Zespół torbielowatych jajników

Zespół policystycznych jajników (PCO) określany również jako zespół wielotorbielowatych jajników lub też zespół Steina-Leventhala. – to zaburzenia wydzielania hormonów np. tarczycy, przysadki mózgowej, nadnerczy, jajników. Dotyczy 5-10% kobiet w okresie rozrodczym bez względu na narodowość, jest też często przyczyną bezpłodności.
Podstawową przyczyną choroby jest nadmierne wytwarzanie hormonów męskich przez jajniki co powoduje zachwianie prawidłowego funkcjonowania układu hormonalnego kobiety. W tym czasie poziom LH jest podwyższony, a FSH obniżony co jest przeszkodą na wzrost i dojrzewanie pęcherzyków na jajnikach.
Większość cykli w PCO to cykle bezowulacyjne tzn. że nie zostaje uwolniona komórka jajowa zdolna do zapłodnienia. Brak owulacji spowodowany jest zaburzeniami hormonalnymi, które powodują, że w czasie cyklu miesiączkowego dochodzi do wzrostu pęcherzyka Graffa, w którym znajduję się komórka jajowa lecz nie zostaje ona uwolniona. Pod wpływem hormonów pęcherzyk ten obumiera i tworzy sie cysta. Powtarzająca się sytuacja prowadzi do powstania torbieli w jajniku.

http://www.mayoclinic.com/health/polycystic-ovary-syndrome/DS00423/DSECTION=3

Symptomy:Lekarze specjaliści:Badania: