Witamy na forum, na którym można odbyć wizytę Online, za darmo! 
28 wrz 2011 - 23:14:25
Witam, bardzo proszę o interpretację wyniku MR gdyż neurolog, który mnie prowadzi nie powiedział mi za wiele tylko to, że będzie mnie bolało z powodu wpukliny, trochę sobie popisał do tego zapisał silne leki p/bólowe i tak mam od maja tego roku. Z bólem kręgosłupa borykam się od około 4 lat w miedzy czasie jeździłam do pani neurolog, która mi dała na badanie MR głowy i na tym koniec, o kręgosłupie słuchać nie chciała. Zmieniłam lekarza chodzę prywatnie ale też za wiele nadal nie wiem na temat swojego kręgosłupa oprócz brania leków, zabiegi co jakiś czas laser magnetronik, aquavibron, ćwiczenia, tens. Zabiegi mi nie przynoszą ulgi od pół roku leki p/ bólowe i na tym koniec. Borykam się z ostrymi bólami i pieczeniem w kręgosłupie szyjnym i przy tym ból ręki od łokcia w kierunku dłoni oraz silne bóle głowy, które wyłączają mnie czasami z życia codziennego. Opis badania MR:

Wykonano badanie MR kręgosłupa szyjnego w sekwencjach SE T1, FSE T2 i STIR oraz MERGE T2 w przekrojach poprzecznych i strzałkowych w warstwach o grubości 3mm.

Spłycenie fizjologicznej lordozy kręgosłupa lędźwiowego z tendencją do ustawienia kyfotycznego. Zmiany zwyrodnieniowe w postaci zaostrzeń i drobnych wyciągnięć krawędzi trzonów kręgowych. Zmiany zwyrodnieniowe widoczne są także w stawach międzykręgowych w postaci podchrzęstnej sklerotyzacji powierzchni stawowych i proliferacji kostnej krawędzi powierzchni stawowych. Zmniejszenie przedniej rezerwy płynowej kanału kręgowego zwłaszcza na poziomie C3-C4- oraz zmniejszenie tylnej rezerwy płynowej kanału kręgowego praktycznie na całej długości odcinka szyjnego. Obniżenie tarczy międzykręgowej C5-C6 oraz niewielkiego stopnia obniżenie tarczy C4-C5 i C6-C7. Cechy dehydratacji C2-C3 i C6-C7 oraz częściowej dehydratacji pozostałych tarczy międzykręgowych w odcinku szyjnym. W segmencie C2-C3 i C3-C4 zmiany zwyrodnieniowe w stawach międzykręgowych wpuklają się do obu otworów miedzykręgowych. Na poziomie C5-C6 obecna jest ok. 2.5-3 mm pośrodkowa portuzja krążka międzykręgowego z modelowaniem worka oponowego, z niewielkim modelowaniem rdzenia szyjnego w odcinku przednim- bez zmiany sygnału rdzenia, z niewielkim zwężeniem obu otworów międzykręgowych . Na wysokości C6-C7 uwidoczniono ok. 2.5 mm uwypuklenie krążka miedzykręgowego z modelowaniem worka oponowego z niewielkim zwężeniem obu otworów międzykręgowych. Wymiar strzałkowy ograniczeń kostnych kanału kręgowego w odcinku szyjnym ok. 13 mm. Sygnał rdzenia szyjnego jednorodny. Bardzo proszę o wytłumaczenie mi tego badania gdyż bóle kręgosłupa i okropne bóle głowy towarzyszą mi już cały czas a ja cały czas tylko łykam leki p/bólowe, które mi już coraz mniej pomagają. Pozdrawiam Małgorzata. Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
29 wrz 2011 - 15:27:49
dokładny opis wyniku badania masz przed sobą, ale w skrócie można powiedzieć że masz dość zaawansowane zmiany zwyrodnieniowe kręgosłupa łącznie z dyskopatią (w osłabionych dyskach tworzą się wypukliny)
podstawowe leczenie to postępowanie zachowawcze czyli właśnie leki przeciwbólowe, zabiegi fizjoterapeutyczne, masaże, rehabilitacja, ewentualnie gorsety i kołnierze ortopedyczne, jeżeli to nie jest wystarczające z dolegliwości są silne to niekiedy rozważa się leczenie neurochirurgiczne ale kwalifikacją do takich zabiegów zajmują się już neurolodzy i neurochirurdzy
warto też zastanowić się skąd takie zmiany w Twoim kręgosłupie
jaką masz pracę? miałaś jakiś poważniejszy uraz? wypadek komunikacyjny? Odpowiedz Cytuj
03 paź 2011 - 20:43:16
Witam serdecznie, nie miałam żadnego wypadku samochodowego, ani nie pamiętam o urazie chyba, że w dzieciństwie a jeśli chodzi o pracę obecnie nie pracuję mam orzeczony umiarkowany stopień niepełnosprawności ponieważ oprócz kręgosłupa towarzyszy mi mocna depresja robiłąm również badanie słuchu w Medicusie. Tam też usłyszałam, że w prawym uchu mam dwie spore dziury po czym udałam się do laryngologa tam się zaczęły schody ponieważ doktor stwierdził że jeśli nic mi nie leci z ucha jest ok. ja wioem że nie jest tak zrobiłam rtg ale niestety mam bez opisu ale oboje uszu robiłam i jest różnica zwłaszcza , że Pani Audiolog pokazała mi na monitorze swojej maszyny którą badała co jest do natychmiastowego leczenia. Do dziś nie wiem co jest z moim uchem nadal boli mnie głowa, kręgosłup tylko jedno mnie zastanawia czy owe dziury w uchu mogą mieć wpływ na takie zmiany w kręgosłupie. Pracę miałam dość ciężką ponieważ po około 12 dziennie "wisiałam" nad komputerem i telefonem stanowisko doradca contact center, wcześniej pracowałąm jako szwaczka niedlugo około 5 lat ponieważ urodziło się dzieciąko z wielowadziem min. Wodogłowie wewnętrzne. Jestem już u kresu sił boli kręgosłup depresja daje się we znaki a dziecko mimo 16 lat nadal wymaga mojej opieki innego zdania była dokro na komisji orzekającej niepełnosprawność. Z całego serca dziękuję za wcześniejsze odpowiedzi od doktora ponieważ wszystko dogłębnie analizuję i próbuję znaleźć na Państwa opiniach i lekarz prowadzący, którzy z przykrością muszę stwierdzić nawet prywatnie nie powiedział mi tyle czego dowiedziałam się na forum. Z całego serca dziękuję. Życzę wszystkiego dobrego. Może jeszcze będę mogła uzyskać jakąś informację od Pana doktora byłąbym bym bardzo wdzięczna. Z wyrazami szacunku bezradna MAŁGORZATA Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
04 paź 2011 - 20:10:54
kręgosłup, depresja i problemy z uszami to prawdopodobnie trzy różne sprawy, kręgosłup trzeba leczyć, depresję również, co do uszu i słuchu to myślę że trzeba przedstawić wyniki badań audiometrycznych (i inne) laryngologowi, który je uwzględni i powie co dalej, bo tak na prawdę określenie dziury w uchu jest mało jednoznacznie i nie jestem Ci w stanie powiedzieć co to jest i czym jest spowodowane Odpowiedz Cytuj
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.