Krup

Czyli inaczej ostre zapalenie krtani i oskrzeli

Jest to choroba wczesnego dzieciństwa powodowana zakażeniem wirusowym. Często poprzedzona jest przeziębieniem lub grypą. Najczęstsze zachorowania pojawiają się jesienią lub zimą, choroba nie powinna trwać dłużej niż tydzień.

Objawy krupu to chrypka, świszczący oddech, silny szczekający kaszel i problemy z oddychaniem. Jest to następstwo obrzęku strun głosowych i zapalenia krtani. Podczas oddychania powietrze przechodzi przez opuchniętą tchawicę i zmienione zapalnie struny głosowe co powoduje niski, świszczący i chrapliwy dźwięk. Napady kaszlu najczęściej pojawiają się w nocy, mogą być lekkie albo dość uciążliwe, trwające do 1,5 godziny. Przedłużające się napady kaszlu mogą powodować wymioty. Krup rozpoznaje się łatwo ponieważ kaszel jest dość charakterystyczny a objawy typowe.

W przypadku krupu nie stosuje się leków o ile nie wystąpią powikłania, dopiero wtedy przepisywana jest kuracja antybiotykowa. Poważne powikłania, takie jak zapalenia płuc wymagają hospitalizacji. W pokoju w którym przebywa chore dziecko powinien znajdować się nawilżacz powietrza, zwłaszcza podczas ataku kaszlu należy zwiększyć wilgotność powietrza. Oddychanie ułatwia też leżenie bądź spanie w pozycji półsiedzącej, dlatego niezbędne są dodatkowe poduszki. Chory powinien unikać mleka i jego przetworów, za to pić dużo rosołu i innych gorących płynów, które rozrzedzą śluz znajdujący się w drogach oddechowych.
Palenie w domu w którym jest dziecko chore na krup jest bezwzględnie zabronione ponieważ może spowodować rozwinięcie się choroby zagrażającej życiu.

Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia. Warszawa 1999

Symptomy:Lekarze specjaliści:Badania: