Czy trzeba zmieniać kosmetyki na lato?

Każdy rodzaj cery potrzebuje innego wsparcia kosmetykami. Oczyszczanie, pielęgnacja i makijaż różni się tak samo, jak różne są rodzaje skóry. Nie każda kobieta zdaje sobie jednak sprawę, że w zależności od pory roku, również powinniśmy nieco modyfikować zawartość kosmetyczki.

Skóra twarzy potrzebuje ochrony zarówno przed wysokimi temperaturami, jak i bardzo niskimi. Obie te sytuacje mogą powodować różnego rodzaju problemy, a nawet powstawanie bolesnych pęknięć na skórze. Dobrze dobrane kosmetyki w zależności od rodzaju cery, wieku, jak i pory roku zadbają o jej nieskazitelny wygląd.

Kremy na lato

Krem pielęgnacyjny do twarzy powinien być przede wszystkim dostosowany do wieku i stanu skóry. Z wiekiem spada ilość produkowanej elastyny, kolagenu, ceramidów, kwasu hialuronowego i kwasów tłuszczowych w skórze co sprzyja powstawaniu zmarszczek, opadaniu powiek i skóry przy policzkach. Dodatkowo skóra staje się cieńsza, co manifestuje się sińcami pod oczami i widocznymi naczynkami. Latem, kiedy sporo czasu spędzamy na świeżym powietrzu, priorytetem jest ochrona przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Na skórę twarzy powinniśmy nakładać krem z filtrem wyższym niż na resztę ciała, szczególnie jeśli mamy jasną karnację lub skórę naczynkową. Promieniowanie słoneczne to przecież nie tylko zmarszczki, ale również oparzenia skóry. Latem musimy również zadbać o nawodnienie od wewnątrz i przyjmowanie pokarmów hamujących wolne rodniki takie jak owoce jagodowe czy superfoods.

Krem dla cery tłustej

Cera tłusta będzie reagowała na przesuszenie intensywniejszym wydzielaniem sebum, co w rezultacie doprowadzi do powstawania zaskórników i różnego rodzaju podrażnień oraz niedoskonałości. Błędem jest stwierdzenie, że skóra tłusta nie potrzebuje kremów. Jednak dla tego typu cery najodpowiedniejsze na lato będą kosmetyki nieco lżejsze, które nawilżają, a nie natłuszczają. Zapewni to dużo skuteczniejszą ochronę przed wysuszeniem i umożliwi sprawniejszą termoregulację. Przy ekspozycji na słońce należy również wystrzegać się stosowania kremów z etanolem, ponieważ może to spowodować wystąpienie pokrzywki.

Co dla cery suchej

Ten typ cery należy bezwzględnie chronić przed słońcem – twarz raczej należy osłaniać kapeluszem lub trzymać w cieniu. Skóra sucha jest bardzo wrażliwa na promieniowanie i przesuszenie, w wyniku czego wzmagają się problemy przy skórze naczynkowej, skóra staje się ziemista i zaczerwieniona, powstają pierwsze, płytkie zmarszczki. Drugim ważnym elementem jest krem nawilżający z wysokim filtrem spf. Dodatkowo można do kremu dodać kilka kropel olejku np. macadamia, który szybko się wchłania i dodatkowo zapobiegnie wysuszeniu. Do pielęgnacji skóry wrażliwej najlepiej stosować kosmetyki o naturalnym składzie takie jak Vianek krem, Phlov krem, Bebio.

359 views