Witamy na forum, na którym można odbyć wizytę Online, za darmo! 
28 gru 2013 - 23:39:50
Specjalizacja: Laryngolog
Czy na coś choruję: nie
Czy przyjmuję jakieś leki: tak
Czy przyjmuję jakieś leki - komentarz
antykoncepcja hormonalna - Sylvie25
Do tej pory przechodziłem/am jakieś poważniejsze choroby, które mogłyby mieć tutaj znaczenie: tak
Do tej pory przechodziłem/am jakieś poważniejsze choroby, które mogłyby mieć tutaj znaczenie - komentarz
od kilku lat cierpię na nawracające zapalenie zatok
Jakie to są dolegliwości:
Dwa tygodnie przed świętami dopadło mnie paskudne przeziębienie. Trochę je zbagatelizowałam i do lekarza rodzinnego poszłam dopiero tydzień po wystąpieniu pierwszych objawów (temperatura 37-37,5, zatkany nos i "nacieki" na tylnej ścianie gardła powodujące chrypkę i trudności z mówieniem). Diagnoza - zapalenie zatok, dostałam antybiotyk Augmentin 875+125mg (dwa razy dziennie po 1 tabletce). Brałam go jednak tylko przez cztery dni, bo po tym czasie pojawiła się u mnie silna opryszczka z powiększonymi węzłami chłonnymi po prawej stronie szczęki. Wystraszyłam się i zamiast antybiotyku zaczęłam brać Heviran 400 (po trzy tabletki dziennie) - po kolejnych czterech dniach opryszczka i powiększone węzły zniknęły, choć do tej pory mam przy dolnej szczęce niewielką kulkę. Teraz wracają problemy z zatokami (zatkany nos, bóle głowy - słabsze niż wcześniej, ale dość męczące). Bóle głowy pojawiają się głównie wieczorem, obejmują całą głowę aż do karku. Do tego dochodzą zawroty głowy. Trochę się boję, bo wiem, że niedoleczone zatoki mogą prowadzić do zapalenia opon mózgowych. Jak zapobiec takim powikłaniom? Czy mogę kontynuować leczenie antybiotykiem Augmentin?
Od jak dawna się pojawiają:
Z zatokami mam problemy od kilku lat, sytuacja poprawiła się po wakacjach spędzonych w ciepłym i wilgotnym klimacie, tej zimy problemy niestety powróciły.
Jak często się pojawiają? Gdzie dokładnie się lokalizują?
Zatoki przynosowe i czołowe, na zdjęciach rentgenowskich prawa zatoka przynosowa jest zaciemniona; bólom zatok towarzyszy ból głowy (zazwyczaj prawa lub lewa strona czoła, ostatnio coraz częściej cała głowa aż do karku); zawroty głowy kilka razy dziennie, w różnych sytuacjach
Jakie mają nasilenie?
w ciągu dnia lekkie, nasilają się wieczorem, rano po obudzeniu mam uczucie "ciężkich zatok" i zatkany nos
Czy coś je nasila albo coś przynosi ulgę?
na ból pomagają leki przeciwbólowe z ibuprofenem
Jakie badania do tej pory były wykonywane?
rtg zatok, badanie krwi
Jakie były wyniki wykonanych badań?
w rtg prawa zatoka zaciemniona, w badaniu krwi zbyt wysoki poziom crp (1,5 przy normie do 0,5)
Jakie było dotychczas leczenie?
za każdym razem, gdy miałam problem z zatokami, lekarz rodzinny przepisuje mi Augmentin
Jakie leki i z jakiego powodu były stosowane?
Augmentin 875+125mg, dwa razy dziennie po jednej tabletce
Kiedy to było? Jak długo trwało leczenie i czy była jakaś poprawa po leczeniu?
poprawa zazwyczaj na kilka miesięcy
Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
magdalenap
29 gru 2013 - 00:17:44
Witam, a czy konsultowała się pani do tej pory z laryngologiem? jak często nawraca problem z zatokami? Odpowiedz Cytuj
29 gru 2013 - 11:06:42
Byłam u laryngologa, obejrzał zdjęcie rtg i przepisał antybiotyk (prawdopodobnie był to Klacid). Problem z zatokami mam co kilka miesięcy, czasami raz na rok, czasem częściej. Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
magdalenap
31 gru 2013 - 14:59:09
Zdjęcie oczywiście wskazuje na zapalenie zatok, a ten problem lubi niestety nawracać co jakiś czas. Jednak nie musi się Pani obawiać, że doprowadzi to do zapalenia opon m-r, jeżeli po antybiotyku dolegliwości ustępują to nie ma powodu do niepokoju. Odpowiedz Cytuj
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.