Witamy na forum, na którym można odbyć wizytę Online, za darmo! 
11 maj 2012 - 21:29:38
Od połowy marca dotyka mnie grupa objawów związanych z gardłem. Nie będę rozpisywać tutaj ich historii, o ile nie będzie takiej potrzeby. Nadmienię tylko, iż zaczęło się od nadprodukcji śliny (samo ustało po pewnym czasie), a potem w kwietniu pojawiła się chrypka - trwa do dziś.

Dokucza mi:
- chrypka, nie do odchrząknięcia (czasem bardziej dokuczliwa, kiedy indziej mniej)
- lekka suchość w gardle (stopniowo słabnie, ale nadal się pojawia)
- czasem lekki nadmiar śliny
- rzadko, pojawia się jakby takie wewnętrzne odbicie; także rzadko odbicie, z posmakiem spożytego pokarmu (a bardzo sporadycznie, kwas żołądkowy) trwającym raptem parę sekund
- czasem jakby spięcie mięsni w rejonie pępka (podobne, jak w stresie, acz nie takie same)

Zasugerowano mi refluks żołądkowy.
Wizyta u laryngologa (oglądanie nosa, gardła, krtani), nie wykazała zmian, krtań nie nosi śladów działalności kwasu, acz lekarz nie wykluczył, iż może jednak należałoby zbadać głębiej.
Wg moich obserwacji, objawy mają tendencję do nasilania się wskutek zimnego powietrza, w czasie ostatnich upałów, jakby się wyciszały.

Czy mimo wszystko, należałoby wykonać dalsze badania w kwestii refluksa? Zdaje się, iż dolegliwości bardziej około żołądkowe, by na to wskazywały. Acz, czy istnieją środki inne, niż gastroskopia (panicznie się boję)?

Jak się ma do tego dieta i alkohol? Przyznam, iż be względu na spożyte pokarmy, nie widzę zależności. Alkohol (minimalna ilość, typu jedno piwo na tydzień) też raczej nie wpływa. Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
13 maj 2012 - 10:06:41
a czy była podejmowana próba leczenia tego refluksu lekiem zmniejszającym kwaśność soku żołądkowego? omeprazol albo pantoprazol?
czy po takich lekach dolegliwości ustępowały?
jeżeli byłeś badania i gardło oraz krtań są w porządku, to można pod uwagę jeszcze wziąć nadwrażliwość oskrzeli na przykład na zimno, co może powodować skurcz oskrzeli i kaszel, ewentualnie właśnie refluks żołądkowo-przełykowy albo nerwy Odpowiedz Cytuj
13 maj 2012 - 15:02:01
Nie brałem żadnych leków, gdyż, póki co padła jedynie sugestia odnośnie refluksu. Problem w tym, iż występują/występowały u mnie objawy drugo/trzeciorzędne dla refluksu, a tych typowych w zasadzie brak.

Jak wnioskuję, to skoro krtań nie jest podrażniona przez kwas, to tym samym, refluks nie może być przyczyną chrypy, suchego gardła, itd?

Przyznam, iż w ostatnich 2 dniach nastąpiło ochłodzenie, z blisko 30 st do 10, objawy się jakby nasiliły (dziś: trochę suchawe gardło, więcej śliny, jakby kula w gardle).
Nerwy? Chrypkę, suche gardło, takie specyficzne odbijanie mogą wywołać nerwy? Zdaje sobie sprawę, iż jest coś takiego jak globus histericus, ale czy to może aż w tę stronę pójść? Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
14 maj 2012 - 15:20:17
no tak, najprawdopodobniej gdyby to refluks żołądkowo-przełykowy był odpowiedzialny za chrypkę to jakieś tam zmiany zapalne w krtani byłyby widoczne, ale idąc tym tropem gdyby jakakolwiek zmiana organiczna w krtani powodowała chrypkę to również byłoby to widoczne, skoro w krtani nic nie znaleziono to nie sądzę aby coś tam się działo złego Odpowiedz Cytuj
14 maj 2012 - 16:23:05
A zasugerowałeś mi wcześniej nerwy jako przyczynę chrypki, nadmiaru sliny, suchości, itd.? Naprawdę nerwy mogą, aż tak wpływać?

Przyznam (o ile to nie autosugestia), iż zauważam w ostatnim czasie powiązanie nadmiaru śliny i uczucia lepkości w okolicach przodu języka z nerwami, ale wydaje się być to aż nazbyt dziwne. Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
15 maj 2012 - 16:39:54
stres i nerwy mogą dawać przeróżne objawy, myślę że takie jak Twoje również
zwłaszcza że jak piszesz, nie znaleziono innych konkretnych przyczyn
zwróć również uwagę na to że nie ma obiektywnych objawów, takich które ktoś inny (lekarz) może stwierdzić, wszystkie są jedynie Twoim indywidualnym odczuciem, co również jest dość charakterystyczne Odpowiedz Cytuj
23 maj 2012 - 16:22:03
A jeszcze kwestia techniczna. Intresuje mnie czy takie rozróżnienie ma miejsce, a przede wszystkim czy może wskazywać na refluks/coś innego.

Mianowicie ból gardła. Co prawda obydwa następujące kwalifikuję tak samo (przy przeziębieniach bolą obydwa), ale jest subtelna różnica w umiejscowieniu. Czy ból "gardła w gardle" [tzn. w głębi, w tyle] różni się od bólu gardła zlokalizowanego (wg wyczucia językiem, płynem, troszkę nie precyzyjne) w rejonie tylnego podniebienia (przed języczkiem, patrząc od zębów) czy w rejonie za ostatnim dziąsłem u góry po lewej?

Póki co lekarz przypisał mi lżejszy lek na refluks, ale to bardziej celem "eksperymentu". Odpowiedz Cytuj
23 maj 2012 - 21:35:24
A jeszcze odnośnie refluksu. Zgaga może być objawem nerwicy?

W ostatnich dniach raz zdażyło mi się jej dostać, trwało ok 2h, między 22-00:00 (uczucie bardzo gorzkiego posmaku w ustach), w czasie nocy muzeów. W zasadzie nic stresującego, ale jedynymi czynnikami odróżnijącymi tę sytuację od typowych dni (kiedy to zgagi w ogóle nie notuję) to towarzystwo + dłuższy pobyt na dworzu, spacery, itd. Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
24 maj 2012 - 13:23:18
nie, raczej nie rozróżnia się w ten sposób bólów gardła, one mogą mieć trochę różną lokalizację, ale to nie ma większego znaczenia
co do nerwów, to na pewno mogą one powodować objawy podobne do refluksu żołądkowo-przełykowego, zwłaszcza bóle za mostkiem
a czy stres może powodować reflusk, myślę że może go nasilać, chociażby poprzez zwiększenie wydzielania soków żołądkowych Odpowiedz Cytuj
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.