Witamy na forum, na którym można odbyć wizytę Online, za darmo! 
24 cze 2009 - 22:39:35
czy któś jest w stanie powiedzieć mi co może oznaczać nierówne ciśnienie oczu? przy badaniu okulistycznym okazało się, że mam różnicę pomiędzy prawym i lewym okiem rzędu kilku mmHg i okulistaka zasugerowała wizytę u neurologa i ewentualne badanie rezonansem magnetycznym głowy. przyznam się, że mnie to trochę zaniepokoiło.Byłabym wdzięczna,za jakieś informacje, co to może sugerować i jaki to może mieć związek z rezonansem głowy Odpowiedz Cytuj
25 cze 2009 - 16:52:29
Czy po za różnymi wartościami ciśnienia wewnątrzgałkowego (jakie to były wartości) wystepuja inne dolegliwości? Czy wzrok się nie pogorszył? czy oczy nie bolą? czy żrenice są równe? Czy zdaża się że nie zauważa pani przedmiotów i potyka się o nie? Ile ma pani lat? Jakie ma pani cisnienie tętnicze? Czy występują nudności, bóle głowy wymioty? Czy choruje pani na coś? Czy w rodzinie była jaskra? Czy występują zaburzenia słuchu, równowagi, węchu? Choruje pani na inne choroby oczu? Czy były urazy oczu? Czy choruje pani na nadczynność tarczycy? Czy przy oczy są symetryczne/tej samej wielkości? Czy któreś jest/wydaje się większe?
Czy okulista wykonywał jeszcze jakieś badania (np. badanie dna oka - przez soczewkę umieszczoną przed okiem)? Zauważył inne nieprawidłowości? W pierwszej kolejności należałoby wykonać badanie dna oka ( i w zależności od jego wyniku lub/oraz od wartości ciśnienia wewnątrzgałkowego badanie pola widzenia, badanie HRT i bad. GDx, ew. gonioskopię) aby wykluczyć jaskrę (jezeli tylko ciśnienie było nieprawidłowe).
Jeżeli ciśnienie jest podniesione w jednym oku i brak objawów neurologicznych to bardziej USG i rezonans oczodołu.
Jeżeli oprócz ciśnienia są obecne zmiany na dnie oka dotyczące tarczy nerwu wzrokowego oraz zgłaszałaby pani jakies problemy neurologiczne - to wymagała by pani konsultacji neurologicznej i rezonansu głowy.
A więc widzi pani sama ze do dokładnej odpowiedzi na postawione przez pania pytanie potrzeba więcej informacji - czekam na nie smiling smiley. Odpowiedz Cytuj
26 cze 2009 - 13:01:53
wartościami ciśnienia wewnątrzgałkowego T oc dx=20,6; T oc. sin=17,3
Dno obu oczu - siatkówka na obwodzie rozrzedzona. Poza tym dno obu oczu w gr. normy.
Osadzenie i ruchomość gałek ocznych prawidłowe. Źrenice równe, okrągłe, prawidłowo reagują na światło bezpośrednio i pośrednio. Oczopląsu nie stwierdzono.
Wada V oc. dx=0,2 cc - 1,5 Dsph=1,0
V oc. sin=0,2 cc - 1,25 Dsph=1,0
Wzrok w czasie ciąży pogorszył się, ale po porodzie wrócił do poprzednich wartości, chociaż obecnie czuję jakbym znów dużo gorzej widziała.
Urodziłam poprzez cesarskie cięcie pod koniec grudnia ubiegłego roku, obecnie nadal karmię piersią.
Jest to moje pierwsze dizecko, a mam 33 lata
Bo nakładających się stresach po traumie (długotrwałym sresie) i po mobbingu w pracy (3 miesiące) włączono rok temu leczenie na lekki epizod depresujny - Paxtin 20 1 x dziennie (selektywny inhibitor zwrotnego wychwytu serotoniny), który po zmiejszeniu odstawiono na początku kwietnia br. Niestety fatalny zbieg okoliczności - tego samego dnia zostałam poddana bardzo silnemu stresowi ze strony pracodawcy, pojawiły się na trzeci dzień po odstawieniu leku i na drugi dzień po silnym stresie zawroty głowy przy ruchach głowy a nawet przy patrzeniu na boki. To taki wybijający się objaw. Bóle głowy takze, ale nie tak wyraźne i nie długotrwałe ustępujące samoistnie. Zawroty po kilku dniach zmniejszyły sie a potem ustąpiły. Ale włączono leczenie Paxtinem 20 ponownie - obecnie 2 miesiące 1 x dziennie, ale od poniedziałku będę schodzić do dawki 1/2 tab dziennie
Przedmioty raczej zauważam, a potykać potykałam się zawsze i czasami "nie mieściłam się w drzwi" ale przypisywałam to raczej słabemu poczuciu równowagi (w ciemności lub przy zamkniętych oczach trudno mi chodzić prosto)
cisnienie tętnicze niskie około 110/70 mm Hg, za to dość wysoki puls koło 80.
nudności, bóle głowy wymiot - nie ma
jaskry nie było w rodzinie
zaburzń słuchu, węchu - brak.
Kiedyś stwierdzono u mnie lekki astygmatyzm. urazów oczu nie było?
tarczyc TSH w normie?

Konsultacja neurologiczna jedna była przed badaniem okulistycznym (nie bardzo byłam z niej zadowolona, gdzyż lekarka po badaniach odruchów tylko na podstawie wywiadu stwierdziła że to reakcja na odstawienie leku, nie bardzo biorąc pod uwagę stres, który był na prawdę bardzo silny bo pracodawca zachowała się poniżej wszelkiej krytyki), kolejna zaplanowana wkrótce ( u ninnego neurologa), okulista sugerował badanie rezonansowe głowy i ponowną konsultacje neurologiczną.
Laryngolog badał uszy i drogi oddechowe i wszystko prawidłowo - nie widzi objawów kłopotów z błędnikiem. za to sugerował badanie dna oka, i badanie głowy rezonansem (stąd moje wędrówki po lekarzach).

Trochę niepokoi mnie sugestia badania rezonansem głowy i chciałabym wiedzieć jakie są lub potencjalnie moga być podejrzenia do wykluczenia lub potwierdzenia tym badaniem.

Będę wdzięczna za informację bez owijania w bawełnę, bo wszystko lepsze od nieświadomości, która powoduje najczarniejsze myśli a i tak będzie co ma być Odpowiedz Cytuj
26 cze 2009 - 22:31:35
3 mmHg to nie jest duża różnica między ciśnieniem wewnątrzgałkowym.

Poza tym w badaniu okulistycznym nie ma innych odchylen. Czy w opisie dna oka nie ma zadnej wzmianki o tarczy nerwu wzrokowego i wartości c/d??
Jakiej korekcji (mocy szkieł) pani używa?? – może nie jest ona wystarczająca. Na czym polega pogorszenie wzroku?
Czy zawroty i ból głowy występowały tylko po odstawieniu leków czy nadal się pojawiają? Występują inne objawy??
Należałoby się raczej skupić na zaburzeniach równowagi. Czy jak zamknie pani oczy to stoi pani prosto czy się chwieje i ma pani wrazenie ze zaraz upadnie? Czy lekarz laryngolog potwierdził zaburzenia równowagi? (czasami pacjentowi może się wydawac ze takie zaburzenia sa a w badanie tego nie potwierdza) Czy były jakies odchylenia w badaniu laryngologicznym i neurologicznym? (może ma pani wynik konsultacji)
Co oznacza znak zapytania przy TSH? 
Z jakiego powodu było wykonywane cesarskie cięcie?
Podwyższone ciśnienie wewnątrzgałkowe może wynikać z:
1. Błędnego odczytu
2. Może być normą i jeżeli nie ma uszkodzenia nerwu wzrokowego nie niesie ze sobą zadnych konsekwencji
3. Może to być jaskra (czy w opisie dna oka nie ma zadnej wzmianki o tarczy nerwu wzrokowego i wartości c/d??) Warto zrobić badanie pola widzenia, Gdx i HRT – szczególnie ze podaje pani ze „wpada na drzwi” – co może sugerować zmiany w polu widzenia
4. Depresja i zawroty głowy mogą sugerować zmianę organiczną w mózgu np. guz, ale w takim przypadku nie ma to wpływu na ciśnienie wewnątrzgałkowe, mogą natomiast pojawić się zmiany na dnie oka. W tym celu wykonywany jest rezonans głowy.
5. ewentualnie można myśleć o guzie oczodołu, ale jest to bardzo mało prawdopodobne i nie tłumaczy zaburzeń równowagi. Czy prawe oko nie jest (nie wydaje się) większe niż lewe?

Do którego lekarza zgłosiła się pani w pierwszej kolejności? do okulisty czy do neurologa?? I z jakiego powodu? Odpowiedz Cytuj
28 cze 2009 - 11:42:38
Jakiej korekcji (mocy szkieł) pani używa?? – -1,25 dpt dla obu oczu, ale pogorszenie zauważam przy zdjęciu szkieł - widziałam dużo lepiej przed ciążą bez okularów. A szkła też już nie dają takiej ostrości na dal jak kiedyś, ale nadal wydaje się to wystarczające.
Zawroty już się nie pojawiają specjalnie, ale nie zaczęły się od razu po odstawieniu leku, dopiero po akcji u pracodawcy i jednym dniu oczekiwania na spotkanie z prawnikiem (przedłużający się stres i nerwy) a bóle głowy były raczej marginalne, przynajmniej nie niepokoiły mnie i nie zwracałam na nie uwagi, teraz rzadko mnie boli głowa. Z innych objawów to miałam 2 razy bardzo silne bóle w okolicy żołądka i wyżej w okolicy splotu słonecznego - narastające, raz połączony z uczuciem, że mogę zemdleć, ale po jakiś 15 minutach przeszły - musiałam usiąść i napić się wody.
Czy jak zamknie pani oczy to stoi pani prosto czy się chwieje i ma pani wrazenie ze zaraz upadnie? - chwieję się nawet przy otwartych oczach gdy stoję ze złączonymi nogami (na baczność) a jak zamknę oczy to uczucie to jest silniejsze. Może nie takie, że się przewrócę, ale , że muszę stanąć szerzej.
Czy lekarz laryngolog potwierdził zaburzenia równowagi? - nie badał mnie w tym kierunku
Czy były jakies odchylenia w badaniu laryngologicznym - skrzywiona przegroda nosowa i wynikające stąd wklęśnięcie błony bębenkowej w jednym uchu
i neurologicznym? -mam wynik, ale nic tam nie ma poza zleceniem rehabilitacji na kręgosłup
Co oznacza znak zapytania przy TSH? - zapomniałam skasować z Pańskiej wiadomości :-)
wykonywane cesarskie cięcie - praktycznie na życzenie
1. Błędnego odczytu - możliwe, ale pani doktor sprawdzała co najmniej 2 krotnie to ciśnienie

3. w opisie dna oka nie ma zadnej wzmianki o tarczy nerwu wzrokowego i wartości c/d- nie ma w opisie nic więcej poza tym co zacytowałam

5. czy prawe oko nie jest (nie wydaje się) większe niż lewe? - nic takiego nie widzę i nikt nigdy nic takiego nie sugerował

Najpierw byłam u neurologa - początkowo miało to być tylko badanie kręgosłupa szyjno-piersiowego, ze względu na bóle samego kręgosłupa oraz promieniowanie do rąk i do rzeber.n Zawroty głowy pojawiły się w międzyczasie - od zarejestrowania do wizyty minęło kilka tygodni
ALe do okulisty miałam iść, gdyż tak zasugerował laryngolog (sugerował badanie dna oka) po objawach zawrotów głowy i braku problemu z błędnikiem.

Jakby miał Pan jakies jeszcze przemyślenia to byłabym wdzięczna za podzielenie sie nimi.
Badanie pola widzenia postaram się gdzieś zrobić - bardzo dziękuję za podpowiedź.
A co zaleci w poniedziałek neurolog zobaczymy.
Pozdrawiam Odpowiedz Cytuj
28 cze 2009 - 18:49:12
Podczas orientacyjnego badania ostrości wzroku przez pani okulistę - ostrość wzroku była pełna, w prawym oku z mocą szkła -1.5 D i w lewym z -1.25. Niestety wady wzroku mają tendencję do pogłębiania się, możliwe że powinna pani nosić szkła do korekcji astygmatyzmu - jesli wda ta byla duża (pamięta pani jakiej wielkości ma pani astygmatyzm? I czy uzywane przez panią szkła go korygują? - do korekcji astygmatyzmu używa się szkieł cylindrycznych).
Czy jako zawroty głowy ma pani na myśli zaburzenia rownowagi? (nie wiem czy dobrze panią rozumiem). W pani opisie nikt nie potwierdził zaburzeń równowagi (laryngolog, neurolog). Skoro lekarz laryngolog powiedział że nie ma pani zaburzeń błędnika to albo nie ma pani zaburzeń równowagi albo nie mają one przyczyny laryngologicznej. Neurolog powinien zbadać pani chód przy zamkniętych i przy otwartych oczach i określić czy rzeczywiście ma pani zab. równowagi.
Jaki charakter mają zawroty głowy: wirowania, chwiania się opadania, unoszenia itp.?
Czy zawroty pojawiły się nagle czy stopniowo narastały? Jak długo trwały zawroty kilka sekund, minut, godzin? Zawroty nasilały się przy ruchach głowy? czy towarzyszyły temu utraty przytomności, zaburzenia widzenia np. mroczki, zamglenie widzenia?
Czy były urazy głowy w przeszłości?

Przy zamkniętych oczach raczej się pani nie przewraca? (każdy sie trochę chwieje - to normlne smiling smiley) Od kiedy pojawił się problem z "niemieszczeniem w drzwi", czy się nasila? Czy ten problem wg pani zalezy od tego że pani nie zauważa przedmiotów czy bardziej nie panuje nad tym aby przejsć prosto (czy potrafiła by pani przejsc po lini prostej? czy jest to niemożliwe?) Przeprasza za tak duża ilość pytań ale przez internet trudno jest ocenić czy to co zgłasza chory jest rzeczywiście tym co w medycznym języku określa to słowo winking smiley
Czy występowało dwojenie (widzenie obrazu podwójnie), ból przy ruchach oczu na boki? czy jeszcze na coś pani choruje?

Zawroty głowy mogą być objawem stresu - ale takie rozpoznanie można postawić po wykluczeniu (m.in. za pomocą rezonansu) innych przyczyn .

Podsumowując zaburzenia równowagi/zawroty głowy i ciśnienie ok. 21 mmHg nie mają wspólnej przyczyny.
Na razie nic nie wskazuje (brak odchyleń w badaniu neurologicznym, okulistycznym, laryngologicznym) na to jakie podłoże mają zaburzenia równowagi/zawroty głowy – aby w pełni potwierdzić że powstały one pod wpływem stresu należałoby wykonać rezonans głowy.
Ciśnienie 21 mmHg jest na górnej granicy normy, ale jeszcze o niczym nie świadczy. Należy jednak sprawdzić czy nie ma uszkodzenia nerwu wzrokowego = jaskry (większe prawdopodobieństwo wystąpienia przy ciśnieniu powyżej 21 mmHg, ale może też wystąpić przy np. 15 mmHg) . W badaniu pola widzenia jeżeli wystąpią zmiany mogą one wskazywać na jaskrę lub niektóre choroby (uszkodzenia, guzy) mózgu. Odpowiedz Cytuj
29 cze 2009 - 20:11:38
Z badaniem wady moich oczu to co okulista to inne wyniki - szczególnie jak w grę wchodzi komputerowe badanie. Astygmatyzm mały, wykryto u mnie tylko raz i nie noszę cylindrów. Wogóle staram się nosić okulary jak najmniej, ale obecnie na ulicy mam trudności z rozpoznawaniem twarzy, więc chodzę w okularach.
Zawroty głowy w moim przypadku to wirowanie czy też opadanie w zwolnionym tempie tego co przed oczami. Miałam wrażenie, że mogę się przewrócić, bo świat się kręci:-)
O ile sobie dobrze przypominam nie chodziłam u neurologa z zamkniętymi oczami
Zawroty pojawiły się nagle, przynajmniej nagle je zauważyłam, pojedynczy zawrót głowy trwał kilka sekund, a cało okres tych silnych zawrotów jakieś 3-4 dni. Potem zanikły, stopniowo. Zawroty pojawiały się przy ruchach głowy a nawet przy ruchach samych gałek ocznych - nie było żadnej utraty przytomnosci, ani zaburzeń widzenia w stylu mroczki
Miałam kiedyś lekkie wstrząśnienie mózgu po uderzeniu sie w nasadę nosa - straciłam wtedy przytomność na chwilę i miałam dzwonienia w uszach potem - ale to było jakieś 10 lat temu.

problem z "niemieszczeniem w drzwi" - trwa od lat, wydaje mi się, że może to być trochę z nieuwagi, raczej widzę te drzwi, tylko po prostu chce coś zrobić za szybko i np. nie wyhamuję i wpadam w zewnętrzną framugę.
nie nasila się? a chodzenie prosto np. po krawężniku nigdy nie było moja mocną stroną
nie ma dwojenia, bólu przy ruchach oczu na boki, nie choruję na nic innego.

Skierowanie na rezonans dziś dostałam, a jak to badanie nie wykarze nic to zrobimy przepływy dopplera

Po Pańskich sugestiach zastanowię się nad tym polem widzenia.
pozdrawiam Odpowiedz Cytuj
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.