Wszawica

Wszawica to infekcja skóry wywołana przez stawonogi – wszy. Można wyróżnić wszy głowowe, odzieżowe i łonowe. Przyczyną tej choroby jest zarażenie się wszami, które mają około 2-3mm długości, wszy głowowe lubią przebywać we włosach za uszami i na karku. Chociaż wszy nie potrafią skakać, ani fruwać to przemieszczają się one na tyle szybko, żeby przejść z jednego człowieka na drugiego przez kontakt z włosami lub czapkami, chustami i kapeluszami. Wesz odzieżowa żyje w odzieży a z kolei wesz łonowa przenosi się w trakcie stosunku płciowego albo przez używanie tej samej odzieży i pościeli.
Istnieje możliwość zakażenia w miejscu ukąszenia, chorobie zapobiega się przez unikanie kontaktu cielesnego z osobami które mają wszy.
Wszawica rozprzestrzenia się niezwykle szybko ponieważ rodzice bardzo często zatajają fakt, że dziecko ma wszy. Należy pamiętać aby wyrzucić grzebienie, szczotki i ozdoby do włosów, trzeba wygotować ręczniki i pościel tak jak bieliznę pościelową i osobistą. Wbrew ogólnej opinii nie jest to choroba brudnych, ponieważ czystość nie zawsze jest w stanie uchronić od przenoszenia się wesz.
Leczenie polega na zastosowaniu środka niszczącego wszy i gnidy, należy unikać drapania się tak aby środek nie przeniknął do organizmu. Kurację należy powtórzyć po upływie tygodnia do 10 dni.

red. Jonderka, G. Podręczna encyklopedia zdrowia, 2002

Symptomy:Lekarze specjaliści:Badania: