Opryszczka pospolita

Opryszczka pospolita jest dość powszechnym schorzeniem w którym wykwity najczęściej występują wokół ust. Pojawiające się zazwyczaj w grupkach pęcherzyki otoczone są czerwoną obwódką, utrzymują się około 3 tygodni. Wykwity napełniają się płynem, zasklepiają, wysychają i znikają zupełnie. Opryszczka wywoływana jest przez wirusa herpeswirus I, który potrafi pozostawać utajony w organizmie przez długi czas. Wirus może zaatakować z powodu nawet najbłahszych niedogodności takich jak opalanie, przemęczenie czy stres, niekiedy zwykle przeziębienie powoduje opryszczkę.

Z reguły opryszczka goi się sama, zakażenia zlokalizowane wokół oczu są groźne dlatego należy stosować specjalne krople, maści. Jeżeli opryszka prowadzi do zakażenia bakteryjnego lekarz zaleca aplikowanie maści z antybiotykiem.

Pierwszymi objawami opryszczki są kłucie, mrowienie i swędzenie i to właśnie wtedy powinno się reagować tak szybko jak to możliwe. Pomaga wtedy ssanie i picie zimnych napojów, stosowanie maści bez recepty. Opryszczka nie powinna być zakrywana makijażem bo może to pogorszyć stan.

Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia. 1998 Warszawa

Symptomy:Lekarze specjaliści:Badania: