Witamy na forum, na którym można odbyć wizytę Online, za darmo! 
18 kwi 2012 - 18:43:57
Witam, od pewnego czasu mam stwierdzoną chondromalację stawu rzepkowo-udowego. Wcześniej był to I-II stopień. Mam zrobione usg kolana, rtg oraz MR. Dostałam 3 zastrzyki dostawowe preparatem "GO-ON", które nie pomogły. Również fizjoterapia - pola magnetyczne, również nie pomogło. Brałam mnóstwo tabletek przeciwbólowych. Ogólne objawy : ból w kolanie, problem z wchodzeniem i schodzeniem ze schodów, ból przy długim zginaniu kolana, brak możliwości biegania, skakania, uczucie 'przesuwania się' czegoś w kolanie.
Odebrałam wynik rezonansu magnetycznego, brzmi następująco :

"Badanie MR prawego kolana wykonano sekwencjami TSE i TIRM w obrazach T2- i PD-zależnych. Chrząstka stawowa rzepki wykazuje niejednorodny sygnał, z ogniskami hiperintensywnymi w obrazach T2-zależnych. Obraz odpowiada chondromalacji III stopnia. Poza tym łąkotki, więzadła krzyżowe, więzadła poboczne, więzadło rzepki, ciało tłuszczowe podrzepkowe oraz kości tworzące prawy staw kolanowy zmian nie wykazują."

Czy mogłabym prosić o interpretację tych wyników? Co oznacza 'niejednorodny sygnał' oraz 'ogniska hiperintensywne'? Jak się leczy chondromalację III stopnia?
Dodam, że mam 21 lat, żadnych urazów kolana, objawy wystąpiły samoistnie, zaczęło się od 'strzelającego' kolana.

Z góry dziękuję. Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
19 kwi 2012 - 17:28:17
niejednorodny obraz chrząstki rzepki i ogniska hiperintensywne to właśnie są cechy przemawiające za chondromalacją, leczenie jest w pierwszej kolejności zachowawcze, czyki rehabilitacja, fizjoterapia i doraźnie leki, jeżeli to nie pomaga to czasami proponuje się zabieg ortopedyczny, ponieważ chondromalacja może wynikać z nieprawidłowego ustawienia rzepki względem kolana Odpowiedz Cytuj
19 kwi 2012 - 21:00:31
Udało mi się dzisiaj dostac do ortopedy i w najbliższym czasie mam mieć wykonane "mikrozłamania chrząstki". Na czym polega taki zabieg? I jak długo dochodzi się do sprawności po czymś takim? Należy chodzić o kulach?
Pozdrawiam. Odpowiedz Cytuj
25 kwi 2012 - 14:26:04
Wczoraj przeszłam badania w szpitalu, ordynator stwierdził, że mam boczne przyparcie rzepki i będzie trzeba wykonać dodatkowo podcięcie troczków. Termin zabiegu mam na 12 czerwca. Jak wygląda dochodzenie do siebie po takim zabiegu? Konieczne są kule, stabilizator itp? Rehabilitacja? Podejrzewam, że całe lato mam z głowy. Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
25 kwi 2012 - 19:15:25
no tak, bardzo często tak właśnie jest że chondromalacja wynika z nieprawidłowego ustawienia rzepki w stosunku do reszty kolana, odpowiadają za do w dużej mierze mięśnie i ścięgna, niekiedy wystarcza rehabilitacja i wzmocnienie mięśni po przeciwnej stronie jednak przy zaawansowanej chondromalacji często proponuje się zabiegi operacyjne
szczerze mówiąc nie wiem ile trwa rehabilitacja, myślę że na początku będzie potrzeba stabilizacja, ale nie uczestniczyłem w podobnym leczeniu i nie jestem w stanie powiedzieć Ci dokładnie Odpowiedz Cytuj
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.