Miastenia

Miastenia (nużliwość mięśni) to rzadka choroba nerwowa, która polega na osłabieniu siły mięśni w miarę wykonywania pracy polegającej na ich wysilaniu. Choroba najszybciej atakuje mięśnie powiek, mięśnie ust i gardła, co uniemożliwia mówienie i połykanie. Do pierwszych objawów choroby należą: opadanie powiek i podwójne widzenie, jeżeli choroba postępuje to słabną mięśnie twarzy, chory odczuwa utrudnienia w mówieniu, połykaniu czy żuciu. Mowa cichnie w trakcie mówienia.

Często w miastenii dochodzi do osłabienia mięśni kończyn, a u 10% pacjentów choroba zaczyna oddziaływać na mięśnie oddechowe co sprawia, że chorzy muszą być podłączeni do respiratora, który będzie za nich oddychał. Choroba przebiega w różny sposób u różnych pacjentów. Czasami choroba sama ustępuje za to innym razem objawy pogłębiają się znacznie osłabiając wszystkie mięśnie. Choroba dotyka zazwyczaj młode kobiety, jej przyczyna nie jest znana. Podejrzewa się jednak, że jest to choroba autoimmunologiczna w której organizm sam wyniszcza połączenia pomiędzy nerwami.

Leczenie polega na podawaniu preparatów hamujących aktywność enzymu zwanego cholinoesterazą. Dzięki lekarstwom objawy znacznie zmniejszają się jednak rzadko ustępują całkowicie. Czasami stosowane jest leczenie chirurgiczne polegające na wycięciu grasicy, wtedy choroba może całkowicie ustąpić. Przełom miasteniczny czyli zaburzenia oddychania i połykania to stan zagrażający życiu i wymaga natychmiastowej hospitalizacji.

Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia, Warszawa, 1999

Symptomy:Lekarze specjaliści:Badania: