Witamy na forum, na którym można odbyć wizytę Online, za darmo! 
22 cze 2014 - 15:37:49
Specjalizacja: Neurochirurg
Czy na coś choruję: tak
Czy na coś choruję - komentarz
ból odcinka lędźwiowego
Czy przyjmuję jakieś leki: tak
Czy przyjmuję jakieś leki - komentarz
podaję w dalszej części
Do tej pory przechodziłem/am jakieś poważniejsze choroby, które mogłyby mieć tutaj znaczenie: tak
Do tej pory przechodziłem/am jakieś poważniejsze choroby, które mogłyby mieć tutaj znaczenie - komentarz
atak rwy kulszowej lewostronnej w 2002 r. wyleczony rehabilitacyjnie
Jakie to są dolegliwości:
ból w odcinku lędźwiowo-krzyżowym kręgosłupa o różnym natężeniu, czasami piekący, centralny z promieniowaniem do kości ogonowej i jakby odbytu
Od jak dawna się pojawiają:
llekki ból pojawił się w styczniu br., nasilenie gdzieś od około miesiąca
Jak często się pojawiają? Gdzie dokładnie się lokalizują?
praktycznie codziennie, okolice kości ogonowej
Jakie mają nasilenie?
umiarkowane, czasami intensywne
Czy coś je nasila albo coś przynosi ulgę?
nasilają się przy leżeniu na plecach oraz siedzeniu
Jakie badania do tej pory były wykonywane?
RMI, dwukrotne badanie przez neurologa, który nie stwierdził ubytków neurologicznych
Jakie były wyniki wykonanych badań?
Wynik RMI
Badanie MRI kręgosłupa lędźwiowego wykonano w sekwencji SE w obrazach T1, T2 – zależnych w płaszczyznach poprzecznych i strzałkowych
- Dehydratacja krążków m-kręgowych w odcinku L2-S1,
- Obniżenie wysokości krążka m-kręgowego L5-S1,
- Dokanałowa, szerokopodstawna przepuklina krążka m-kręgowego L4-L5, która uciska worek oponowy oraz obustronnie zwęża otwory m-kręgowe,
- Niewielkie dokanałowe, szerokopodstawne wypukliny krążków L2-L3-L4 powodujące nieznaczne modelowanie worka opony twardej i obustronne spłycenie otworów międzykręgowych,
- Przednia osteofitoza krawędziowa trzonów w odcinku L1-L5,
- Wysokość trzonów prawidłowa,
- Stożek rdzenia prawidłowy,
- Na poziomie S2 obustronnie torbiele okołokorzeniowe średnicy do 18 mm.

Neurolog po przejrzeniu płytki stwierdził wypukliny jąder miażdżystych dysków L3-L4 i L4-L5 o charakterze centralnym i wymiarach 3-4 mm. Nie ma cech ciasnoty wewnątrzkanałowej.

Jakie było dotychczas leczenie?
rehabilitacja domowa - ćwiczenia, masaże, kilka manipulacji pnf,
leki: podalten najpierw 1 x 1 tabl., od ok. miesiąca 3 x 1 tabl.,
aspicam 1 tabl. rano, tolperis vr najpierw 1 tabl. na noc od ok. miesiąca 3 x 1 tabl., 20.06. miałem blokadę przykręgosłupową w wyniku była poprawa do soboty, dziś objawy nasiliły się, ale podobno to normalne?

Jakie leki i z jakiego powodu były stosowane?
j.w.
Kiedy to było? Jak długo trwało leczenie i czy była jakaś poprawa po leczeniu?
początkowo była poprawa, gdzieś od dwóch tygodni pogorszenie i bez większych zmian.
Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
magdalenap
22 cze 2014 - 17:54:06
A neurolog nie proponował konsultacji z neurochirurgiem w sprawie ewentualnego leczenia zabiegowego? Odpowiedz Cytuj
22 cze 2014 - 20:05:07
Nie. Jak spytałem się to powiedział, że z uwagi na brak ubytków neurologicznych i dość krótki okres bólu na razie taka konsultacja jest niepotrzebna i raczej myśleć o leczeniu zachowawczym, a nie operacyjnym. Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
magdalenap
23 cze 2014 - 10:45:33
Poniekąd jest to prawda - dopóki się da to należy próbować leczyć zachowawczo takie dolegliwości, bo operacja to ostateczność. Proponuję póki co cierpliwie stosować się do zaleceń neurologa i zażywać leki p/bólowe - jeżeli po dłuższym czasie nie będzie żadnej poprawy to z pewnością dostanie Pan skierowanie do neurochirurga. Odpowiedz Cytuj
23 cze 2014 - 11:26:52
Dziękuję za odpowiedź. Przy okazji mam pytanie - czy rzeczywiście po podaniu blokady przykręgosłupowej może nastąpić nasilenie objawów w okresie, gdy przestaje działać lek znieczulający, a nie zaczął działać steryd oraz po jakim czasie powinien zacząć działać steryd. Ja miałem blokadę w piątek (20.06.) w sobotę była poprawa, a od niedzieli jakby nasilenie objawów. Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
magdalenap
30 cze 2014 - 13:02:08
Ale jest to ból porównywalny do tego przed blokadą czy silniejszy? Odpowiedz Cytuj
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.