Witamy na forum, na którym można odbyć wizytę Online, za darmo! 
09 lis 2012 - 18:03:11
Odebrałem dzisiaj wynik badania krwi i w rubryce Rozmaz barwiony krwi takie rzeczy: Neutrofile podzielone 20%, Eozynofile 4%, Bazofile 76%. Czy to możliwe żeby mieć aż tyle bazofili? Czy jest to jakiś błąd pomiaru albo może to jest 76% dopuszczalnego jednego procenta (wartość ref. 0-1)? Czy jednak mam się martwić? W przyszłym tygodniu idę do lekarza ogólnego z tym, ale chciałbym wiedzieć już teraz żeby się trochę uspokoić. Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
magdalenap
10 lis 2012 - 08:54:20
Witam, to rzeczywiście trochę dziwne... A proszę napisać tutaj, albo wkleić zdjęcie wszystkich wyników, które Pan ma. I proszę jeszcze napisać z jakiego powodu były wykonywane te badania?? czy ma Pan jakieś dolegliwości?? Odpowiedz Cytuj
10 lis 2012 - 14:11:34
Badanie zlecone przez kardiologa. Chodziło głównie o badanie dot. tarczycy gdyż odczuwałem jakieś pieczenie w klatce piersiowej.
W tej chwili nie mam dostepu do tych wyników ale pamiętam że niepokojące były jeszcze przede wszystkim leukocyty 3,6 oraz antystreptolizyna która przekroczyła znacznie wartość ref. Żadnych niepokojących objawów nie odczuwam, ale jeszcze kilka dni temu było to zmęczenie, ogólne zniechęcenie i senność, gdyż od dłuższego czasu znacznie za krótko spałem, ale teraz zdaje się to już normować, kiedy wracam do normalnego trybu. Odpowiedz Cytuj
10 lis 2012 - 14:20:01
Zapomniałem jeszcze dodać że badanie wykonane ponad tydzień temu, a jakiś miesiąc temu brałem dosyć silny antybiotyk w związku z zapaleniem oskrzeli. Od dziś odczuwam piekący ból gardła, ale nie wiem czy to może być związane z paciorkowcem (o czym chyba mówi to ASO) gdyż piłem ostatnio zimne napoje i kilka razy bylem wystawiony na przeciągi. Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
magdalenap
10 lis 2012 - 14:22:49
No z pewnością bazofili nie powinno być aż tyle, być może trzeba będzie powtórzyć wyniki żeby wykluczyć błąd laboratoryjny. Musi Pan pokazać się lekarzowi zlecającemu badanie gdyż ja bez dokładnych danych dotyczących pozostałych wyników nie umiem powiedzieć co mogłoby być tego przyczyną. Odpowiedz Cytuj
10 lis 2012 - 14:27:16
Pani kardiolog od której odbierałem te wyniki nie zwróciła raczej uwagi na te bazofile, jedynie powiedziała żeby udać sie do lekarza ogólnego jeśli chodzi o leukocyty, a z ASO żeby badanie powtórzyć za 3 miesiące. Ja od razu się nie przyjrzałem bo tak to bym ją zapytał o bazofile. Odpowiedz Cytuj
10 lis 2012 - 14:55:44
Okazało się że mam przy sobie jednak te wyniki, więc je podaję

erytrocyty 5,6
hemoglobina 15,7
hematokryt 46,4%
średnia obj krwinki czerwonej 86,4
średnia zawart. hemoglobiny w erytr. 29,2
średnie stęż. hemoglobiny w erytr. 33,8
szer. rozkł. erytr. rdw-cv 14,3%
szer. rozkł. erytr. rdw-sd 40,0
leukocyty 3,6
limfocyty 2,2
monocyty, eozynofile, bazofile 0,4
neutrofile 1,0
odsetek limfocytów 59,8
odsetek monoc. eozyno, bazo. 12,6
odsetek neutrofili 27,6
płytki krwi 167
szerokość rozkładu płytek krwi 14,2
średnia objętość plytek krwi 11,8
odsetek dużych płytek krwi 38,0%

neutrofile podzielone 20%
eozynofile 4%
bazofile 76%

TSH 1,7

antystreptolizyny O 512 Odpowiedz Cytuj
11 lis 2012 - 14:36:47
czy można prosić o interpretację tych wyników? Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
magdalenap
11 lis 2012 - 16:21:53
Przepraszam, nie zauważyłam, że dodał Pan odpowiedź. W takim wypadku ten rozmaz to musi być błąd laboratoryjny ponieważ w wyniku morfologii z analizatora łączny odsetek monocytów, eozynofili i bazofili jest dużo niższy (w normie). Natomiast stwierdza się zbyt dużo limfocytów w stosunku do neutrofilii, co może mieć związek z jakąś infekcją obecną lub przebytą niedawno. Proponuję pokazać się z wynikami u lekarza rodzinnego i niech on powie co o tym myśli, ja osobiście proponuję powtórzenie morfologii za 2-3 miesiące razem z ASO. Póki co wyniki nie są jakoś niepokojące. Odpowiedz Cytuj
11 lis 2012 - 16:34:41
Bardzo dziękuję za pomoc smiling smiley Odpowiedz Cytuj
13 lis 2012 - 19:19:42
Postanowiłem wykonać prywatnie morfologię krwi i ASO chyba jest w normie. Bazofili w ogóle nie ma na liście, ale teraz boję się o niski stan neutrocytów. Czy neutrocyty na poziomie 0,8 w dodatku przy podwyższonym odsetku limfocytów nie zwiastują czegoś poważnego? Wizytę u hematologa mam za tydzień, a teraz prosiłbym o interpretację nowych wyników(przepraszam za jakość zdjęcia). Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
magdalenap
14 lis 2012 - 09:02:49
Tak, zdecydowanie nie jest to prawidłowe, że jest tak dużo limfocytów przy tak małej ilości neutrofili. Zwykle taki wynik to efekt obecnej bądź niedawno przebytej infekcji (wirusowej?), ale najlepiej będzie jeśli zbada Pana i oceni te wszystkie wyniki hematolog. Ewentualnie zleci on dodatkowe badania, żeby wykluczyć poważniejsze przyczyny. Odpowiedz Cytuj
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.