Niskie ciśnienie krwi

Niskie ciśnienie krwi czasami nie daje o sobie znać i nie powinno być określane jako choroba ponieważ osoby z niskim ciśnieniem krwi żyją wyjątkowo długo. Jednak często dolegają im takie przypadłości jak zawroty głowy, skłonność do omdleń po wstaniu z łóżka, częstoskurcz serca, czy zaburzenia rytmu serca. Osoby z niskim ciśnieniem często odczuwają też poty, uczucie zimna, są wrażliwi na pogodę, o poranku odczuwają znużenie, maja mniejszą wydajność pracy, cierpią też na zaburzenia koncentracji uwagi, zaburzenia snu i widzą mroczki przed oczami po zmianie pozycji. Dzieci z niskim ciśnieniem nie mają apetytu o poranku, często pobolewa je brzuch czy głowa.

Niskie ciśnienie spowodowane jest efektem niewłaściwego ciśnienia krwi w organizmie, w obrębie serca i żyłach znajduje się 85% krwi podczas gdy w tętnicach tylko 15%, krew gromadzi się w żyłach dolnych i czasami za mało dopływa do serca. Co powoduje niskie ciśnienie krwi? Wysokie osoby mają częściej niskie ciśnienie krwi, choroby serca i inne choroby zakaźne, długie stanie w upale, uboczne działanie leków, różne obciążenia psychiczne.

Jak zapobiegać niskiemu ciśnieniu krwi? Należy się wysypiać, korzystać z natrysków o zmiennej temperaturze, nie zrywać się rano i uprawiać sport.

G. Jonderka, Podręczna encyklopedia zdrowia, 1998, Poznań, Wydawnictwo Zysk i S-ka

Symptomy:Lekarze specjaliści:Badania: