Witamy na forum, na którym można odbyć wizytę Online, za darmo! 
06 gru 2012 - 12:18:50
Proszę o wyjaśnienie znaczenia wyniku badania

Badanie MR kręgosłupa lędźwiowego wykonano w sekwencji SE, TSE w płaszczyznach strzałkowych i poprzecznych bez dożylnego środka kontrastowego.

Retrolisteza L12/3 i L3/4. Skolioza lewoboczna> Torbielki oponowa 3i5mm na poziomie S2,3
Obniżenie sygnału w obrazach krążka międzykręgowego TH 11 do 4 L odpowiadające zwyrodnieniowemu odwodnieniu (dehydratacja)
Obniżenie wysokości krążka międzykręgowego TH 11/12/L1/2/3/4/5/S1
Zmiany zwyrodnieniowo wytwórcze na krawędzi trzonów
W obrębie trzonów hiperintensywne obszary T1 i T2 zależnych o typie ognisk stłuszczenia/przebudowy tłuszczowej szpiku/
Wypukliny dotrzonowe/g.Schmorla/powierzchni stawów trzonów
Wypuklina tylno-prawoboczna krążka międzykręgowego na poziomie th11/12 uciskająca przednią powierzchnię worka oponowego i zawężająca otwór międzykręgowy, obustronnie z wyraźnym uciskiem nerwów korzeniowych po stronie prawej.
Wypuklenie krążka międzykręgowego Th11/12 o charakterze *bulging disc*, uciskające przednią powierzchnię worka oponowego i delikatnie zwężające otwór międzykręgowy obustronnie.
Wypuklina tylna krążka międzykręgowego na poziomie L1/2/3/4/5 uciskająca przednią powierzchnię worka oponowego, zwężająca otwór międzykręgowy obustronnie z uciskiem nerwów korzeniowych i stenoza kanału kręgowego na poziomie L4/5 do 7mm z pogrubieniem więzadeł żółtych.
Wypuklina tylna na poziomie L5/s1 w obrębie tkanki tłuszczowej epiduralnej z uciskiem worka oponowego, zwężające otwór międzykręgowy z cechami uścisku korzeni nerwowych, obustronnie.
Badanie nie uwidoczniło obszarów nieprawidłowych sygnałów w obrębie końcowego odcinka rdzenia kręgowego i korzeni ogona końskiego.
Wskazania do kons. neurochirurgicznej. Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
06 gru 2012 - 19:39:35
to jest wynik Twojego badania MRI?
w jakim jesteś wieku?
chorujesz na coś? masz jakieś dolegliwości?
z jakiego powodu było wykonywane badanie?
w rodzinie ktoś ma problemy z kręgosłupem? z dyskopatią?
pracujesz? czym się zajmujesz?
uprawiasz jakieś sporty? jeżeli tak to jakie?
czy miałaś jakiś poważniejszy uraz? wypadek komunikacyjny?> Odpowiedz Cytuj
07 gru 2012 - 12:58:59
To MR mojej mamy. Ma 61 lat, Mama odczuwa bóle pleców ale szczególnie dokuczliwy jest ból nóg a w szczególności kolan. Ból jest tak nieznośny że nie pozwala przespać spokojnie nocy.
Mr zostało zlecone przez ortopedę który nie potrafił zaradzić bólowi kolan.
Mama pracuje jako sprzedawca w sklepie wielobranżowym i prowadzi dom.
Jeździ na rowerze a także stara się co drugi dzień wykonywać w domu na macie ćwiczenia na kręgosłup, choć nie jest osoba otyłą ma lekka nadwagę.
W lipcu tego roku jadąc na rowerze została potrącona przez samochód. Badania nie wykazały żadnych złamać ani urazów głowy.
Jeśli będą potrzebne jeszcze jakieś dodatkowe informację proszę pytać.
Dziękuję Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
07 gru 2012 - 21:06:48
ale czy ortopeda stwierdził, że faktycznie te bóle kolan są od kręgosłupa? bo tak może być, ale przyczyny mogą być też inne
podejrzewam że ortopeda próbować różnych metod zachowawczych leczenia tych dolegliwości, wydaje mi się że może właśnie najlepszym rozwiązaniem byłoby skierowanie do neurochirurga odnośnie oceny czy zmiany w dolnym odcinku kręgosłupa nadawałyby się do leczenia operacyjnego Odpowiedz Cytuj
07 gru 2012 - 23:40:19
Tak po wykluczeniu złego przepływu w żyłach, po zastosowaniu leczenia przez zastrzyki w kolana, leki przeciwzapalne i przeciwbólowe lekarz ortopeda zlecił mr. ponieważ stwierdził że ból kolan bierze się od kręgosłupa. Odpowiedz Cytuj
07 gru 2012 - 23:41:51
Mam jeszcze pytanie czy leczenie operacyjne to jedyne rozwiązanie? Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
08 gru 2012 - 01:46:53
trudno mi się tutaj precyzyjnie wypowiadać, tym zajmują się neurochirurdzy
neurochirurg powinien obejrzeć wynik badania rezonansem magnetycznym i stwierdzić w jaki sposób najlepiej to leczyć, czy warto tutaj wykonać jakiś zabieg operacyjny i jaki konkretnie byłby najodpowiedniejszy
nie powiem Ci tego dokładnie, ale jeżeli leczenie u ortopedy nie wystarczyło a dolegliwości są silne to może jest to dobre rozwiązanie Odpowiedz Cytuj
08 gru 2012 - 11:13:52
Bardzo dziękuje za wiadomości. Wysyłam mamę do neurochirurga. Jeszcze raz dziękuje za pomoc. Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
08 gru 2012 - 13:06:46
proszę bardzo
ja tutaj już więcej nie pomogę, mogę tylko napisać że zmiany zwyrodnieniowe w kręgosłupie są dość zaawansowane, reszta należy do neurochirurga, musi od strony technicznej ocenić stan kręgosłupa, gdzie tak na prawdę mogą powstawać uciski i ewentualnie w jaki sposób można je dalej leczyć i jaka jest szansa na poprawę, to wszystko jest do rozważenia Odpowiedz Cytuj
09 gru 2012 - 16:49:09
Dziękuję za pomoc i zainteresowanie. Odpowiedz Cytuj
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.