Witamy na forum, na którym można odbyć wizytę Online, za darmo! 
08 kwi 2012 - 22:49:01
Witam,
Od pewnego czasu męczy mnie sporadyczny świąd odbytu i/lub jego bezpośrednich okolic.
Dwóch chirurgów stwierdziło niewielką szczelinę odbytu, którą wyleczyłem wpierw czopkami Dystreptaza, nasiadówkami z kory dębu i maścią Lidoposterin, a następnie czopkami Posterisan H.

Przeprowadzona następnie rektoskopia wykazała, że już wszystko się wygoiło i jest OK - również od strony hemoroidów też jest w porządku.

Świąd niestety nadal się pojawia - są dni lepsze, że nie swędzi prawie wcale, ale są też zdecydowanie gorsze, lub np. jak zaczynam jakąś pracę fizyczną i się choć trochę spocę to zaczyna się swędzenie. Z kolei jak swędzi i sobie stanę w bezruchu lub usiądę to nie swędzi.

O higienę dbam, myję okolice odbytu po każdym wypróżnieniu albo szarym mydłem lub samą wodą.

Zrobiłem posiew kału, badanie bakteryjne i mykologiczne, wyniki:
badanie bakteryjne:
- Enterococcus faecalis LICZNE
- Escherichia coli LICZNE
- Saccharomyces spp. LICZNE

badanie mykologiczne:
- Saccharomyces spp. LICZNE

Czy któreś z tych bakterii/pasożytów może powodować objawy wyżej wymienione?

Obecnie tylko na noc kremuję okolice odbytu i krocza Clotrimazolum gsk i właściwie nocą i po nocy jest bezobjawowo, a dopiero z biegiem dnia zaczyna pojawiać się swędzenie (na dzień nie kremuję ponieważ krem mi jakoś przeszkadza w normalnym funkcjonowaniu).

Chirurg polecił mi jeszcze abym używał kremu L3 w razie wystąpienia swędzenia, ale do tej pory go nie użyłem bo nie wiem w sumie czy to lek, który ma mnie wyleczyć czy tylko jest to preparat maskujący objawy, czyli swędzenie.

Zastanawiam się tez czy być może swędzenie po prostu utrzymuje się jeszcze jakiś czas po wyleczeniu szczeliny odbytu? Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
09 kwi 2012 - 08:46:34
jak długo masz to swędzenie? jak długo po wyleczeniu szczeliny odbytu?
czy lekarz zleciał Ci ten posiew z odbytu czy robiłeś go sam?
przede wszystkim odbyt musi obejrzeć lekarz, jeżeli są tam jakieś zmiany zapalne to można podejrzewać np. jakąś bakterię, ale jeżeli wszystkie jest w porządku, to najprawdopodobniej przyczyna jest inna, wydaje mi się że mogą nią być po prostu żylaki odbytu Odpowiedz Cytuj
09 kwi 2012 - 12:00:37
Leczenie szczeliny odbytu zakończyłem w dniu rektoskopii, czyli 4.04.12.

Czy rektoskopia nie powinna była wykazać ewentualnych żylaków odbytu?

Posiew zrobiłem na początku marca przed zdiagnozowaniem szczeliny odbytu - wtedy lekarz rodzinny podejrzewał drożdżycę.

Zarówno lekarz rodzinny na początku marca, jak i teraz chirurg stwierdzili, że ten rejon jest zaczerwieniony (na początku marca bardziej, a dniu rektoskopii nieznacznie). Odpowiedz Cytuj
Pomocnik forum
wieka-58
09 kwi 2012 - 14:26:47
Ja bym Ci radziła maść Pimafucort /czytaj w necie/,trzeba stosować codziennie na noc przez ok. 2 tyg. Odpowiedz Cytuj
10 kwi 2012 - 22:08:17
Najdziwniejsze jest to, że nie swędzi cały czas;

jak się myję i po myciu jest OK, jak siedzę jest OK, jak zaczynam chodzić to zaczyna się problem, ale nie wiem czy przyczyną jest tarcie czy pot, który się pojawia podczas aktywności fizycznej.

Jak pojawia się świąd podczas aktywności fizycznych to momentalnie znika jak tylko sobie usiądę.

Czy z grzybicą tamtych okolic jest tak, że w momencie kontaktu z potem pojawiają się objawy pod postacią świądu?

Czy to prawda, że grzybicę powinno się leczyć probiotykami, a nie antybiotykami, które podobno mogą pogorszyć sytuację? Odpowiedz Cytuj
Pomocnik forum
wieka-58
10 kwi 2012 - 23:12:29
Nikt Ci nie stwierdzi od czego masz ten dyskomfort ,sam musisz dojść metodą prób i błędów ,wyprobuj tą maść o której pisałam a się przekonasz czy pomoże bo na pewno nie zaszkodzi. Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
10 kwi 2012 - 23:17:30
jeżeli lekarz po rektoskopii powiedział że nie masz hemoroidów to raczej jest to pewne i można wykluczyć
może masz jakieś uczulenie? nie wiążesz początków świądu ze zmianą bielizny, miejsca zamieszkania, kosmetyków, proszków?
masz jakieś inne alergie?
drożdżycę leczy się lekami na grzyby, antybiotyki faktycznie mogą sprzyjać rozwijaniu się grzybów Odpowiedz Cytuj
11 kwi 2012 - 00:22:38
Na początku roku odczuwałem świąd w okolicach kości ogonowej (wystraszyłem się, że to może być przetoka włosowata - jeep driver disease), a przy odbycie wszystko było OK.

Zacząłem dbać bardziej o higienę tzn. wcześniej myłem odbyt samą wodą, a jak się pojawił świąd przy kości ogonowej to zacząłem się myć szarym mydłem (biały jeleń) zarówno przy kości ogonowej jak i przy odbycie.

Kilka dni później pojawił się intensywny świąd odbytu i zacząłem się leczyć sam krememem procto-glyvenol jak i zażywałem tabletki Diohespan Max - jedno i drugie stosowałem o wiele dłużej niż jest to zalecane w ulotkach.

Sytuacja nawet była w miarę znośna wręcz prawie, że idealna.

Świąd i dyskomfort chyba jakoś w połowie lutego stał się dosyć nieznośny (wcześniej było kilka zaparć).

Wybrałem się w końcu do lekarza rodzinnego, który stwierdził, że cały obszar wokół odbytu jest zaczerwieniony, przeprowadził badanie per rectum i stwierdził, że nie ma szczeliny ani hemoroidów.

Przepisał mi następujące leki:
- krem clotrimazol na dzien i na noc, ale smarowałem się tylko na noc bo za dnia ten krem mi przeszkadzał
- fluconazole 0,1 1 tabletka dziennie
- enterol 250 1 tabletka dziennie
- dicoflor 60 1 tabletka dziennie
- na uspokojenie hydroxyzyna wtedy do trzech razy dziennie, aktualnie biorę raz dziennie

Co ciekawe po tygodniu brania tych leków wyczytałem w ulotce, że enterolu nie powinno się brać razem z lekami przeciwgrzybicznymi typu fluconazole!!!!!

Tydzień później kontrola - niby stan się poprawił jeśli chodziło o swędzenie, ale wciąż występował dyskomfort (takie rwanie, szczypanie) więc dostałem skierowanie do chirurga, który tego samego dnia stwierdził szczelinę odbytu.

Leczenie szczeliny opisałem wcześniej i najwyraźniej jest wyleczona, ale ten świąd wciąż się pojawia. Tak jak pisałem przy aktywności fizycznej, czyli albo tarcie, albo pot, albo podwyższona temperatura krocza uruchamia świąd.

Tak się zastanawiam czy nie nabawiłem się jakiegoś grzyba poprzez noszenie kaleson w zimę (sztuczny materiał) i w wyniku przegrzania i przepocenia coś tam powstało - wcześniej zimą nosiłem tylko bieliznę, spodnie i nic więcej. Odpowiedz Cytuj
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.