Witamy na forum, na którym można odbyć wizytę Online, za darmo! 
22 paź 2012 - 19:51:59
Na początku września zrobiłam kontrolne badanie krwi, bo 3 lata temu chorowałam na anemię spowodowanej z niedoborem żelaza. Wtedy brałam przez kilka miesięcy żelazo i się wyleczyłam. Rok temu oprócz niskiego RBC wszystkie wyniki były w miarę dobre, w dolnej granicy normy HGB, HCT, ale w normie. Obecnie HGB 11,7(norma powyżej 12), RBC 3,5(norma powyzej 4), to samo WBC, HCT 36(norma powyżej 37), OB 20(norma do 8). Reszty nie pamiętam, bo zostały u lekarza. Nie wiem czy powinnam zażywać żelazo?(żelaza nie miałam obecnie badanego) Ja b.żle się czułam po zażywaniu żelaza w tabletkach i jeśli nie jest to konieczne nie chciałabym zażywać żelaza. Wyniki badania krwi nie są może takie złe, ale bolą mnie mięśnie nóg, wypadają mi włosy, czuję ospałość, osłabienie i częste bóle w klatce piersiowej. Teraz ponadto mam WBC ponizej normy, chociaż w ostatnim czasie mi poziom leukocytów spada. Nie wiem jak długo brać żelazo i czy później zrobić kontrolne badanie?Lekarz mnie nie poinformował o tym. Na początku nie zamierzałam brać żelaza, dlatego nie pytałam, bo wyniki się poprawiają jak biorę żelazo. Nie znam przyczyny, dlaczego mi go ubywa jak nie biorę żelaza, bo nie jestem wegetarianką. A z drugiej strony coraz gorzej się czuję i chyba zacznę brać tabletki. Tylko nie wiem jak długo, czy wystarczy 1 opakowanie? Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
23 paź 2012 - 16:57:44
no a co lekarz powiedział? czy zlecił jakieś leczenie? jakieś dodatkowe badania? jeżeli morfologia krwi po raz kolejny się pogarsza to może należałoby spróbować poszukać przyczyny
w jakim jesteś wieku?
masz obfite miesiączki? może jakieś krwawienia z odbytu? może jakieś inne utraty krwi? odżywiasz się w miarę zdrowo?
może co do leczenia żelazem poczekaj na opinię swojego lekarza a we własnym zakresie przyjmuj preparaty wielowitaminowe i dietę bogatą w żelazo
czy tarczyca (TSH) była badana?
badanie moczu? mocznik? kreatynina? AST ALT? glukoza? elektrolity? inne badania były robione? może jest inna przyczyna Twojego złego samopoczucia Odpowiedz Cytuj
23 paź 2012 - 19:21:41
Lekarz zlecił żelazo w tabletkach, ale nie powiedział jak długo. Jak powiedziałam, że jestem osłabiona, to zalecił więcej ćwiczeń fizycznych(jeżdżę dużo na rowerze). Mam 40 lat, nie mam obfitych miesiączek, ani innego krwawienia. Tarczycę badałam 3 lata temu i wyniki były w porządku. We wrześniu oprócz morfologii krwi, badałam mocz i tylko były liczne pasma śluzu, kreatynina ok, Alt,Ast nie badane, glukoza ok.Odżywiam się zdrowo. Nadal bolą mnie mięśnie nóg, szczególnie w okolicach kolan i bioder, ale jestem szczupła, więc to na pewno nie z przeciążenia wagą nóg. Wolałabym uniknąć tabletek,zwłaszcza, że nie wiem jak długo stosować tabletki(ostatnio jak miałam anemię to brałam je przez 4 mies.), a po drugie nie wiem, dlaczego pogarszaja mi się wyniki krwi? Odpowiedz Cytuj
23 paź 2012 - 19:51:17
Lekarz stwierdził, że mam anemię i przepisał żelazo(Sorbifer Dulures). Nie powiedział jednak jak długo mam stosować.Zalecił tylko ćwiczenia fizyczne, jak powiedziałam, że jestem osłabiona. Mam 40 lat i nie mam obfitych miesiączek, ani innego krwawienia, zdrowo się odżywiam. Nie miałam badanego ALT i AST, TSH 3 lata temu, a mocz, kreatynina i glukoza obecnie i za wyjątkiem licznych pasm śluzu w moczu wszystko ok.Mięśnie nóg, zwłaszcza w okolicach kolan i bioder dalej mnie bolą. Może zacząć brać jednak to żelazo?czy może lepiej jeszcze raz zrobić morfologię? Odpowiedz Cytuj
23 paź 2012 - 21:39:27
Lekarz zlecił żelazo w tabletkach, ale nie powiedział jak długo. Jak powiedziałam, że jestem osłabiona, to zalecił więcej ćwiczeń fizycznych(jeżdżę dużo na rowerze). Mam 40 lat, nie mam obfitych miesiączek, ani innego krwawienia. Tarczycę badałam 3 lata temu i wyniki były w porządku. We wrześniu oprócz morfologii krwi, badałam mocz i tylko były liczne pasma śluzu, kreatynina ok, Alt,Ast nie badane, glukoza ok.Odżywiam się zdrowo. Nadal bolą mnie mięśnie nóg, szczególnie w okolicach kolan i bioder, ale jestem szczupła, więc to na pewno nie z przeciążenia wagą nóg. Wolałabym uniknąć tabletek,zwłaszcza, że nie wiem jak długo stosować tabletki(ostatnio jak miałam anemię to brałam je przez 4 mies.), a po drugie nie wiem, dlaczego pogarszaja mi się wyniki krwi? Odpowiedz Cytuj
25 paź 2012 - 17:52:20
czy ból mięśni nóg może być spowodowany anemią? Odpowiedz Cytuj
25 paź 2012 - 17:52:53
czy ból mięśni nóg może być spowodowany anemią? Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
28 paź 2012 - 17:05:27
raczej bóle mięśni nóg nie powinny być spowodowane bezpośrednio anemią, też nie jestem Ci w chwili obecnej w stanie powiedzieć co jest przyczyną nawracającej anemii, trzeba by wykonać dokładniejszą diagnostykę a i to nie gwarantuje rozwikłania zagadki
żelazo pewnie trzeba stosować dłużej niż miesiąc, pewnie przed skończeniem tego opakowania trzeba wrócić do lekarza, zrobić ponownie morfologię i ocenić sytuację
pewnie lekarz wydłuży leczenie Odpowiedz Cytuj
28 paź 2012 - 19:06:45
Na razie nie zaczęłam brać jeszcze żelaza, bo wydawało mi się, że te wyniki nie są, aż tak złe i chciałam się leczyć dietą. Czy jednak jest możliwe, żeby w ciągu 2 miesięcy mimo, że nie miałam krwawień tak pogorszyły mi się wyniki, gdyż czuję się coraz gorzej(we wrześniu niewielkie odchylenia od normy HGB, WBC, HCT, OB, WBC). Kilka razy zrobiło się mi b.słabo, byłam bliska omdlenia, co wcześniej nigdy mi się nie zdarzało, nawet jak miałam gorsze wyniki krwi.Chyba nie jest możliwe, żeby w ciągu 2 mies tak mi się pogorszyły wyniki krwi? Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
28 paź 2012 - 23:34:26
wyniki morfologii krwi mogą pogorszyć się nawet z dnia na dzień, jeżeli na przykład pojawi się jakieś utajone krwawienie na przykład z przewodu pokarmowego, tym bardziej morfologia może pogorszyć się w ciągu 2 miesięcy, nie twierdzę że tak właśnie jest w Twoim przypadku, tylko po prostu mówię że tak też się zdarza
przyczyny zasłabnięć i omdleń mogą być różne i tutaj tego nie rozstrzygniemy, potrzebna jest wizyta w gabinecie lekarskim Odpowiedz Cytuj
02 kwi 2013 - 12:46:03
Witam ponownie, nie zdecydowałam się na stosowanie żelaza w tabletkach i nie robiłam kontrolnej morfologii. Wydawało mi się, że poprzez właściwą dietę wyleczyłam anemię, zwłaszcza, że zmęczenie minęło, ale z drugiej strony pojawił się szum w uszach i nie wiem czy to może kolejny objaw anemii?Ciśnienie jak zwykle mam niskie i nigdy nie odczuwałam z tym żadnych dolegliwości, czyli ten szum w uszach to chyba nie jest objawem, nie jestem przeziębiona. Czy ten objaw może być związany z nieleczoną anemią?Tabletek nie jadłam, ale wydaje mi się, że ją już wyleczyłam Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
02 kwi 2013 - 13:42:42
u Ciebie anemia nie była duża, bardzo prawdopodobne że w ogóle nie była przyczyną żadnych dolegliwości, nie sądzę aby taka nieznaczna anemia była powodem szumów usznych
czy pracowałaś kiedyś w hałasie?
czy te problemy z uchem nie zaczęły się na przykład po jakimś głośnym koncercie albo innym silnym hałasie?
na pewno do ucha należałoby zajrzeń, niekiedy nawet woskowina zalegająca w przewodzie słuchowym może powodować szumy, tak więc dobrze byłoby pokazać sie z tym przynajmniej u lekarza rodzinnego Odpowiedz Cytuj
02 kwi 2013 - 14:06:06
Dziękuję za odp, Nie byłam na żadnym koncercie ani nie przebywałam w hałasie.Ale tak się właśnie czuję, jakby coś pulsowało mi w głowie od kilku dni Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
02 kwi 2013 - 18:29:04
no więc właśnie, w pierwszej kolejności trzeba zajrzeć do tego ucha, sprawdzić czy nic tam nie zalega (woszczek, jakieś ciało obce), trzeba ocenić błonę bębenkową i inne struktury, na tej podstawie można coś więcej powiedzieć, może niezbędne będzie również badanie słuchu, czym już oczywiście zajmują się laryngolodzy ale nie uprzedzajmy faktów, najpierw trzeba sprawdzić czy coś w uchu nie zalega Odpowiedz Cytuj
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.