Padaczka

Padaczka to choroba dotykająca ludzi w różnym wieku. Ataki padaczki mają różne formy i różne nasilenie. Często poprzedzone są one bólem głowy, nudnościami, rozstrojem i niepokojem wewnętrznym. Podczas ataku chory traci przytomność, upada, ma drgawki rąk i nóg. Podczas dużego ataku może dojść nawet do bezwiednego oddania moczu. Po ataku chory często zapada w sen i nie pamięta danego wydarzenia. Ataki skroniowe sprawiają, że chory zachowuje się inaczej niż zwykle, cmoka, śmieje się.
Napady padaczkowe spowodowane są patologicznymi wyładowaniami komórek nerwowych w mózgu, może to być spowodowane uszkodzeniami mechanicznymi mózgu np. podczas porodu, zakażenia i inne procesy destrukcji mózgu, choroby przemiany materii albo zatrucia. Przyczyny jednak bardzo często pozostają nieznane, jest to choroba uwarunkowana genetycznie.
Choroba ta może prowadzić do wielu powikłań i skutków np. nagryzienie języka, chory może stanowić zagrożenie nie tylko dla siebie ale też i dla osób postronnych, dlatego też chorzy nie powinni prowadzić samochodu. Ataki padaczki mogą stanowić zagrożenie dla życia jeśli następują po sobie w krótkich odstępach czasu, czasami choroba ustępuje wraz z nadejściem dojrzałości albo wtedy się objawia. Dzieci chore na padaczkę powinny być wychowywane w normalnych warunkach, jednak powinny być pod systematyczną kontrolą lekarza. Ilość ataków można zmniejszyć prowadząc rozsądny, bezalkoholowy tryb życia.
Leczenie polega na podawaniu leków odpowiednio dobranych do każdego pacjenta, wybór odpowiedniego leku może trwać bardzo długo jednak może doprowadzić do zmniejszenia albo całkowitego zaniku ataków. Chociaż padaczka jest chorobą nieuleczalną można ją zaleczyć.

red. Jonderka G. Podręczna encyklopedia zdrowia, 2002

Symptomy:Lekarze specjaliści:Badania: