Ziarnica złośliwa (choroba Hodgkina)

Ziarnica złośliwa zwana również chorobą Hodgkina jest to nowotwór układu chłonnego który atakuje węzły chłonne i pozawęzłową tkankę limfatyczną. Jej przebieg, rokowania i leczenie różnią się od innych chorób układu chłonnego. Rokowania ziarnicy złośliwej są bardzo dobre gdyż choroba ta późno tworzy przerzuty, pomimo tego, że długo nie daje żadnych objawów i jest rozpoznawana dość późno. Ziarnica prowadzi do licznych nieprawidłowości immunologicznych.
Największa zachorowalność na ziarnicę dotyczy dorosłych rasy białej, w krajach rozwiniętych są to dorośli w wieku 25 lat albo powyżej 50 roku życia, w krajach nierozwiniętych najczęściej chorują dzieci w wieku 5-9 lat.

Przyczyny choroby nie są dokładnie znane. Istnieje szereg przypuszczeń np. może być ona wywołana wirusem EBV, uwarunkowaniami genetycznymi które powodują mutację komórek.

Leczenie ziarnicy złośliwej to chemioterapia i radioterapia, stosuje się również leczenie chirurgiczne lub przeszczep szpiku kostnego.

Podczas badania lekarz sprawdza czy węzły chłonne chorego są powiększone, nie bolące. Czasem zauważa się bolesne swędzące zaczerwienienie skóry. Aby zdiagnozować chorobę i sprawdzić jej zaawansowanie wykonuje się badanie krwi, prześwietlenie klatki piersiowej, USG, biopsję węzłów chłonnych, a nawet laparoskopię.

www.ziarnica.pl

Symptomy:Lekarze specjaliści:Badania: