Świnka

Świnka to choroba wirusowa która polega na bolesnym obrzęku i obrzmieniem ślinianek, szyi i żuchwy. Paramiksowirus jest niezwykle zaraźliwy i łatworozprzestrzenialny. Choroba rozprzestrzenia się drogą kropelkową przez kaszel, kichanie a nawet przez używanie tych samych naczyń i sztućców. Już po upływie 18 godzin od kontaktu z wirusem pojawia się niewysoka gorączka, ból gardła, dreszcze i ogólnie złe samopoczucie. Obrzęk ślinianek najpierw po jednej stronie a później po obu stronach pojawia się po jednym dniu. Pomimo tego, że gorączka znika obrzęk ślinianek utrzymuje się jeszcze przez kilka dni.
Podczas choroby żucie i połykanie sprawia ból zwłaszcza w przypadku kwaśnych produktów.
Warto tę chorobę przechodzić we wczesnych latach młodości ponieważ jeżeli świnka atakuje chłopców po osiągnięciu dojrzałości płciowej może spowodować ona zapalny obrzęk jąder powodujący bezpłodność. Powikłania jakie mogą zdarzyć się niezależnie od wieku to głuchota, zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, zapalenie mózgu, stawów, trzustki, serca oraz zaburzenia ze strony układu krwiotwórczego. Świnka występuje bardzo rzadko dzięki szczepionce wprowadzonej do użycia. Jednak wciąż zdarzają się przypadki zachorowań wśród osób które nie zostały przeciwko nim uodpornione.
Diagnoza świnki odbywa się na podstawie objawów i obrzęku ślinianek, niekiedy trzeba wykonać badanie krwi.
Leczenie odbywa się wyłącznie objawowo, chory powinien być izolowany od innych osób do momentu ustąpienia objawów. Aby złagodzić objawy można stosować paracetamol a dla zmniejszenia bólu ślinianek środki przeciwbólowe. Objawami powikłań, które wymagają natychmiastowej interwencji lekarskiej są wysoka gorączka, wymioty, stany zapalne lub obrzęk jąder i bóle głowy połączone ze sztywnością karku.
Dziecko nie musi pozostawać w łóżku, wszystko zależy od objawów, jednak powinno ono unikać dużej aktywności fizycznej. Powinno podawać się mu dużą ilość płynów, rosoły, zupki, miękkie i rozdrobnione produkty np. roztarte banany, jajecznica, puddingi, galaretki. W łóżku należy zostać tylko kiedy pojawi się obrzęk jąder, zaleca się wtedy okłady z lodu na jądra.
Szczepionkę przeciwko śwince daje się już 15-miesięcznemu dziecku a dawkę przypominającą podaje się w wieku 10-11 lat. Osoby planujące podróż w tereny gdzie może dojść do zakażenia świnką powinny również poddać sie szczepieniu. Szczepionka nie jest jednak wskazana dla kobiet w ciąży i osób ze zmniejszoną odpornością.

Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002 Warszawa

Symptomy:Lekarze specjaliści:Badania: