Toksoplazmoza

Toksoplazmoza jest to bardzo rzadka choroba przenoszona przez surowe mięso i kontakt z kocimi odchodami zawierającymi jaja Toxoplasma gondii. Ponieważ kot często zjada zarażone mięso myszy lub kota pasożyt odpowiedzialny za zarażenie rozmnaża się w jelicie cienkim kota i wydala jaja w 4 tygodnie po zarażeniu. Gdy człowiek spożyje toxoplasma gondii pierwotniak ten lokuje się w różnych tkankach organizmu, zazwyczaj w mięśniach, mózgu, oku, sercu i płucach. Tworzy tam cysty a organizm ludzki wytwarza przeciwciała, pasożyt ten jest obecny przez całe życie gospodarza.
Objawy toksoplazmozy obejmują złe samopoczucie, ból mięśni, gorączkę oraz powiększenie węzłów chłonnych. Niekiedy cysty lokalizują się w oczach gdzie powodują zaburzenia widzenia. Chociaż toksoplazmoza nie jest ciężką chorobą to są dwie okoliczności w których jest groźna: przy piorunującej toksoplazmozie możliwe są zapalenia mózgu, wątroby, płuc oraz serca i w przypadku zakażenia płodu przez matkę istnieje prawdopodobieństwo wystąpienia u dziecka upośledzenia umysłowego, głuchoty, ślepoty a także padaczki.
Aby zdiagnozować toksoplazmozę lekarze często zalecają badania na obecność przeciwciał przeciwko pasożytowi. U noworodka wykonuje się badanie serologiczne krwi, analizę płynu mózgowo-rdzeniowego i badanie łożyska na obecność T. gondii.
Większość przypadków toksoplazmozy przebiega bezobjawowo i ustępuje samoistnie. Ostre zakażenie jest leczone sulfonamidami i lekami przeciwpierwotniakowymi. Terapia kobiet w ciąży jest trudna, gdyż leki są niebezpieczne dla płodu, leczenie jest bezpieczniejsze po pierwszym trymestrze ciąży. Noworodki z toksoplazmozą są leczone steroidami, które mogą zmniejszyć objawy zapalenia u chorych.

Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002

Symptomy:Lekarze specjaliści:Badania: