Przeziębienie

Przeziębienie to najbardziej „popularna” choroba na którą dwa razy częściej zapadają dzieci niż dorośli. Typowe objawy tej choroby to ból gardła, ból głowy, ogólne rozbicie, kichanie, katar i kaszel, zazwyczaj mijają one w ciągu 7-10 dni. Przeziębienie może być wywołane przez wiele wirusów a przenoszone są one drogą kropelkową np. kichając, kaszląc lub przez kontakt bezpośredni. Przeziębienie najczęściej zdarza się jesienią, zimą lub wczesną wiosną. Chorobę diagnozuje się na podstawie charakterystycznych objawów, czasami lekarz pobiera wymaz z gardła aby sprawdzić czy nie ma zakażenia paciorkowcem.

Lekarstwa na przeziębienie nie musi być przepisane przez lekarza, równie skuteczne są leki bez recepty. Jednak w przypadku wystąpienia jakichkolwiek powikłań należy bezzwłocznie odwiedzić lekarza. A możliwe powikłania przeziębienia to zakażenia bakteryjne uszu, gardła, zatok i płuc. Wtedy to konieczna jest terapia antybiotykowa.
Możliwe jest również leczenie domowymi sposobami takimi jak nawilżanie powietrza, które zmniejsza przekrwienie nosa i katar. Można pić wtedy napary łagodzące przeziębienie. Niestety nie ma szczepionki przeciwko przeziębieniu a przyjmowanie witaminy C nie zmniejsza ryzyka zachorowania. Należy unikać stosowania środków przeciwgrypowych składających sie z mieszanek i wielu składników gdyż mogą one przynieść więcej szkody niż pożytku.

red. Jonderka, G. Podręczna encyklopedia zdrowia, Poznań 2002

Symptomy:Lekarze specjaliści:Badania: