Szkarlatyna

Szkarlatyna to choroba wieku dziecięcego, na początku pojawia się gorączka, silne bóle gardła oraz trudności w połykaniu. Dzieci bardzo często wymiotują, a w ciągu kolejnych dwóch dni temperatura wzrasta ponownie, pojawia się typowa dla szkarlatyny wysypka: drobne, liczne i gęsto rozsiane szorstkie plamki. Mają wielkość główki od szpilki, plamki bledną przy ucisku. Najczęściej pojawiają się w okolicy pachwin, klatki piersiowej rozprzestrzeniając się na całe ciało. Po jednym tygodniu skóra zaczyna się łuszczyć, czasami schodząc całymi płatami.
Do innych objawów należą język z malinowymi wykwitami, bolesne, powiększone węzły chłonne szyjne i pachwinowe.

Do przyczyn zakażenia należą bakterie: streptokoki i paciorkowce.

Chorób ta przestała być groźna w momencie kiedy zaczęto ją leczyć penicyliną. Jednak następstwem szkarlatyny może być choroba reumatyczna.

Dziecko przestaje zarażać po pięciu dniach stosowania antybiotyku. Do tego czasu należy je izolować, czasami konieczne jest podawanie antybiotyku domownikom. Do lekarza bądź szpitala należy zgłosić się jeżeli temperatura nie spada poniżej 40 stopni C pomimo stosowania leków, jeżeli dziecko ma drgawki, wymiotuje bądź ma biegunkę oraz jest niespokojne.

Jeżeli istnienie szkarlatyny należy wezwać lekarza, ponieważ dziecko wymaga stosowania antybiotyku, musi być dokładnie obserwowane i badane.

Jonderka, G. Podręczna encyklopedia zdrowia, Wydawnictwo Zysk i S-ka, Poznań 2002

Symptomy:Lekarze specjaliści:Badania: