Witamy na forum, na którym można odbyć wizytę Online, za darmo! 
10 gru 2012 - 18:34:58
Witam , uległem wypadkowi komunikacyjnemu na wskutek którego doznałem wielonarządowych obrażeń klatki piersiowej w tym pęknięcia aorty wstępującej i niedowładu kończyn dolnych . Od razu pragnę zaznaczyć że mój kręgosłup i rdzeń kręgowy nie zostały uszkodzone a jednak nie mogę porusząć nogami . Wypadek miał miejsce na początku maja tego roku . Czy ktoś z Państwa orientuje się co może być przyczyną tego niedowładu ? oraz czy jest on odwracalny ? Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
10 gru 2012 - 18:46:09
przyczyny mogą być bardzo różne, tutaj Ci tego nie powiemy w tej chwili
napisz w jakim jesteś wieku?
po wypadku na jakich oddziałach byłeś diagnozowany i leczony?
masz karty informacyjne z tych szpitali?
możesz przepisać tutaj rozpoznania jakie wymieniono na tych kartach?
jakie badania obrazowe były robione? tomografia komputerowa głowy, tomografia komputerowa kręgosłupa, rezonans magnetyczny głowy albo kręgosłupa, jakieś badania mięśni? coś więcej? Odpowiedz Cytuj
11 gru 2012 - 16:54:28
Mam 23 lata , wypadek miał miejsce 4.05.2012 w szpitalu przebywałem do 31.10.2012 . Diagnozowany byłem w szpitalu na Saszerów w Warszawie na oddziale chirurgii naczyniowej i endowaskularnej i na KOJOMie - cokolwiek by to oznaczało . W rozpoznaniu na chirurgii naczyniowej napisali : uraz komunikacyjny. pęknięcie aorty piersiowej , krwiak w lewej jamie opłucnej , stłuczenie mózgu , krwiaki podtorebkowe śledziony , złamanie IV żebra po stronie lewej , odma opłucnej lewej , złamanie nosa . Zostały mi wykonane badania MR kręgosłupa i TK głowy . Na wypisie z oddziału rechabilitacji napisali: niedowład kończyn dolnych , przebyty uraz wielonarządowy , uraz twarzoczaszki z ogniskami stłuczenia mózgu , złamanie kości nosowych , uraz klatki piersiowej z pęknięciem aorty wstępującej leczony operacyjnie wszczepieniem stengrafu , krwiakiem śródpiersia , stłuczeniem płuc , krwiakiem opłucnej lewej , złamaniem IV żebra lewego , odmą opłucnej lewej leczoną drenażem : uraz jamy brzusznej z pourazowymi krwiakami nerek i śledziony . Przepisałem wszystko co zostało napisane na wypisach z oddziałów . Zdjęć z badań jest bardzo dużo , zamieszczam pierwszą partię ze zdjęć wykonanych dla mnie w lux medzie które zostały wykonane w połowie listopada .Niestety zdjęcia się nie załadowały , jak je dodać ? Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
11 gru 2012 - 19:30:11
nie trzeba przesyłać zdjęć, jeżeli już to chętnie przeczytałbym opis rezonansów i tomografii komputerowych głowy, być może na tej podstawie coś można powiedzieć
być może to stłuczenie mózgu albo pęknięcie aorty miało znaczenie
lekarze nic Ci nie mówili na temat przyczyn tego stanu rzeczy?
czy doszło do jakiegoś urazu kończyn dolnych, miednicy? Odpowiedz Cytuj
11 gru 2012 - 23:30:05
Urazu kończyn dolnych ani miednicy nie miałem , natomiast była bardzo stłuczona , przez dwa miesiące bolała jak siadałem albo kiedy kładłem się na lewej stronie . Rezonans i TK niestety nie zostały opisane . Na chirurgii naczyniowej lekarze mówili że to niedokrwienie rdzenia kręgowego albo niedotlenienie . Kiedy pytałem czy mi funkcje wrócą nie byli wstanie odpowiedzieć . Na rechabilitacji było tak samo . Natomiast neurolodzy u których się konsultowałem podejrzewali szok rdzeniowy albo krwiaki . Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
12 gru 2012 - 19:52:01
no bo w takich sytuacjach faktycznie trudno jednoznacznie ocenić czy i na ile funkcje nerwowe powrócą, może być różnie, generalnie im dłużej niedowład się utrzymuje tym mniejsza szanse na jego ustąpienie, rehabilitacja to jedna z podstawowych metod leczenia tego typu stanów, być może właśnie pęknięcie aorty spowodowało niedokrwienie dolnej części ciała, ale jest to tylko moje przypuszczenie Odpowiedz Cytuj
13 gru 2012 - 11:11:59
ale jeśli miało być to niedokrwienie to czemu nie jestem sparaliżowany od miejsca przerwania aorty ? Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
13 gru 2012 - 19:04:38
wchodzimy tutaj już w szczegóły anatomiczne i fizjologiczne, generalnie aorta to nie rdzeń kręgowy w którego przypadku faktycznie dochodzi do porażenia poniżej miejsca uszkodzenia
z aortą może być inaczej ponieważ okolice ciała które zaopatruje nie rozkładają się już w taki sposób, zresztą jest tutaj wiele czynników które mogą odgrywać rolę, nie ma sensu się w to zagłębiać
po prostu neurolodzy powinni zaplanować odpowiednie leczenie, przede wszystkim właśnie rehabilitację z nadzieją poprawy sprawności Odpowiedz Cytuj
16 gru 2012 - 03:03:42
Po wypisie ze szpitala zrobiliśmy prywatnie rezonans magnetyczne . Neurochirurg interpretujący go stwierdził że doszło do uszkodzenia komórek rogów przednich rdzenia . Które występuje w wyniku długotrwałego ucisku na rdzeń . Wynika z tego że zostałem w szpitalu zaniedbany poprzez brak odpowiedniej diagnozy i brak dalszych kroków mających na celu usunięcie ucisku rdzenia poprzez operacje . Odpowiedz Cytuj
16 gru 2012 - 03:10:32
Mówiono mi że wykonano mi MR kręgosłupa w szpitalu ale jak neurochirurg obejrzał te klisze i płytkę powiedział że są to TK klatki piersiowej i jamy brzusznej . Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
16 gru 2012 - 23:44:07
no więc już wiesz co stało się przyczyną Twoich problemów, neurochirurg na pewno też zalecił co w takiej sytuacji należałoby zrobić, jak Cię leczyć, czy operacyjnie coś da się teraz jeszcze zrobić czy też pozostaje rehabilitacja i jakieś zabiegi, chociaż wydaje mi się że na leczenie operacyjne to już raczej ciężko będzie liczyć Odpowiedz Cytuj
17 gru 2012 - 18:34:53
Niestety na operacyjne jest już za późno , pozostaje mi teraz tylko rechabilitacja i dochodzenie roszczeń w obec szpila . Dziękuję serdecznie za próbę wyjaśnienia mojej dolegliwości . Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
17 gru 2012 - 21:42:45
nie ma za co winking smiley
trzymam kciuki aby wszystko ułożyło się dla Ciebie jak najlepiej
pozdrawiam Odpowiedz Cytuj
22 sty 2013 - 11:11:42
Witam.Jak powinno wygladac zycie czlowieka,ktory doznal pekniecia aorty i zyje ze stent graftem? Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
22 sty 2013 - 19:20:02
sprawa jest bardzo indywidualna, na pewno taka osoba dostała ścisłe zalecenia od swojego lekarza, najważniejsze rzeczy na pewno są wpisane w kartę informacyjną która otrzymała po wypisie ze szpitala, w razie wątpliwości trzeba rozmawiać z chirurgiem naczyniowym czy innym lekarzem który zajmował się tą osobą Odpowiedz Cytuj
28 sty 2013 - 13:13:13
Witam. Jedyne wskazowki jakie otrzymalismy,to coroczna kontrola poprzez przeswietlenie stentu. zadnych lekow i dodatkowych wskazowek.dodam,ze mezyczyzna,ktory doznał tego urazu, pracował dotychczas fizycznie zagranica. Odpowiedz Cytuj
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.