okłady z lodu ,
w każdym razie tak ,żebyś cały czas czuła luz w gipsie i stopa nie była spuchnięta,
dobrze ,że nie boli,jest szansa ,że dobrniesz z tym gipsem do 6tyg,bo z jednej strony szkoda go zdejmować,jeśli staw się zrasta... Odpowiedz Cytuj
30 sty 2013 - 13:46:39
okazało się, że moi rodzice mają znajomego ortopedę , który jest dobrym specjalistą , dzisiaj się umówię na wizytę mam nadzieję, że to nic takiego bo trochę się wystraszyłam Odpowiedz Cytuj
30 sty 2013 - 14:30:35
Jesli noga mocno nie sinieje i pojawia sie tylko w przypadku kiedy chodzisz i ustepuje po uniesieniu nogi w gore w pozycji lezacej to nie ma sie czym martwic.Normalne ze przy zlamaniu i usztywnieniu konczyny krazenie krwi jest inne. Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
30 sty 2013 - 17:56:03
faktycznie stopa sinieje, być może jest to spowodowane właśnie uciskiem gipsu na naczynia tej nogi, po zdjęciu widzę, że dobrze będzie pokazać się u ortopedy, niech obejrzy nogę, oceni czy faktycznie to może być sprawa gipsu i co z tym dalej robić Odpowiedz Cytuj
01 lut 2013 - 00:31:55
byłam u ortopedy, zrobił rtg wszystko w porządku , nic się nie dzieje ładnie się zrasta, stwierdził jedynie , że mam bardzo poważne złamanie i przedłużył noszenie gipsu z 6 na 7 tyg, czyli jeszcze miesiąc przede mną. Zapisał też tabletki przyspieszające zejście opuchlizny, także nie ma co panikować smiling smiley

za to korzystając z okazji ... grinning smiley kilka dni po tym jak założyli mi gips- wtedy był jeszcze do połowy uda- dość mocno przypierniczyłam palcem u zdrowej nogi - przedostatni , ten obok małego- to już ponad 3 tyg, palec w ogóle nie spuchł tylko pojawił się fioletowy pierścień wokół przy czubku i powoli siniak schodził w dół , dziś jest na wysokości śródstopia, trochę mnie boli przy zginaniu i przy dotyku ale mogę normalnie chodzić , nie chcę chodzić po lekarzach bo wydaje mi się, że to stłuczenie, ale możliwe , żeby przy stłuczeniu ból towarzyszył aż tak długo ? przepraszam , że jestem trochę "upierdliwa" grinning smiley dziękuję za porady tak na marginesie grinning smiley Odpowiedz Cytuj
01 lut 2013 - 13:43:56
Bol po stluczeniu moze sie utrzymywac do kilku tygodni, siniec czy krwiak jest tez naturaly. Odpowiedz Cytuj
Pomocnik forum
wieka-58
01 lut 2013 - 14:42:00
Oby wszystko było dobrze,a nie dostałaś wskazówek odnośnie leżenia czy chodzenia,mowił Ci lekarz,że jak stopa sinieje to jest normalne!?,Ja to jestem już przewraźliwiona ,bo przy tym zespole też noga trzymana na dole jest obrzęknięta,zaczerwieniona i zasiniaczona a w górze jest ok,
mogłabyś napisać co to za tabletki na opuchliznę? Odpowiedz Cytuj
01 lut 2013 - 16:01:59
głowa do góry, tak jak ktoś wcześniej napisał, szkoda, że nie miałaś zespolenia operacyjnego. Ja jestem po podobnie skomplikowanym złamaniu, co prawda jeszcze złom mam w nodze, ale zrost pierwsza klasa. zajrzy w moje posty - zadawałem dokładnie te same i miałem te same wątpliwosći - wiem, trzeba leżeć a mózg pracuje i kreuje wiele, wiele strachu :-), u mnie skończyło się spoko i tego też Ci życzę, jakby co pisz :-) Odpowiedz Cytuj
01 lut 2013 - 23:49:48
zrobił rtg i nic złego tam nie widział więc zaufam lekarzowi, tym razem byłam prywatnie, od razu inaczej, milej przede wszystkim. Kazał ćwiczyć mięśnie , szczególnie 4głowy bo faktycznie widzę , że mocno noga mi "schudła" i mówił , że mam ruszać palcami oraz zginać trochę kolano. No i rzecz jasna trzymać zawsze wysoko, obejrzał dokładnie i powiedział , że to jest normalne ,że przy takim złamaniu jak mam to noga może puchnąć i robić się czerwona. Swoją drogą nie sądziłam , że złamanie jest aż tak poważne o.O
tabletki nazywają się cyclo-3-forte kosztują 30zł , tanie nie są ale mus to mus. ktoś wie jak wygląda rehabilitacja przy złamanych dwóch kościach? po ściągnięciu mogę "w miarę "chodzić czy nie wolno mi w ogóle stąpać? Odpowiedz Cytuj
04 lut 2013 - 19:28:00
cwiczenia mięśni, tzw. izometryczne jak najbardziej wskazane - zanik mięśnia jest błyskawiczny a im więcej poćwiczysz teraz tym zanik będzie mniejszy i nie tak ciężka rehabilitacja później. każde złamanie jest inne więc działaj zgodnie z zaleceniami lekarza, ja miałem to szczęście że trafiłem na mega dobrego ortopedę. co do stąpania na tej nodze - decyzja lekarza, nie kieruj się tym co ci tu ludzie napiszą. U mnie złamanie było 3 kostne więc jeszcze gorzej, ale zespolenie operacyjne. rehabilitacja trwała no dobrze pół roku, rower stacjonarny + pole magnetyczne PST + zajęcia z rehabilitantem + ćwiczenia z taką gumową taśmą rehablitacyjną. generalnie dobry lekarz + dobry rehabilitant i nie warto oszczędzać bo w końcu na nogach chodzimy, niby proste ale jak nie można chodzić, to już wiesz jak się człowiek czuje :-) - powodzenia i pozdrawiam :-) Odpowiedz Cytuj
27 lut 2013 - 13:04:39
wczoraj zdjęto mi gips po 7 tyg, ortopeda powiedział , że zrost już nastąpił i mogę już stąpać na razie o kulach ale mogę chodzić. Rehabilitacji nie zapisał yawning smiley bo stwierdził, że na państwową to się czeka ponad 3 mies a do tego czasu to sama dojdę do zdrowia. Znacie jakieś ćwiczenia , które mi pomogą dojść do sprawności? Odpowiedz Cytuj
Pomocnik forum
wieka-58
27 lut 2013 - 21:00:25
Mimo szczerych chęci nikt tu nie będzie w stanie opisać Ci żadnych ćwiczeń,
może coś w necie znajdziesz,zawsze możesz wykonywać lekkie ćwiczenia do granicy bólu,ale nie szukaj na siłę ćwiczeń,bo faktycznie jak będziesz chodziła kostka sama będzie się rehabilitowała ,a to bardzo długo trwa,
najważniejsze, uważałaj żeby się nie przewrócić i nie skręcić tej kostki i zawsze pamiętaj ,że ten staw będzie osłabiony,kilka lat będziesz musiała na niego uważać. Odpowiedz Cytuj
03 mar 2013 - 16:16:02
znalazłam kika ćw na yt staram się chodzić w miarę normalnie nie przekraczać bólu, lekarz kazał mi 2 dni po zdjęciu gipsu odstawić jedna kulę ale , czuję , że to jeszcze za wcześnie więc słucham swojego ciała sama. Najgorsze są te rady osób , które nigdy złamanego niczego nie mieli bądź mieli ale złamanie zwykłe nie w stawie. Każdy myśli , że po tyg zacznę już biegać... ehh frustruje mnie to ale ćwiczę i się nie poddaję smiling smiley dzięki za wszelkie porady smiling smiley Odpowiedz Cytuj
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.