Kleszczowe zapalenie mózgu

Kleszczowe zapalenie mózgu – to ostra zakaźna choroba wirusowa, która dotyczy układu nerwowego. Chorobę wywołuję wirus flawirus. Głównym przenosicielem wirusa są kleszcze. Występują one w trawach, niskich krzakach, w lasach, łąkach. Najbardziej zagrożonymi obszarami w Polsce jest dawne województwo opolskie, suwalskie, olsztyńskie, białostockie. Kleszcze atakują najczęściej u człowieka uszy, głowę, miejsce zgięcia stawów, rąk i nóg. Ślina kleszczy ma działanie znieczulające dlatego też nie czuje się momentu ugryzienia. Występują 2 fazy przebiegu choroby:
1) I faza choroby – objawia się po 7-14 dni od ukąszenia, występują objawy typowe jak przy grypie czyli gorączka, dreszcze, objawy te utrzymują się około tygodnia,
2) II faza choroby – pojawia się ból głowy, wymioty, gorączka, nudności, utrata przytomności,
Podczas choroby leczy się objawy wirusa, które najczęściej ustępują po 2-3 tygodniach.
Najlepszym sposobem uniknięcia zapalenia jest zapobieganie ukąszeniom przez kleszcza tzn. noszenie odpowiedniej odzieży zakrywającej jak najwięcej części ciała, gotować mleko pochodzące od kóz, krów, owiec. Po powrocie z lasu dokładnie oglądnąć ciało, w razie znalezienia kleszcza na ciele należy go jak najszybciej usunąć za pomocą pęsety złapać za główkę i wyrwać, ranę zdezynfekować.
Dla osób pracujących w lasach, turystom, młodzieży odbywającej praktyki, wojskom stacjonujących w lesie zaleca się szczepienia.
Dwa razy do roku w czerwcu/lipcu i październiku występuje nasilenie ukąszeń przez kleszcze.

Visalli, G. Rodzinna encyklopedia zdrowia, 2002

Symptomy:Lekarze specjaliści:Badania: