Rumień wielopostaciowy

Rumień wielopostaciowy – to nadwrażliwość na różne czynniki np. wirusy (wirus opryszczki), bakterie ( paciorkowce), leki (np. sulfonamidów, antybiotyków ß-laktamowych, furosemidu, barbituranów, soli złota, propranololu, tetracyklin, aspiryny) i o różnym nasileniu. Przyjmuje postać sinoczerwonych rumieni czasami z pęcherzami lub błonami śluzowymi na jamie ustnej.
Występują 3 formy w zależności od przebiegu choroby:
1) postać zwykła – występują zmiany rumieniowo – obrzękowe, w kształcie figur i obrączek, w okolicy rumieni mogą powstać pęcherze i zmiany krwotoczne. Zlokalizowany jest najczęściej na błonach śluzowych jamy ustnej, w okolicach płciowych, dysytalnych częściach kończyn górnych i dolnych, choroba trwa kilka tygodni.
2) zespół Stevensa – Johnsona – objawia się głównie w postaci pęcherzy i nadżerki z krwiotocznymi strupami na błonach śluzowych nosa i jamy ustnej, narządach płciowych, spojówkach, choroba trwa od 3 do 6 tygodni.
3) zespół Lyella – wywołana jest zazwyczaj przyjmowaniem leków, objawia się zmianami rumieniowo – pęcherzowymi w okolicy skóry i błon śluzowych jamy ustnej, spojówek, rogówki, narządów płciowych, w kolejnym etapie naskórek zaczyna spełzać płatami. Następnie pojawiają się zaburzenia elektrolitowe, białkowe, wtórna infekcja bakteryjna. Błony śluzowe układu oddechowego i pokarmowego zostają zajęte przez chorobę.
Jest to najgroźniejsza odmiana rumieńca ponieważ śmiertelność wynosi 30%.

http://www.skinsite.com/info_erythema_multiforme.htm

Symptomy:Lekarze specjaliści:Badania: