Witamy na forum, na którym można odbyć wizytę Online, za darmo! 
09 sie 2012 - 19:32:28
Panie Doktorze. Proszę o poradę, bo nie wiem już co począć. Syna ma 10,5 miesiąca. Ciągle w stolcu ma śluz. Wygląda to tak jak białko surowego jajka. Raz jest go więcej raz mniej. Nie wiem już co robić. Śluzu raz jest więcej raz mniej. Nie ma znaczenia czy syn w danym dniu zjadł coś nowego czy nie. Śluz po prostu jest. Zrobiłam mu szczegółowe badania krwi - morfologia i crp wyszły ok. Tzn. wszystko w normach. Dziś odebrałam też wyniki kału i tak: krew utajona-ujemny, pasożyty-ujemny, obecność lamblii-ujemny, stopień trawienia pokramów-ujemny. Nie wiem już co robić. Dziś kiedy oddawałam stolec do lab. wydawało mi się, że syn w końcu zrobił fajną kupkę. Nie było widać śluzu w ogóle (co mnie uradowało) miała żółty kolor i konsystencję papki, natomiast pani w lab. powiedziała, że wyniki są ok, ale cyt. "kupa nie wyglądała za ciekawie" na moje pytanie dlaczego, powiedziała, że było bardzo dużo śluzu. Nie wiem już co robić dalej. Ogólnie syn rozwija się prawidłowo. Tylko teraz mamy spore kłopoty z jedzeniem i trochę spadł z wagi. Nie wiem czy to może mieć jakiś związek, ale nie wiem też już co robić dalej. Proszę o jakieś sugestie bo pediatra lekceważy sprawę twierdząc jak zwykle, że dzieci tak mają :/ Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
magdalenap
09 sie 2012 - 20:59:29
Witam, a czy u dziecka są jakieś wysypki skórne?? brzuszek jest wzdęty?? czy ten śluz pojawił się po wprowadzeniu jakiegoś nowego pokarmu?? i na czym polegają te problemy z jedzeniem?? nie ma apetytu?? przyczyną śluzu w kale może być alergia pokarmowa, ale także zakażenie bakteryjne w jelitach (można w takich wypadkach wykonać posiew kału), a czasem śluz jest fizjologią ponieważ przewód pokarmowy dziecka jest jeszcze niedojrzały. Może warto by było wykonać jeszcze ten posiew kału oraz zaobserwować czy śluzu nie ma więcej po jakichś pokarmach, co mogłoby świadczyć o alergii. Odpowiedz Cytuj
10 sie 2012 - 15:54:28
Nie ma wzdętego brzuszka. Wysypkę miał, przez parę dni, ale "minęła" się z śluzowatymi kupami. Ponoć była to jakaś wirusowa wysypka, bo wyniki też wyszły ok. Śluz pojawił się po zjedzeniu kinder pingui - czy jakoś tak. Ale nie zjadł biszkopta tylko sam ten mleczny środek. Dostał to bez mojej wiedzy, jak był pod opieką kuzynki. Domyśliłam się, że może to być od tego, ale żeby trwało to aż tak długo? Poza tym, zanim zjadł tą przekąskę to też miewał śluz w kupie, ale były to raczej pojedyncze przypadki, np. jak zjadł coś nowego. Później mimo, że nadal mu ten produkt wprowadzałam śluzu już nie było. Przynajmniej widocznego gołym okiem. Sprawa z częstszym śluzem tak naprawdę zaczęła się po silnych biegunkach, syn wylądował z podejrzeniem rotawirusa w szpitalu. Było to w czerwcu. Nie był to rota, tylko ponoć jakiś inny wirus. Wówczas wypróżniał się praktycznie samym śluzem (bo już nie miał czym) i był on z domieszką krwi. Od tego czasu śluz nam towarzyszy raz częściej raz rzadziej. Jeśli chodzi o niejedzenie to syn dotychczas ładnie jadł. Zjadał w nocy 180ml mleka, rano kaszkę na 180ml, ok 11 obiadek o 15 180ml mleka i o 19 210 ml mleka. Teraz zjada w nocy 180, rano kaszkę 180ml, obiad to walka a nie przyjemność jak uda mu się parę łyżeczek wcisnąć to jest cud. Po południu wypija ledwo 90ml, a wieczorem ledwo 150. Nie pomaga BLW żeby zachęcić go do jedzenia. Po prostu nie chce jeść i koniec. Dziś rano np. zrobił kupę, brązową, na pierwszy rzut oka bez śluzu. Po południu była już kupa żółta ze śluzem. I co dziwne, potrafi zrobić nawet trzy kupy dziennie, bo robi je jakby po troszku. Też nie wiem czy to normalne. Tak jakby za pierwszym razem nie wypróżnił się do końca. Kiedyś wypróżniał się raz dziennie i najpierw miał taką bardziej papkowatą kupkę, zaraz po niej wydalił troszkę luźniejszą. Ale była jedna i bez śluzu. Nie wiem już co myśleć o tym wszystkim. Zwłaszcza, że wszystkie wyniki wychodzą ok. Jeśli chodzi o alergię. To naprawdę nie wiem na co mógłby ją mieć ponieważ niewiele więcej dostaje do jedzenia niż wówczas gdy robił normalne stolce. Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
magdalenap
10 sie 2012 - 17:30:05
Powiem tak, jeśli wprowadza Pani jakiś nowy pokarm do diety to może być normalne że przez jakiś czas kupki mogą być inne (luźniejsze,nawet ze śluzem) bo po prostu przewód pokarmowy dziecka nie jest dojrzały. Ogólnie tak jak pisałam domieszka śluzu w kupce dziecka jest uznawana za normę właśnie z powodu tej niedojrzałości. Natomiast po pierwsze można zapytać pediatry co sądzi o posiewie kału, po drugie zapytać o probiotyki dla niemowląt (są dostępne mieszanki mleczne z probiotykami ale dokładniej w jakiej formie stosować takie probiotyki będzie wiedział pediatra). Takie probiotyki tak samo jak u dorosłych odbudowują florę jelitową i wspomagają trawienie. Po trzecie w związku z tym brakiem apetytu należy obserwować jak dziecko rośnie i przybiera na wadze i w razie zauważenia większych odchyleń trzeba iść do lekarza bo to byłoby niepokojące. Odpowiedz Cytuj
10 sie 2012 - 18:29:26
A co mógłby oznaczać np. zahamowany wzrost w tym wieku? Bo jak byliśmy w czerwcu w szpitalu to syna mierzyli taką miarą na leżąco i miał 73cm. Wczoraj mierzyłam go tak samo i nadal ma 73cm :/ Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
magdalenap
10 sie 2012 - 20:32:47
To akurat nie jest aż tak niepokojące, bo po pierwsze może wynikać z błędu pomiaru, po drugie od czerwca do dziś to nie jest taki długi okres czasu, po trzecie trzeba też wziąć pod uwagę czy prawidłowo przybrał na wadze od ostatniego pomiaru. Niepokojące byłoby dopiero gdyby nie urósł i nie przybrał na wadze do tego stopnia że byłby poniżej 3 centyla na siatkach centylowych. Wtedy mogłoby to oznaczać, że rzeczywiście są jakieś problemy z trawieniem i wchłanianiem składników pokarmowych i wymagałoby to bardziej szczegółowej diagnostyki. Ale póki dziecko mieści się w normach długości i masy ciała dla danego wieku nie ma powodu do niepokoju. Po prostu w związku z tymi dolegliwościami dla pewności trzeba te parametry kontrolować. Odpowiedz Cytuj
20 sie 2012 - 13:24:31
Witam!
W związku ze śluzem zrobiłam synowi badanie kału. Lamblie-ujemny, pasożyty-ujemny, krew utajona ujemny, ale są nieliczne włókna mięsne. pH 6,8. Co to oznacza? Bo w internecie jest niewiele informacji na ten temat sad smiley Powinnam się martwić? Jak ma się to do śluzu w stolcu? Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
magdalenap
20 sie 2012 - 14:09:00
Witam, tak naprawdę to raczej nie oznacza nic złego. Bo po pierwsze te włókna są nieliczne, po drugie poza śluzem w kupce dziecko nie ma niedowagi, zahamowania wzrostu, biegunek, bólów brzuszka, ogólnie z tego co Pani pisała rozwija się prawidłowo, po trzecie nie stwierdzono innych nieprawidłowości jak tłuszcz czy ziarna skrobi. Gdyby było tak że dziecko miałoby niedowagę i niedobór wzrostu, przewlekłe biegunki, bóle i wzdęcia brzuszka, a na dodatek w kale stwierdzono by liczne włókna, tłuszcz, skrobię to wtedy można by było podejrzewac na przykład niedobory enzymów trzustkowych, ale w przypadku Pani dziecka te pojedyncze włókna mogą świadczyc po prostu o niedojrzałości przewodu pokarmowego, która ustąpi z wiekiem. Ale oczywiście przy najbliższej okazji proszę pokazac wyniki pediatrze i zobaczy Pani co on na to powie. Odpowiedz Cytuj
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.