Zapalenie sutka

Stan zapalny sutka – to najczęściej występujące powikłanie podczas karmienia piersią. Najczęściej do zapalenia dochodzi wskutek infekcji bakteryjnej sutka, rzadziej drogą krwiopochodną.
Zapalenie dotyczyć może tkanki łącznej, która znajduję się między przewodami mlecznymi, przewodów mlecznych lub może dojść do utworzenia się ropnia.
Przewody mleczne, w których doszło do zastoju spowodowanego nieprawidłowym opróżnianiem piersi podczas karmienia są punktem wyjścia zapalenia sutka. Do uszkodzenia sutka dochodzi bardzo często w pierwszych dniach karmienia, a źródłem bakterii jest jama ustna dziecka.
Zdarza się, że zapalenia sutka występuję po okresie karmienia, jest to tzw. pozapołogowe zapalenie sutka.
Najwięcej kobiet bo aż 60% przypadków choruje przed 30 rokiem życia.
Zdarzają się przypadki zapalenia sutka spowodowane implantami silikonowymi piersi.
W wczesnej fazie zapalania sutka stosuje się leki przeciwzapalne, przeciwbólowe, przeciwgorączkowe. W trakcie brania leków ważne jest bardzo odciąganie mleka ponieważ jest on pożywką dla bakterii.Jeśli leki nie pomagają należy zażywać antybiotyki. W przypadku duże zapalenia należy zahamować laktacje.
W przypadku powstania ropnia konieczny jest zabieg chirurgiczny polegający na nacięciu ropnia i jego drenowaniu.
Przy rozpoznaniu zapalenia sutka można samemu opanować sytuację. Należy pić jak najwięcej płynów, przystawiać do piersi jak najczęściej niemowlę, jeśli mleko wypływa z trudem należy się odprężyć lub wypić herbatkę z melisy lub lampkę wina.
Po karmieniu zrobić okład z chłodnego lekko zgniecionego liścia białej kapusty. Gdy liść zmięknie należy przyłożyć następny o temp. pokojowej. Jeśli wystąpiła gorączka można zażywać paracetamol albo ibuprofen.

Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002

Symptomy:Lekarze specjaliści:Badania: