Migrena

Migrena – to nawracający pulsujący, ból głowy, najczęściej występuję u kobiet i w okresie dojrzewania. Bóle występują pod wpływem emocji lub wysiłku fizycznego. Jest różny stopień nasilenia, czas trwania i częstotliwość bólu. Czasami przed migreną pojawią się tzw. aura (ubytki w polu widzenia, mroczki przed oczami), która doprowadza do napadu bólu, jest to dolegliwość dziedziczna. Wyróżnia się kilka rodzai migreny:
- oczna (klasyczna) – przed wystąpieniem migreny pojawiają się problemy ze wzrokiem czyli niedowidzenie, obniżona ostrość wzroku, a czasami nawet chwilowa ślepota.
- okoporaźna – ból połączony z całkowity lub częściowym porażeniem mięśni okoruchowych, skutkiem jest opadnięcie powieki, upośledzenie ruchów gałek ocznych.
- porażenna (skojarzona) – to pulsujący ból głowy
- stan migrenowy – to nawracający ból migrenowy w krótkimi przerwami nawet do kilku godzin, skóra twarzy jest zaczerwieniona, pojawiają sie kropelki potu, występuje obfita wydzielina z nosa oraz łzawienie,
- śnieg optyczny – nie zawsze występuje ból głowy, pojawia się „aura”.
- z aurą – ból głowy połączony z porażeniem wzroku, paraliżu rąk, trudnościami w mówienie, trwa do 3 h.
Migrenę leczy się głównie tradycyjnymi lekami przeciwbólowymi lub lekami przeciwmigrenowymi z grupy farmakologicznej ATC N 02 C.

http://www.migraine.org.uk/

Symptomy:Lekarze specjaliści:Badania: