Zespół Raynauda, choroba Raynauda

Zespół Raynauda i choroba Raynauda to dolegliwości dające podobne objawy a posiadające inną epidemiologię. Choroba ta charakteryzuje się przebarwieniami palców nóg i rąk, które zabarwiają się na biało, sino a później nabierają czerwonego koloru. Zdrętwienie trwa około 15 minut, mija po rozmasowaniu lub samoistnie. W palcach może występować kłucie.
W chorobie zmiany skóry i innych tkanek są bardzo rzadkie ponieważ drętwienie powodowane jest przez obkurczanie się tętnic i niedostateczne zaopatrzenie tkanki mięśniowej w krew. Jest to reakcja na emocje lub zimno.
Z kolei w zespole Raynauda podobne dolegliwości moga być skutkiem innych chorób, np. chorób autoimmunologicznych (sklerodermia, RZS), chorób tętnic, zatrucia, ubocznego działania leków obniżających ciśnienie krwi. Choroba ta dotyka głównie kobiety.
Choroba Raynauda postępuje bardzo wolno za to zespół Raynauda może prowadzić do bliznowacenia i powstawania owrzodzeń tkanek. Jak należy zapobiegać chorobie Raynauda? Ręce i nogi powinny być utrzymywane w cieple, buty nie powinny być obcisłe, należy rzucić palenie i stosować dietą o niskiej zawartości tłuszczu.

red. Jonderka, G, Podręczna encyklopedia zdrowia. 2002

Symptomy:Lekarze specjaliści:Badania: