Witamy na forum, na którym można odbyć wizytę Online, za darmo! 
10 maj 2009 - 19:54:30
Witam, mam 27 lat, od jakiegoś roku pobolewa mnie i piecze prawa strona brzucha (po środku, jakby pod żebrami) boli także kręgosłup lędźwiowy, cały sztywnieje i ból rozszerza się na środek kręgosłupa ku górze do łopatek, szczególnie gdy siedzę.
Bóle brzucha występowały cyklicznie co jakiś czas - tak parę dni w miesiącu.
Usg dopochwowe ok. Ginekologicznie wszystko w porządku.
Rok temu (bóle się wtedy pojawiły) przeprowadzona została kolonoskopia wirtualna wraz z tomografią podbrzusza. Wszystkie narządy jamy brzusznej bez zmian jeśli chodzi o jelito to wykazano dolichocolon (dodatkowa pętla) + niewielkie uchyłki, polipów brak. Nic niepokojącego.
waga
moja to 60 kg 175 cm wzrostu. czyli normalna.
7 m-cy temu ponowne usg brzucha - wszystko w porządku. Również z powodu tych nawracających bóli brzucha

Kolonoskopia wirtualna zrobiona była z powodu diagnozowania jelita wrażliwego - konieczność szybkiego wypróżnienia po posiłku - nie zawsze ale co jakiś czas, mdłości pod koniec jedzenia, odbijanie się uciążliwe, kurczowe bóle żołądka-jelit (inny ból niż to pieczenie po prawej stronie brzucha, bardziej ból z przelewania się bardzo głośnego w jelitach)

Ostatnio doszły epizody bóli klatki piersiowej, mostka + chwilowe duszności parę razy w ciągu dnia, dyskomfort całych żeber w okolicy klatki piersiowej, pieczenie w przełyku

W przypadku ostatniego ataku bólu brzucha - naprawdę ostry ból, wylądowałam po raz kolejny u rodzinnego ale zrzucił to na jelito drażliwe. Dostałam skierowanie na mocz - był ok. Dla własnego spokoju wykonałam jednak pełną morfologie z póbami wątrobowymi i amylazą (Amylaza w moczu i krwi-norma, GGTP,ALAT,ASPAT - OK)
W całej morfologii jedyne wahanie od normy to monocyty w % - 11,1 % gdy norma do 8
CRP wyszło też 31 - czyli według mnie wskazywało to na stan zapalny więc nie jelito drażliwe ani nerwica??? Gdy ból się uspokoił w sensie że z ostrego w stały się zmienił powtórzyłam CRP - wynosiło już 1

Dodatkowo od paru miesięcy bóle kolan-stawów w spoczynku, rano super sprawność, w ciągu jak dzień postępuje zaczyna się ból, najbardziej w bezruchu w łóżku w wieczorem, kręcą stawy, gorące są i opuchnięte. RTG bez zmian
CRP przy bólu stawów w normie zawsze. ASo 214.

RTG kręgosłupa sprzed 8 m-cy
- odcinek szyjny - lordoza szyjna zniesiona, trzony kręgów o zachowanej wysokości, przestrzenie i otwory międzykręgowe niezawężone
- odcinek L-S kręgosłupa - niewielkie lewo wypukłe wygięcie kręgosłupa. trzony zachowane, przestrzenie niezawężone
- odcinek piersiowy - niewielkie esowate wygięcie kręgosłupa.trzony zachowane,nasady łuków zachowane, przestrzenie niezawężone
Drobny guzek szmorla przy zarycie blaszki granicznej dolnej trzonu Th5 i górnej TH4

Przeszłam boreliozę - badanie DNA ją wykazało - stare ugryzienie. Leczenie wielomiesięczne - kontrolowane wynikami krwi, bez odchyleń w próbach wątrobowych, moczu przez całe leczenie, leczenie zaprzestane z powodu braku poprawy, objawy neurologiczne ustąpiły całkowicie, pogłębiały się tylko bóle stawów. Czasem do kolan dochodzi ból z przodu stopy + duży palec
kwas moczanowy sprzed paru miesięcy w normie. Ból palca wskazującego u prawej ręki.

dodatkowo łuszczyca skóry od 20 lat

Już nie wiem w która stronę iść. Kręgosłup i brzuch doskwierają mi dotkliwie. Coraz bardziej boję się że to coś poważnego. Lekarze zrzucają to na jelito drażliwe, kręgosłup to może Łuszczycowe zapalenie stawów, a żołądek to tez albo jelito albo refluks (niepotwierdzony gastroskopią)

Zastanawiam się nad ponownym USG brzucha i gastroskopią. Proszę o pomoc co to może być i jakie badania powinnam wykonać jeszcze. mam wrażenie jakby cały organizm powoli mi wysiadał.Z góry dziękuję. Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
11 maj 2009 - 15:28:05
w Twoim przypadku szukałbym raczej przyczyny reumatologicznej, to faktycznie może być łuszczycowe zapalenie stawów, inna możliwość to toczeń, RZS, ZZSK

ASO masz prawie w normie, chociaż to nie wyklucza w pełni popaciorkowcowego zapalenia stawów, dodatkowo dochodzi borelioza, może nie była wyleczona do końca

w każdym razie szukałbym pomocy u reumatologa Odpowiedz Cytuj
11 maj 2009 - 15:41:42
Dzięki za odpowiedz, już myślałam że się nie doczekam smiling smiley

Z tymi moimi stawami to "bajer" jest taki, że rano jest super, zero sztywności, wyskakuje z łóżka jak szalona, wyspana, crp zawsze 1, OB 2
Lędzwia zaczynają bolec jak parę godzin posiedzę, i ból kolan po całym dniu jak się położę do łóżka. To nie jest mimo wszystko charakterystyczne dla chorób reumatologicznych

A kręgosłup nie może tego powodować?

zastanawiałam się też nad Crohnem? Badania mogły być jeszcze ok (kolono) ale i tak bywa... Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
12 maj 2009 - 14:30:12
myślę, że Crohna nie masz co szukać, skolo kolonoskopia była OK to mało prawdopodobne, bóle brzucha to mogą być też wrzody

wiem że np RZS to sztywność poranna, opuchnięcie małych stawów itp i to nie pasuje za bardzo, ale i takie sytuacje się zdarzają

masz łuszczycę i wykryto u Ciebie boreliozę to są podstawowe sprawy którymi powinnaś się zająć u reumatologa, kręgosłów z tego co piszesz nie ma jakichś szczególnych anomalii, chociaż niczego tak naprawdę nie da się tutaj wykluczyć Odpowiedz Cytuj
12 maj 2009 - 14:48:50
Dzięki, niestety wizytę w "poważnej" klinice reumatologicznej mam dopiero 20 lipca- 2 miesiąca, Ale chyba nie umrę smiling smiley pójdę jeszcze tutaj do lekarza ogólnego i wymędzę skierowanie. Odpowiedz Cytuj
19 maj 2009 - 08:25:10
USG wykazało piasek w nerkach.
Poza tym bez żadnych zmian. Odpowiedz Cytuj
04 cze 2009 - 09:30:50
Czy do wizyty u reumatologa (już za miesiąc)
polecacie jakieś badania?

Idę jutro do "nowego" ogólnego może on coś pomoże sad smiley Nie wiem gdzie szukać a nie stac mnie aby wszystko robić prywatnie sad smiley

Ostatnio nasiliły się problemy jelitowe (wzdęcia, gazy, luźne stolce, cienkie, poszarpane, taka papka - po jedzeniu oczywiście)
Czy kolonoskopia wirtualna sprzed roku nadal obowiązuje? Ból stawów pod wieczór oczywiście nadal jest - kolana.
Do tego jakby taka otępiała jak siedzę w pracy się zrobiłam, muszę się bardziej skupiać nad tym co robię...

Ehhh sad smiley znowu mnie strach ogarnia sad smiley
jak sobie pomyśle co może mi być sad smiley Odpowiedz Cytuj
04 cze 2009 - 10:33:58
Doszło mi trochę np. dreszczyków, jak siedzę w pracy, wzrok - mroczki, dymki czasami przelecą. Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
04 cze 2009 - 11:29:56
jeśli chodzi o badania to myślę, że dysponujesz już sporą ilością wyników i możesz z nimi śmiało iść do reumatologa, który zleci pewnie dodatkowe, które uzna za stosowne

czasami przy wrzodziejącym zapaleniu jelita grubego i chorobie Crohna mogą pojawiać się bóle stawów, chociaż nie jest to częste, nie wiem na ile kolonoskopia wirtualna jest dokładna i czy jakichś delikatnych zmian w jelitach o charakterze zapalnym mogła przeoczyć, zwykła kolonoskopia ma też tą zaletę że można pobrać wycinek

te problemy w wypróżnieniami mogą być też związane z uchyłkami lub zdwojeniem jelita, ciężko powiedzieć bo troche tych możliwości u Ciebie jest, no i doochodzi jeszcze to jelito drażliwe

kolonoskopia wiadomo wykonana jakiś czas temu, ale wtedy były już te dolegliwości więc myślę że jest badaniem w miarę aktualnym

co to za dymki, mroczki? pierwszy raz się zdarzają? bóle głowy? nudności? wymioty? zdarzają się omdlenia? jakie masz przeważnie ciśnienie? jak masz okazje to możesz zmierzyć podczas tych fenomenów wzrokowych
serce nie bije szybciej gdy się pojawiają?
zawroty głowy? Odpowiedz Cytuj
04 cze 2009 - 11:46:25
Serce nie bije szybciej
omdleń brak
głowa nie boli
ciśnienie miałam kiedyś bardzo niskie
potem się unormowało, przy boreliozie skakało
dymki, takie jakby zamglenie, zamykam albo szeroko otwieram oko i jest lepiej, to pojawiło się z 3 lata temu - tak jak i te wszystkie objawy, przy antybiotykoterapii na boreliozę ustępowało, teraz jakby trochę wraca, takie odrealnienie do tego, jest to przewlekły objaw jakby - czyli cały czas jest
To jest chyba zwane mętami w oku tak? Może to na coś wskazywać? SM ma objawy wzrokowe i neurologię prawda? :/ Odpowiedz Cytuj
04 cze 2009 - 11:48:14
nudności może czasem przy jedzeniu ale rzadko
wymiotów brak Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
04 cze 2009 - 15:56:10
SM przebiega zazwyczaj inaczej, tam są typowe rzuty choroby, często dochodzi do zapalenia nerwu wzrokowego co objawia się przede wszystkim nagłym pogorszeniem ostrości widzenia, widzenie podwójne, inne problemy ze wzrokiem też dochodzą, pierwsze rzuty choroby najczęściej całkowicie ustępują, do tego niedowłady najczęściej jednostronne, zaburzenia czucia i mrowienia to takie typowe pierwsze objawy najczęstrzej postaci SM

u Ciebie zająłbym się raczej w pierwszej kolejności tą boreliozą, poszedł bym do lekarza i zrobił badania serologiczne ELISA a jak będą ujemne to Western blot lub PCR Odpowiedz Cytuj
04 cze 2009 - 18:03:30
1.Przydałoby sie wykonać gastroskopie, ew. krew utajoną w kale - żeby wykluczyć chorobę wrzodową, refluks żołądkowo przełykowy lub przepuklinę rozworu przełykowego przepony.
2. czy duszność pojawia się w innych sytuacjach?
3. Czy przed oczami pojawiają się mroczki dymki które po kilku mrugnięciach znikają, czy może coś w rodzaju śmieci, pajączków, muszek itp. które utrzymują sie mniej wiecej w tym samym miejscu badz poruszają z ruchem oka? Czy może coś w rodzaju błysków? Czy problem dotyczy obu oczu czy jednego? Czy pracuje pani dużo przed komputerem, w klimatyzacji, używa soczewek kontaktowych? Czy występuje uczucie piasku w oku?
4.Męty w oku związane sa z fizjologicznym procesem starzenia sie i zagęszczeniami w ciele szklistym. Nie ma to nic wspólnego z SM.
5. Czy stolce zmieniły kolor? jaki mają kolor? czy widoczne sa resztki pokarmu? Ile razy dziennie są wypróżnienia? Czy brzuch teraz boli (jesli tak to prosze o opis bólu) Odpowiedz Cytuj
04 cze 2009 - 18:15:29
Gastroskopie planuje, bo tez podejrzewam ze ból boku to może być coś od żołądka
stolce czasami mają jakieś tam resztki
krew utajona w kale-minusowa
duszność była wtedy i nie wróciła, razem z płytkim oddechem bolał mostek, jakby się żebra zawężały, bolał wtedy mocno ten bok i kręgosłup-krzyż,lędzwia
błysków brak, pracuje przy kompie, mroczki też wtedy właśnie w pracy zauważam, czasem oko muszę zamknąć albo rozszerzyć, mijają ale zaraz wracają.raczej tak samo w obu oczach.chyba to takie śmieci właśnie.
kolor stolca normalny, 1 do 2 razy dziennie, po jedzeniu zazwyczaj - jelito drażliwe na podstawie dobrej kolonoskopii zdiagnozowano
teraz brzuch nie boli. ale wyróżniam dwa bóle, jeden po jedzeniu który doprowadza skurczami do wypróżnienia luźnym stolcem i jest okej potem a drugi to ten bok, pieczenie, ból stały, raczej tępy. Odpowiedz Cytuj
04 cze 2009 - 18:21:05
piasku suchości bólów oczu - brak Odpowiedz Cytuj
04 cze 2009 - 18:32:12
1. Po której stronie jest ten "ból boku"? Czy gdzieś promieniuje? Czy ma zwiazek z posiłkiem? Stały tzn. dość długo trwa/nie ustępuje? Kiedy ustępuje? Kiedy się pojawia?
2. Czy piasek był w obu nerkach? Czy przy oddawaniu moczu nie było krwi , zmiany barwy moczu?
3. Jakies uczulenia? Przewlekły katar?
4. Jezeli przed okiem to raczej mgła i pojawia się przy dlugiej pracy przed komputerem i mija po kilku mrugnięciach to Zespół suchego oka (potencjalnie nie groźny, można stosować krople nawilżające).
Jeżeli są to bardziej paprochy szczególnie widoczne na białym tle i zawsze w tym samym miejscu pola widzenia - mogą to być męty w ciele szklistym? Ale wystepuja one w troche starszym wieku. W celu sprawdzenia należy udać sie do okulisty. (potencjalnie również niegroźne, brak skutecznego potwierdzonego klinicznie leczenia)
Skłaniam się bardziej ku pierwszej opcji czyli Zespołu suchego oka. Odpowiedz Cytuj
04 cze 2009 - 22:04:15
1. Ból jest po prawej stronie, promieniuje na żebra,plecy czasem do pępka - usg wykazało w obu nerkach piasek
alat,aspat,ggtp, amylaza,badanie moczu - norma
Nie boli w nocy, zaczyna się gdzieś od 10-11 rano - chyba nie ma zbytniego związku z pożywieniem, pojawia się jak siedzę w pracy, w weekendy jest lżej
2.Piasek w obu nerkach, mocz jest okej.
3.brak uczuleń. kataru brak
4.czyli oczy to oddzielny temat, nie wiązać z innymi objawami, po prostu nabyłam to przez kompa.

Ja na wszelki wypadek podaję wszystko co mi jest, czasami 2+1 daje lekarzowi 3 a człowiek sam na to nie wpadnie i nie powie co mu jeszcze jest bo myśli ze to totalnie bez znaczenia. Odpowiedz Cytuj
09 cze 2009 - 10:28:51
Podbijam się aby mój wątek nie zginął, może coś byście mieli do dodania
(w wątku wyżej odpowiedziałam na wasze pytania) Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
09 cze 2009 - 12:58:27
bierzesz może jakieś leki na nadkwasotę?
ból promieniuje do prawej albo lewej łopatki?

wiele badań masz zrobionych i podstawowe rzeczy wykluczone, możnaby się zainteresować jeszcze wrzodami żołądka i dwunastnicy oraz nadkwasotą i refluksem żołądkowo-przełykowym, można wykonać testy na Helicobacter pylori z krwi, większość wrzodów związana jest właśnie z tymi bakteriami

piasek w nerkach też może mieć znaczenie, czy w trakcie nasilenia bólów odczuwasz nadmierną tkliwość po prawej stornie pod żebrami? Odpowiedz Cytuj
09 cze 2009 - 13:11:08
Nie biorę leków na nadkwasotę - ból nie promieniuje między łopatkami

Nad refluksem tez myślałam - bo często jak się najem (np.zupa) to potrafi mi się odbić do buzi aż ;/

W czasie nasilenia bólu boku - ból był taki,że siedziałam schylona i raczej nie dałabym się tam nikomu dotknąć, zdaje się że było tkliwe.

Nad wrzodami też się zastanawiałam.
czeka mnie gastrolog jeszcze - próbuje jednak wymusić na niego skierowanie od Ogólnego - bo wszystkie inne badania robiłam prywatnie i dosyć już! ;/

Tylko z tego by wynikało, ze stawy to ŁZS
brzuch to Helicobacter pyroli
lędzwia - nerki
oczy - mroczki

Ja się tylko obawiam ze te objawy mogą wskazywać jednak na chorobę układową. taki zbieg okoliczności? że tyle różnych pojedynczych chorób? To trochę wrak ze mnie ;/ Odpowiedz Cytuj
09 cze 2009 - 13:12:04
Aha, ból jakby do prawej łopatki dochodzi! źle zrozumiałam pytanie ;/ Odpowiedz Cytuj
05 lip 2009 - 23:07:33
Ostatnio dokuczają te nogi a brzuch zmalał
- "czuję" całe nogi, jakby mrowienie i palenie całych nóg, ud, kolan i taki dyskomfort stopy i palców, że ruszam nimi, zginam je odruchowo, jestem przerażona, jak poczytać o SM to można to podejrzewać sad smiley Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
06 lip 2009 - 18:43:58
stwardnienia rozsianego bym się u Ciebie na prawdę nie doszukiwał, Twoja choroba nie przebiega w sposób typowy dla SM i objawy nie te

jeśli już doszukiwać się jakiejś jednej choroby która może powodować większość Twoich objawów to bardziej coś z kręgu dermatologii/reumatologii, zwłaszcza że masz łuszczycę a te choroby lubią czasem się mieszać ze sobą

długi ten nasz wątek i nie doszukałem się w nim już informacji, czy miałaś robione badania takie jak przeciwciała przeciwjądrowe, przeciwciała antyfosfolipidowe, czynnik reumatoidalny? Odpowiedz Cytuj
06 lip 2009 - 19:18:50
przeciwciała przeciwjądrowe - NIE, przeciwciała antyfosfolipidowe - NIE
czynnik reumatoidalny - ujemny
odczyn lateksowy - norma (4,4)

na toczeń nie miałam robionych badań

co do nóg to odgrzebałam że 3 lata temu miałam robionego Dopplera
"niewydolne zastawki żył piszczelowych i strzałkowych tylnych obu goleni, poz tym dolny odcinek żyły głównej dolnej, żyły segmentu biodrowo-udowego, podkolanowe oraz żyły głębokie obu goleni morfologicznie bez cech zakrzepicy, mało spontaniczny raczej wymuszony dosercowy przepływ"

Poczytałam o toczniu i zespole antyfosfolipidowym ;(
niewesoło, rzeczywiście pasują te moje objawy sad smiley

mocz mam niby okej, morfologie zawsze też ale tych ANA robionych nie miałam... Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
07 lip 2009 - 17:39:23
to nie jest tak że akurat Twoje objawy pasują do tocznia i akurat podejrzewam że to masz, jest mnóstwo możliwości i po prostu staram się zaproponować coś sensownego
może zaproponuj swojemu lekarzowi wykonanie badań na przeciwciała przeciwjądrowe (ANA), skoro już byłeś diagnozowany trochę reumatologicznie to w miarę możliwości dobrze jest wykluczyć wszystkie możliwe schorzenia Odpowiedz Cytuj
16 lip 2009 - 14:33:27
Zrobiłam badanie na Boreliozę z moczu, najnowszą metodą, dokładna nazwa:
- badanie mające na celu wykrycie antygenów Borrelia burgdorferi w moczu – metodą immunochemiczną

I wyszło mi:
"Wykryto antygeny Borrelia Burgdorferi.
Badanie wykonano w w 3 próbkach moczu porannego kanapkową techniką immunoenzymatyczną z wykorzystaniem poliklonalnych przeciwciał p/B.Burgdorferi reagujących z antygenami p100,p41, p39, OspA, OspC i p18/ Czułość badania wynosi około 1-2 antygenów/ml moczu." Odpowiedz Cytuj
16 lip 2009 - 14:53:44
i mrowi mi stopa prawa - od miesiąca - z przerwami, od kilku dni czuje to szczególnie jak siedzę w pracy. muszę te nogi przekładać aby przechodziło. podczas chodzenia okej

i znowu mnie przerażenie dogania sad smiley Odpowiedz Cytuj
Dyżurny lekarz medycyny
arturo
16 lip 2009 - 23:14:21
te najnowsze metody mają jedną wadę, często są tak dokładne że wykrywają Borelię nawet jeśli jej nie ma winking smiley

proponuję udać się z wynikami do lekarza chorób zakaźnych niech je zinterpretuje i ewentualnie przepisze odpowiednie leczenie Odpowiedz Cytuj
Niestety nie masz uprawnień aby pisać/odpowiadać na tym forum.