Rak gruczołu krokowego (prostaty)

Rak gruczołu krokowego (prostaty) to jeden z najczęstszych nowotworów złośliwych dotykających mężczyzn. Bezpośrednia przyczyna choroby nie jest znana jednak naukowcy upatrują jej źródło w bogatotłuszczowej diecie. Rak prostaty z początku nie daje żadnych objawów, po jakimś czasie pojawia się niemożność całkowitego opróżnienia pęcherza, częste oddawanie moczu, zmniejszona ilość wydalanego moczu, ból lub pieczenie podczas oddawania moczu, przewlekły i tępy ból w dolnym odcinku kręgosłupa, cienki strumień moczu. Może dojść do pojawienia się krwi w moczu lub płynie nasiennym.
Mężczyzni powyżej 40 roku życia powinni systematycznie poddawać sie badaniom które wykluczą raka prostaty, zaczynając od badania przez odbytnicę. Poleca się również wykonywanie badań krwi pozwalających na ocenienie poziomu antygenu PSA, czyli substancję wydzielaną przez gruczoł krokowy. W przypadku jakichkolwiek wątpliwości wykonuje się badanie USG przez odbytnicę.
Leczenie jest uzależnione od rozwoju choroby, usunięcie gruczołu krokowego jest skuteczne w wielu przypadkach a niekiedy po operacji konieczne jest naświetlanie promieniami. Stosowane jest również leczenie hormonami żeńskimi, pozwala na zneutrolizowanie działania męskich hormonów płciowych, zmniejszenie nowotworu a nawet zatrzymania na kilka lat rozwoju choroby.

red. Jonderka, G. Podręczna encyklopedia zdrowia, 2002 Poznań.

Symptomy:Lekarze specjaliści:Badania: