Witamy na forum, na którym można odbyć wizytę Online, za darmo! 
03 lip 2012 - 23:32:20
Witam mam takie pytanie odnośnie moich wyników ASPAT 52 ALAT 107 GGTP 171 głównie chodzi mi o to jak najszybciej uzyskać wyniki w normie ponieważ ubiegam sie o prace i powiedziano mi ze mam zrobić kontrolne za dwa tygodnie a jak to sie nie unormuje to nic z tego co robic bardzo prosze o porade Odpowiedz Cytuj
Pomocnik forum
wieka-58
04 lip 2012 - 12:27:16
To faktycznie coś nie tak jest z wątrąbą ,koniecznie musisz iść do hepatologa a tymczasem scisła dieta wątrobowa /czytaj w necie,również o przyczynach podwyższonych enzymów wątrobowych/ ,zero alkoholu, to tyle z mojej strony ,cierpliwie poczekaj na odpowiedź lekarza. Odpowiedz Cytuj
05 lip 2012 - 00:39:01
Dziekuje za porade pojde do lekarza jak najszybciej Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
05 lip 2012 - 01:25:55
przede wszystkim podwyższone parametry wątrobowe mogą oznaczać że coś złego dzieje się w Twoim organizmie i to jest najważniejsze, praca w tym momencie jest sprawą drugorzędną, wysoki AlAT i niższy AspAT dają wskaźnik de Ritisa poniżej jedności, co może oznaczać zapalenie wirusowe wątroby, działanie toksyczne jakichś leków, nadużywanie alkoholu, autoimmunologiczne zapalenie wątroby albo jeszcze coś innego
GGTP też jest wysokie co również zastanawia
napisz w jakim jesteś wieku?
czy chorujesz na coś?
czy stosujesz jakieś leki?
nadużywasz alkoholu?
masz nadwagę?
masz jakieś dolegliwości? Odpowiedz Cytuj
06 lip 2012 - 19:04:35
Mam 23lata 185cm i waze 93 kg mam lekki brzuszek od piwka xD ale nie wygladam jakoś tragicznie nie biore zadnych leków i nie doskwieraja mi żadne dolegliwości poprostu zrobiłem badania a lekarz mnie z gabinetu prawie wyrzucił jem ostrosept plamisty hepatil i karczoch czy to choć troche pomoże 19 mam miec kolejne badania aha staram sie trzymac lekkostrawnych posiłków... Odpowiedz Cytuj
06 lip 2012 - 19:50:36
Chyba u większości młodych ludzi są problemy z tymi próbami, panowie mi się wydaje że piwko się do tego przysługuje, ja też mam wysokie ale nie aż tak, robiłem testy na żółtaczkę jakieś 2 lata temu i wynik ujemny a ALT i ASP wciąż mam wysokie, dziś trochę czytałem na ten temat i wiem że takie czynniki jak zła dieta i palenie fajek ma spory wpływ na naszą wątrobę. A jeszcze jedno czy ktoś może mi powiedzieć bo rok temu byłem szczepiony w pracy na WZW, czy po szczepionce również jest ryzyko zarażenia? Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
07 lip 2012 - 11:49:33
być może te środki wpłyną korzystnie na wyniki badań, zadbaj też o lekkostrawną dietę
nie rozumiem tego że lekarz wyrzucił Cię prawie z gabinetu, o co chodzi?
generalnie na pewno trzeba powtórzyć wyniki badań i sprawdzić czy AspAT i AlAT nadal będą wysokie, jeżeli tak to pewnie trzeba będzie wykonać dokładniejszą diagnostykę w kierunku chorób wątroby, aby sprawdzić co się dzieje Odpowiedz Cytuj
07 lip 2012 - 14:21:24
Co to jest ten wskaźnik de Ritisa odpowie mi ktos jak to się liczy Odpowiedz Cytuj
07 lip 2012 - 23:12:33
chodziło o badania lekarskie musze miec pierwsza kat zdrowia do pracy i prawie mnie wywalił bo wszystko miałem dobre słuch wzrok ekg itp itd a wyniki z watroby jak zobaczyl to mial mine jak by mnie chcial zabić .... Odpowiedz Cytuj
08 lip 2012 - 12:40:35
Co to jest ten wskaźnik de Ritisa odpowie mi ktos jak to się liczy Odpowiedz Cytuj
08 lip 2012 - 12:44:30
i nie rozumiem dlaczego cie wywala ja pracuje w KGHM Huta Miedzi Glogow, chyba pazdy w Polsce slyszal o tej firmie i tez przechodze badania okresowe i to na bardzo wysokim poziomie raz mialem alt 140 a asp 80 i podpisal mi na rok, zrobili usg watroby troche podusili recznie, wywiad czy cos boli i tyle. Po roku mialem o polowe mniej to kazal zrobis antygen hbs wyszedl ujemny, do tej pory mam podwyzszone wyniki ostatnio Aiat 78 asp 48 i jak sie liczy ten wskaznik czy ktos mi powie??????? Odpowiedz Cytuj
08 lip 2012 - 12:51:10
Tak jest u mnie dokładnie
ALT 72
AST 42

I nie mam pojęcia jak mam obliczyć ten wskaźnik de Ritisa odpowie mi ktos, czy to się dzieli jakoś??? Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
08 lip 2012 - 12:58:55
wskaźnik de Ritisa to matematyczny stosunek wartości AspAT do AlAT (AspAT/AlAT), jeżeli AspAT jest wyższy od AlAT wskaźnik de Ritisa jest > 1, w odwrotnym przypadku jest < 1
wskaźnik de Ritisa < 1 może sugerować między innymi wirusowe zapalenie wąrtoby, autoimmunologiczne zapalenie wątroby, stłuszczenie wątroby, uszkodzenie wątroby lekami
wskaźnik de Ritisa > 1 często wiąże się z poalkoholowym uszkodzeniem wątroby

ale oczywiście muszą istnieć jakieś przesłanki ku chorobie wątroby i AspAT, ALAT muszą być podwyższone, bo nawet przy normach wskaźnik de Ritisa wyjdzie "jakiś", więc nie oznacza to jeszcze patologii Odpowiedz Cytuj
09 lip 2012 - 12:35:19
No to w końcu ile ja mam bo wciąż nie łapie tego, to gdzieś jest na wynikach opisane?? Odpowiedz Cytuj
09 lip 2012 - 12:39:54
Podawałem swoje wyniki i ja dalej nic z tego nie łapie!! Lekarz medycyny pracy powiedzial ze takie proby watrobowe nie moga byc od stluszczenia watroby a ja wlasnie to mam bo tak stwierdzil innym od USG. A co najlepsze robilem anty gen HBS i przeciwciala i wszystko ujemne, nic mnie nie boli!!!!! To chyba wszystko przez te piwko, ale w to wątpie!! Odpowiedz Cytuj
Pomocnik forum
wieka-58
09 lip 2012 - 13:20:22
Lekarz dokładnie wytłumaczył,że jest to stosunek aspat do alat czyli musisz podzielić wynik aspat przez alat i wyjdzie ten wskaźnik którym nie należy się przejmować bo sam wskaźnik nic nie sugeruje bo zawsze wyjdzie albo mnejszy albo większy od 1 /chyba ,że różnica jest duża/,
jesli nie masz żadnych objawów ,nie masz się czy przejmować ale na pewno alkohol podwyższa enzymy wątrobowe i w sumie jej szkodzi. Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
09 lip 2012 - 20:01:22
dokładnie tak jak napisała Ci wieka, dzieli się jedną wartość przez drugą, ale AspAT, AlAT i wsk. de Ritisa to nie są żadne wyrocznie a jedynie pomocnicze badania, funkcje wątroby ocenia się na podstawie dolegliwości, badań krwi, USG i jeszcze ewentualnie innych dodatkowych badań
generalnie masz AlAT trochę wysoki, pewnie do powtórzenia albo właśnie dalsza diagnostyka, którą powinien zaplanować Twój lekarz Odpowiedz Cytuj
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.