Witamy na forum, na którym można odbyć wizytę Online, za darmo! 
01 sie 2011 - 14:40:34
Cechy niestabilności dolnego odcinka kręgosłupa L ze zwiększonym kątem Fergusona.

Na poziomie L3 - L4 widoczne śladowe, równomierne uwypuklenie pierścienia włóknistego o typie bulging. Poza tym zachyłki boczne, kanał kostny oraz korzenie nerwów rdzeniowych prawidłowe.

Na poziomie L4 - L5 dyskretna, tylna, centralna, płaskopodstawna protruzja jądra miażdżystego modelująca worek oponowy. Zachyłki boczne oraz korzenie nerwów rdzeniowych prawidłowe. Kanał kostny szerokości około 15mm. Zmiany zwyrodnieniowe stawów międzykręgowych i wyrostków kolczystych.

Na poziomie L5 - S1 widoczne obniżenie wysokości krążka międzykręgowego oraz tylna, centralna, przewlekła (ze zwapnieniem) protruzja jądra miażdżystego modelująca worek oponowy oraz zwężająca lewy zachyłek boczny z modelowaniem korzenia nerwu rdzeniowego tej strony. Sklerotyzacja i zmiany zwyrodnieniowe blaszek granicznych. Poza tym kanał kostny szerokości około 15mm.
Lewy korzeń S2 asymetrycznie poszerzony do około 12mm - podejrzenie torbieli okołokorzeniowej.

Wnioski:
Zaburzenie osi długiej kręgosłupa L-S.
Dyskopatia L4 - L5 i L5 - S1.
Podejrzenie torbieli okołokorzeniowej S2 po stronie lewej - wskazane poszerzenie diagnostyki o badanie MR. Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
01 sie 2011 - 19:28:18
w jakim jesteś wieku?
chorujesz na coś?
jakie masz dolegliwości? od jak dawna?
jak do tej pory były leczone i z jakim skutkiem?
ogólnie masz zmiany zwyrodnieniowe oraz cechy dyskopatii, dyski międzykręgowe amortyzują obciążenia, przy nadmiernym obciążeniu z biegiem czasu mogą pękać i tworzyć wypukliny które mogą uciskać nerwy i rdzeń powodując dolegliwości
masz kilka takich wypuklin, jedna z nich uciska korzeń nerwowy, musi to ocenić neurolog Odpowiedz Cytuj
01 sie 2011 - 23:39:06
Mam dopiero 25 lat. Na nic nie choruję.
Jedyną dolegliwością są codzienne bóle u dołu pleców, nawet jak siedzę, potem jak wstaję, niekiedy ból promieniuje do nóg. Dodam że pracuję jako osoba fizyczna. Kilka lat temu miałam upadek z 2metrów na plecy, nie mogłam wtedy ruszać szyją przez tydzień, niestety do lekarza nie poszłam. Również jako dziecko spadłam z dość dużej wysokości niejednokrotnie, raz straciłam oddech na kilka sekund. Leczenie? W zasadzie specjalistycznego leczenia nie maiłam, raz jak wylądowałam na pogotowiu dostałam domięśniowo ketonal (tabletki juz mi nie pomogły)i nospę, a i do wykupienia leki przeciwbólowe i rozkurczowe. Plecy bolą już kilka lat, ale ból się pogłębia. Wizyta u neurologa jeszcze w tym miesiącu, ale jestem ciekaw jak wyszło na TK. Zdaje się że mam jeszcze zrobić rezonans? Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
01 sie 2011 - 23:55:17
taki upadek mógł się oczywiście przyczynić do tego wszystkiego ale generalnie takie zmiany zwyrodnieniowe powstają na skutek przewlekłego obciążania kręgosłupa i wraz z wiekiem
podejrzewam że będziesz się kwalifikować do leczenia zachowawczego czyli zabiegi fizjoterapeutyczne, rehabilitacja, doraźnie leki przeciwbólowe, ważne jest też aby prowadzić aktywny tryb życia (wzmacniać mięśnie tułowia) i unikać dźwigania, tak aby zmiany się nie nasilały
możliwe że neurolog skieruje Cię jeszcze na rezonans magnetyczny w celu weryfikacji tej jednej opisanej zmiany Odpowiedz Cytuj
02 sie 2011 - 21:20:02
Dziękuję za odpowiedzsmiling smiley Odpowiedz Cytuj
22 maj 2012 - 13:39:32
Witam serdecznie.Proszę o pomoc w odczytaniu wyniku badania TK kręgosłupa lędżwiowo-krzyżowego.Jestem kobieta mam 38 lat ogólnie jestem osoba zdrową z wyjątkiem dolegliwości kręgosłupa.Na poziomie L3-L4 bez cech uwypuklania materiału tarczy międzykręgowej do kanału kręgowego,tarcza międzykręgowa nie obniżona,otwory międzykręgowe niezwężone.Na poziomie L4/L5 widoczne jest centralno-lewoboczne uwypuklenie materiału tarczy do kanału kręgowego na około 3mm z wypełnieniem lewego zachyłka korzeniowego i spłyceniem lewego otworu międzykręgowego.Tarcza międzykręgowa na tym poziomie nieco obniżona.Na poziomie L5/S1 widoczne jest centralno-obu boczne uwypuklenie materiału tarczy międzykręgowej do kanału kręgowego na około 2-3mm,w obrębie uwypuklonej tarczy międzykręgowej widoczne jest zwapnienie.Obniżona jest tarcza międzykręgowa L5/S1,zwężony lewy otwór międzykręgowy na tym poziomie.Zmiany przeciążeniowe w stawach międzykręgowych,zwłaszcza na poziomie L5/S1po stronie lewej.Niewielkie wyostrzenia przednich krawędzi trzonów na poziomie L5/S1.Czy powinnam martwic się tym wynikiem,czy grozi mi operacja?Dodam jeszcze że nie mam nadwagi.Czekam na odpowiedz i serdecznie pozdrawiam Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
22 maj 2012 - 19:43:30
Misia:
w kręgosłupie lędźwiowym masz pewne zmiany zwyrodnieniowe, w tym dyskopatia
to wszystko może dawać dolegliwości bólowe, drętwienia, mrowienia kręgosłupa, pośladków, bioder i kończyn dolnych
nie powiem Ci jednoznacznie czy zabieg operacyjny będzie konieczny, zazwyczaj w pierwszej kolejności próbuje się leczenia zachowawczego (zabiegi fizjoterapeutyczne, leki objawowe, rehabilitacja, aktywny tryb życia, unikanie przeciążeń), nie jest wykluczone że kiedyś zabieg operacyjny nie będzie wskazany Odpowiedz Cytuj
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.