Reumatoidalne zapalenie stawów (RZS)

Reumatoidalne zapalenie stawów to bardzo częsta choroba reumatyczna niszcząca tkanki stawowe i upośledzająca czynność stawów mogąca nawet doprowadzić do trwałego kalectwa. Choroba najczęściej atakuje ludzi w wieku 40-60 lat, częściej kobiety niż mężczyzn.

Dokładne powody wystąpienia tego schorzenia nie są znane, mogą to być czynniki genetyczne, hormonalne, palenie papierosów i długotrwały stres. Choroba może zaostrzać się albo ustępować jednak powolnie postępujące zapalenie błony maziowej niszczy stawy i tkanki stawowe. Postęp schorzenia doprowadza do zniekształceń w stawach rąk, stóp, tworzą się halluksy i modzele a nawet do deformacji stawów międzypaliczkowych, przykurczy i wysięków w stawach łokciowych. Choroba atakuje również stawy biodrowe, szyjne, kolanowe powodujące sztywności, bóle, ogranicza ruchomość stawów i deformuje ich kształt.

Nie należy ignorować pierwszych sygnałów takich jak zmęczenie, bóle mięśni, zmniejszonego apetytu czy też porannej sztywności mięśni.
W reumatoidalnym zapaleniu stawów stosuje się leczenie farmakologiczne, kinezyterapię, światłolecznictwo, krioterapię, masaże, kąpiele solankowe albo zabiegi operacyjne.

http://www.noni.zdrowe.com.pl/content/view/298/263/

Symptomy:Lekarze specjaliści:Badania: