Witamy na forum, na którym można odbyć wizytę Online, za darmo! 
23 gru 2012 - 17:04:09
Cierpię na żółciowy refluks dwunastniczo-żołądkowy a jego powikłaniem jest zapalenie żołądka.Chorobę tą mam zdiagnozowaną od 2 lat. Nurtują mnie pytania czy można wyleczyć tą chorobę a przynajmniej tak ją okiełznąć by móc znośnie żyć. Kiedy nie da się zahamować zarzucania żółci do żołądka to nie wydaje mi się, że wyleczę stan zapalny błony śluzowej żołądka. Z dnia na dzień może być tylko gorzej. Leczenie IPP dla żółci jest chyba nieskuteczne a nie ma innych leków neutralizujących tą żółć. Proszę o dyskusję na ten temat. Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
23 gru 2012 - 18:13:00
leczenie lekami z grupy IPP powoduje zmniejszenie wydzielania kwasu w żołądku, obniżeniem jego pH co ułatwia gojenie się potencjalnych zmian zapalnych i owrzodzeń w błonie śluzowej żołądka, tak więc ma to sens
są też pewne leki prokinetyczne, które pobudzają zwieracz odźwiernika i perystaltykę przewodu pokarmowego co ogranicza cofanie się żółci do żołądka
nie wiem czy była wykonywana gastroskopia, ale jeżeli masz potwierdzony refluks to pewnie tak, więc czy był pobierany wycinek z żołądka i badanie pod kątem Helicobacter pylori? Odpowiedz Cytuj
04 sty 2013 - 19:57:57
Moja gastroskopia z miesiąca grudnia wykazała żółciowe zapalenie żołądka, bakterii nie stwierdzono, pobrano próbki do badań histopatologicznych. Żołądek jest przekrwiony i opuchnięty, jest w nim dużo żółci.Wizyta u gastroenterologa dopiero za 2 miesiące. Proszę o informację, czy faktycznie na żółciowe zapalenie żołądka stosuje się leki z grupy IPP. Lekarstwa te ograniczają kwas solny w żołądku ale przecież sama żółć zmienia pH w żołądku z kwaśnego na zasadowy a więc jak to się ma stosowanie tego leku. Czy lepszym lekiem mógłby być venter, ursoflak,metoclopramid.Czy zasadne jest z lekami pić siemię lniane czy one nie stworzy zasłony dla wchłaniania leków. Czy to prawda, żeby nie doprowadzać żołądka do stanu "pustego" np nie jedzenie wczesnym rankiem bo wtedy żołądek działa jak pompa ssąca zasysająca żółć do swego wnętrza. Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
05 sty 2013 - 00:11:41
odnośnie niejedzenia rano to Ci nie odpowiem, bo nie wiem, nie słyszałem wcześniej o tego typu zaleceniach
siemię lniane możesz pić, nie ma potwierdzonego działania, ale jeżeli chcesz możesz próbować
IPP zmniejszają wydzielanie kwasu żołądkowego a tym samym odciążają błonę śluzową żołądka przez co łatwiej jest się jej wygoić, ma to znaczenie zarówno przy refluksie żółciowym jak i bez niego
leki osłobowe jak Venter czy prokinetyczne jak Metoclopramid również mają znaczenie, nie można powiedzieć które lepsze, w razie potrzeby łączy się je, na pewno lekami pierwszego wyboru są IPP i to od nich zazwyczaj zaczyna się leczenie
dokładnie pokieruje Cię gastrolog, on ma najwięcej doświadczenia w leczeniu tego typu problemów Odpowiedz Cytuj
05 sty 2013 - 17:47:03
Czy to prawda, że przyczyną mego refluksu dwunastniczo-żołądkowego / zarzucanie żółci do żąołądka/ może być wykonana w 2008 r cholecystectomia woreczka żółciowego, czy można zdiagnozować przyczynę przedostawania się żółci do żołądka. Czy na ten proces ma wpływ np moja przetłuszczona i lekko powiększona wątroba no i brak woreczka żółciowego. Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
05 sty 2013 - 20:57:23
nie słyszałem nigdy o tym aby zabieg cholecystektomii powodował powstawanie refluksu dwunastniczo-żołądkowego, ale kto wie, może coś więcej będzie Ci umiał powiedzieć na ten temat gastrolog

stłuszczenie wątroby raczej również nie ma wpływu, główną przyczyną refluksu są zaburzenia czynnościowe, a dokładniej nieszczelność zwieracza odźwiernika który znajduje się między żołądkiem a dwunastnicą i powinien przepuszczać treść przewodu pokarmowego tylko w jednym kierunku Odpowiedz Cytuj
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.