Rwa kulszowa

Rwa kulszowa charakteryzuje się ostrym bólem promieniującym od okolicy lędźwiowej do kończyny dolnej nieraz aż do stopy, jest to ból intensywny i przeszywający. Jest skutkiem nacisku na nerwy rdzeniowe. Przyczyną dolegliwości rwy kulszowej jest przeważnie dyskopatia, lokalne choroby zapalne, choroby zakaźne, cukrzyca lub nowotwory. Dotyczy ona przeważnie mężczyzn powyżej 30 roku życia ale również ludzi z innych grup wiekowych.

Objawy rwy kulszowej to ostry przeszywający ból, który może wystąpić po gwałtownym ruchu, podniesieniu ciężaru. Bóle te mogą być tak intensywne, że uniemożliwiają choremu jakiekolwiek poruszanie się. Ból staje się bardziej przeszywający i silniejszy przy każdym napięciu mięśni, unoszeniu lub prostowaniu kończyn, zgięciu głowy albo tułowia. Chory unika nasilenia bólu dlatego przybiera pozycję ugiętych kończyn dolnych i bocznego zgięcia kręgosłupa. Chorzy boją się wykonywać jakichkolwiek ruchów tak aby uniknąć ataku bólu.

Choroba może nawracać się, jej trwanie zależy od chorego i od przyczyn. Leczenie polega na odpoczywaniu, podawaniu niesteroidowych lekach przeciwzapalnych i przeciwbólowych. Stosuje się również leczenie rehabilitacyjne i operacyjne.

Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002

Symptomy:Lekarze specjaliści:Badania: