Nerwica serca

Nerwica serca to zespół objawów odczuwanych jako zaburzenia czynności serca, bardzo niepokojące dla cierpiącej na nie osoby. Jest to stan zaburzeń serca, w którym nadmiernie ono przyspiesza, bije mocniej lub zamiera. Ból ma charakter kłujący, przeszywający, jest często zlokalizowany na niewielkiej przestrzeni, na samym koniuszku serca. Wszelkie te dolegliwości odczuwane są subiektywnie przez chorego.

Objawy nerwicy serca to: poczucie niepokoju, szybkie męczenie się przy niewielkim wysiłku, uczucie ściskania i dławienia się w gardle, spłycenie oddechu czy też trudności w oddychaniu. Kolejnymi objawami może być też poczucie zawrotów głowy, skłonność do omdleń, wzmożona potliwość uczucie zimna, dreszcze a nawet zaburzenia snu. Cierpiący na nerwicę serca mają okresy bardzo dobrego samopoczucia oraz okresy pogorszenia swego stanu zdrowia. Podczas wizyty lekarskiej żadne z wyżej wymienionych objawów nie ma odzwierciedlenia w wizerunku serca, zmian chorobowych nie widać.

Ten stan chorobowy pojawia się w sytuacjach konfliktowych, w przypadku nadużywania kawy i papierosów, nieregularny tryb życia czy nawet przemęczenie psychofizyczne. Rozpoznanie nerwicy serca polega na wykluczeniu wszelkich możliwych dolegliwości serca.

Leczenie ataków powinno polegać wyprowadzeniu chorego na świeże powietrze, ułożenie chorego wygodnie, skontrolowaniu tętna i stworzeniu atmosfery spokoju i relaksu w otoczeniu chorego. Do lekarza należy się udać w przypadku zaobserwowania braku poprawy, pogłębiającym się osłabieniu, tępym rozlanym bólu w okolicy serca.

red. Janicki K. Domowa poradnik medyczny. Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1998

Symptomy:Lekarze specjaliści:Badania: