Witamy na forum, na którym można odbyć wizytę Online, za darmo! 
14 lip 2009 - 15:24:33
Dzień dobry!

Nie wiem, co było pierwsze: anemia, niedoczynność tarczycy czy nerwica? Przeżywam lęki, którym towarzyszą bóle żołądka. Bóle żołądka często też pojawiają się bez lęku i za pewne często go wywołują (nerwica). Jednak mam silną anemię z powodu niedoboru żelaza, zupełny brak apetytu, zniekształcony smak - czy wobec tego żołądek nie boli mnie z głodu? winking smiley Do tego niedoczynność tarczycy... Zastanawiam się, czy potrzebny mi lepszy psycholog czy po prostu porządny lekarz? smiling smiley

Pozdrawiam serdecznie smiling smiley Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
15 lip 2009 - 15:46:18
ile masz lat?
bierzesz jakieś leki?

jeśli faktycznie masz nerwicę to poza psychologiem niezbędny jest także dobry psychiatra

w którym miejscu boli Cię ten brzuch?
jak często to się zdarza?
czy bóle nasilają się po posiłkach, między posiłkami, w nocy?
czy ból promieniuje do pleców, prawej lub lewej łopatki?
dochodzą do tego biegunki, zaparcia, wzdęcia, nudności, wymioty?
stolce są prawidłowej barwy? nie są jasnożółte albo czarne?

skąd wiesz że masz anemię i niedoczynność tarczycy? miałaś robione badania? morfologię i hormony tarczycy? Odpowiedz Cytuj
16 lip 2009 - 02:48:42
Mam 23 lata.

Zaczęłam brać letrox 50 (od ok 2 tyg, połówkę tabletki). Do tego biorę żelazo od ok 3 m-cy.

Boli mnie dokładnie żołądek, czasem jest to uczucie pieczenia ale częściej mdłości. Nie zdarza mi się kwaśne odbijanie. Bardziej podejrzewałabym niedokwaśność (tzn. wnioskuję tak z powodu braku apetytu - czy w tym przypadku wolno mi łykać syropy na apetyt?)

Bóle pojawiają się różnie - czasem na czczo, czasem godzinę po jedzeniu, miewam je praktycznie codziennie i przeważnie ustępują po wypiciu siemienia lnianego czy ziół rozkurczających żołądek (lub ziołowych tabletek uspokajających).

W momencie stresu bóle nasilają się aczkolwiek nie zdarzają się w nocy. Zauważyłam też że nasilają się po zjedzeniu słodyczy. Ból nie promieniuje, nie miewam biegunek ani innych przygód związanych z układem pokarmowym smiling smiley

Anemia i niedoczynność tarczycy potwierdzona badaniami; anemia z powodu niedoboru żelaza.

Poczytałam sobie troszkę na necie i z tych informacji wynika, że osoby z niedoczynnością bardzo często cierpią również na anemię.

Ale idąc dalej tym tropem - czy mogę mieć jakąś infekcję grzybiczną lub bakteryjną z takimi objawami?

Dziękuję za zainteresowanie i pozdrawiam. Odpowiedz Cytuj
16 lip 2009 - 02:51:02
Dodam jeszcze, że pieczenie występuje na czczo i jeżeli nie zjem czegoś bardzo szybko, ból przechodzi w mdłości.

Pozdrawiam smiling smiley Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
16 lip 2009 - 18:52:13
a czy jakiś lekarz przepisał Ci kiedyś jakiś lek obniżający kwaśność żołądka? na przykład Polprazol?

jeśli ten lek powodowałby ustąpienie lub osłabienie dolegliwości, byłaby to bardzo istotna wskazówka, że najprawdopodobniej problemem są wrzody albo refluks żołądkowo-przełykowy

faktycznie niedokrwistość może być skutkiem niedoczynności tarczycy ale także choroby wrzodowej

w kierunku wrzodów można zrobić badania na H. pylori, krew utajoną w kale oraz gastroskopię

czy po suplementacji żelazem morfologia się poprawia? Odpowiedz Cytuj
16 lip 2009 - 22:52:54
Gastroskopię miałam robioną w październiku, niczego nie wykazała.
Miałam kurację Helicidem, nic się nie zmieniło.
Zrobię jeszcze badanie z krwi na H. Pylori i myślę, że wszystko będzie jasne smiling smiley
Sprawdzę, czy ostatnio wynik żelaza mi się poprawił, ale w związku z tym mam pytanie:

Czy faktycznie badania na poziom żelaza należy robić 2 tyg po jego odstawieniu?

Czy produkty typu Chela ferr (żelazo chelatowate), są polecane przez lekarzy?

Czy warto w moim przypadku zrobić badania na antygen lamblii?

Dziękuję serdecznie i pozdrawiam. Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
17 lip 2009 - 14:48:36
tak, z badaniem żelaza lepiej odczekać jakiś czas żeby się wszystko unormowało, ale aby określić czy anemia się cofa i czy suplementacja żelazem jest skuteczna wystarczy zrobić podstawową morfologię krwi

chelatowane żelazo to nowość, uważa się że jest ono lepiej wchłaniane niż klasyczne preparaty żelaza i pewnie coś w tym jest

czy jest sens robić badania na lamblię to ciężko powiedzieć, nie masz typowych objawów tej infekcji i szansa że to jest przyczyna Twoich dolegliwości jest raczej niewielka, ale jeśli chcesz i masz pieniądze możesz je wykonać Odpowiedz Cytuj
17 lip 2009 - 15:44:57
Dziękuję bardzo za odpowiedzi. Pozdrawiam serdecznie! Odpowiedz Cytuj
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.